Mszą św. sprawowaną w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dwie uroczystości - religijna i państwowa - wpisały się w dzień 3 maja.
Pod nieobecność przebywającego w Rzymie abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego, Eucharystię celebrował ks. prał. Andrzej Dąbrowski, kanclerz kurii metropolitalnej łódzkiej. Na uroczystość przybyli reprezentanci władz rządowych oraz samorządowych Łodzi i województwa, parlamentarzyści, eurodeputowani, osoby duchowne, kombatanci, przedstawiciele wojska, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, studenci, harcerze, uczniowie łódzkich szkół.
Odnosząc się w kazaniu do papieskiego gestu ucałowania ziemi ojczystej, ks. prał. Dąbrowski powiedział, iż powinniśmy pochylać się nad polską ziemią i jej problemami, dostrzegać sprawy ludzi żyjących na tej ziemi, ich troski i trudy. Ksiądz Kanclerz wyraził nadzieję, że udział w świątecznej Liturgii pełniej uświadomi wszystkim zgromadzonym, jak wielkim darem Opatrzności Bożej jest bł. Jan Paweł II. Ta świadomość powinna się stać zachętą do żarliwej modlitwy za nas wszystkich i naszą Ojczyznę.
Po Mszy św. obchody kontynuowano na pl. Katedralnym. Ks. prał. Andrzej Dąbrowski, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak złożyli zapalone znicze na płycie pomnika Jana Pawła II. Następnie odbyła się zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza, po czym na maszt wciągnięto flagę państwową i zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”.
W przemówieniu wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska podkreśliła, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja przyczyniło się do zachowania narodowej tożsamości. Jej twórcy zadbali o reformę wymiaru sprawiedliwości, poszerzyli też krąg ludzi odpowiedzialnych za losy Ojczyzny. Powołując armię, do której tradycji nawiązuje obecne Wojsko Polskie, stworzyli fundament pod budowę nowoczesnych sił zbrojnych. Wojewoda nawiązała także do uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II, w których brała udział, dzieląc się wrażeniami z ich przebiegu. Natępnie został odczytany Apel Poległych i rozległa się salwa honorowa.
W dalszej części uroczystości płytę Grobu Nieznanego Żołnierza pokryły wieńce i wiązanki złożone przez delegacje władz różnych szczebli, służb mundurowych, organizacji, związków, stowarzyszeń, uczelni, szkół. Obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zakończyła defilada żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej oraz kompanii reprezentacyjnych innych służb mundurowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu