Reklama

Kościół

Dzięki mediom Kościół może być ludziom bliższy

Księżom biskupom zależy na tym, aby komunikat płynący z Kościoła był dobry, prawdziwy, uczciwy, ale też zachęcający do tego, aby Kościół stał się ludziom bliższy - powiedział KAI rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ po spotkaniu grupy biskupów, którzy na zebraniu plenarnym w Łodzi podjęli temat komunikacji medialnej Kościoła w Polsce.

[ TEMATY ]

media

Kościół

utoimage/Fotolia.com

W pracach grupy omawiającej funkcjonowanie komunikacji medialnej Kościoła w Polsce uczestniczyli m.in. kard. Kazimierz Nycz, bp Józef Guzdek, bp Damian Bryl i bp Rafał Markowski. Wnioski z prac grupy przekazał następnie pozostałym biskupom jako jej relator biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Szymon Stułkowski.

"To było spotkanie, na którym księża biskupi dzielili się tym, jak widzą sprawy dotyczące funkcjonowania Kościoła w mediach w Polsce. Była to bardzo szczera i otwarta dyskusja, która pokazała, że wszystkim zależy na tym, aby komunikat płynący z Kościoła był dobry, prawdziwy, uczciwy, ale też zachęcający do tego, aby Kościół stał się ludziom bliższy" - poinformował KAI ks. Leszek Gęsiak SJ.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak dodał, z poszczególnych głosów wyłoniła się jedna wspólna refleksja, że "nie jesteśmy dziś zadowoleni z tego, co jest, jeśli chodzi o komunikowanie się Kościoła na zewnątrz, zarówno w stosunku do ludzi wierzących, jak i osób, które są poza Kościołem, ale które przecież z tych mediów mogą korzystać".

W opinii rzecznika KEP, skoro z mediów świeckich korzystają osoby wierzące, to dlaczego w mediach niezwiązanych z Kościołem nie mogłyby się pojawiać pozytywne informacje o funkcjonowaniu Kościoła? - Księża biskupi zastanawiali się, jak udrożnić ten kanał pozytywnej informacji o Kościele, tak aby odejść od zalewu informacji tylko negatywnych - powiedział. - Nie była to jednak rozmowa nad jednym czy drugim konkretnym tematem, pozostaliśmy na poziomie ogólnej refleksji - dodał.

Jego zdaniem, spotkanie było swoistą "burzą mózgów" poświęconą kościelnemu komunikowaniu się. - Próbowaliśmy zdiagnozować, w którym miejscu jesteśmy. Myślę, że księża biskupi woleliby, aby ta komunikacja była lepsza. Na tym etapie było to bardziej dzielenie się niż wyznaczanie konkretnych rzeczy, które trzeba zrobić - powiedział rzecznik KEP.

Zdaniem ks. Gęsiaka, spotkanie miało charakter dyskusji wstępnej, na której nie zapadły żadne wiążące decyzje. Niewykluczone zatem, że prace tej i pozostałych czterech grup (poświęconych funkcjonowaniu Kościoła w pandemii, sprawom kultury, obecności Kościoła w strefie społeczno-politycznej i duszpasterstwu parafialnemu) będą kontynuowane na kolejnym zebraniu plenarnym Episkopatu.

2020-10-05 16:53

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bruksela: spotkanie na szczycie przedstawicieli religii

[ TEMATY ]

Kościół

bp Kazimierz Ryczan

Mateusz Banaszkiewicz

W Brukseli odbyło się 30 maja spotkanie na szczycie przedstawicieli religii Europy. Gospodarzami spotkania pod hasłem „Uczynić obywateli sercem europejskiego projektu w czasach zmian", które odbyło się w siedzibie Komisji Europejskiej byli: jej przewodniczący, José Manuel Barroso, przewodniczący Rady Europejskiej, Herman Van Rompuy oraz wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego László Surján. W związku z obchodzonym 2013 Europejskim Rokiem Obywateli uczestnicy spotkania podjęli m. in. problem, jak zbliżyć Europę do obywateli i jak ożywić dialog i organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Kraków: jubileuszowa edycja konkursu „Indeks marzeń” dla niepełnosprawnych

2021-09-28 17:01

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

mimowszystko.org

To już ostatnie dni, by wziąć udział w jubileuszowej, 10. edycji konkursu stypendialnego „Indeks marzeń” Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Jest on skierowany do maturzystów i studentów z niepełnosprawnościami.

W ramach konkursu zostanie wyłonionych 9 laureatów z niepełnosprawnością - maturzystów lub studentów - którzy otrzymają 9-miesięczne stypendia w wysokości 1000 zł na naukę w wybranej przez siebie uczelni w roku akademickim 2021/2022. Przyznawanie stypendium odbywa się w ramach Akademii Odnalezionych Nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję