Reklama

W centrum Księga Rodzaju

W ostatnim dniu maja w Bielskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie 14. edycji Międzynarodowego i Ekumenicznego Konkursu Biblijnego „Jonasz”

Do Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury na finałową galę przyjechało ponad 300 dzieci wraz z katechetami i opiekunami. Uroczystość uświetnili swoją obecnością hierarchowie: bielsko-żywiecki ordynariusz bp Tadeusz Rakoczy oraz biskupi kościoła ewangelicko-augsburskiego, Jan Szarek i Paweł Anweiler. Tegoroczna edycja konkursu poświęcona była Księdze Rodzaju. W zmaganiach konkursowych brali udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła katolickiego oraz dwóch diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego: cieszyńskiej i katowickiej; także przedstawiciele Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Wyznania Augsburskiego w Republice Czeskiej, jak również innych denominacji protestanckich. W konkursie, na wszystkich jego etapach uczestniczyło kilka tysięcy dzieci. Samych finalistów było ponad 300. Na Zaolziu w Republice Czeskiej startowało w finałach 88 uczniów.
Wręczając nagrody zwycięzcom bp Rakoczy pogratulował im, podziękował także organizatorom i katechetom przygotowującym dzieci do konkursu oraz podkreślił ważność i konieczność organizowania tego rodzaju ewangelizacyjnych inicjatyw. - Trzeba to jasno powiedzieć: konkurs „Jonasz” ma ogromne znaczenie ewangelizacyjne i jest bardzo potrzebny. Drodzy młodzi przyjaciele, bądźcie więc propagatorami słowa Bożego w waszych środowiskach rodzinnych i szkolnych, przypominajcie o nim i mówcie czym jest i jakie ma znaczenie dla człowieka. Niech słowo Boże będzie w waszym życiu niczym serce w zdrowym organizmie - mówił bielsko-żywiecki Ordynariusz.
O zaangażowaniu uczniów w poznanie pierwszej biblijnej księgi świadczyć mogą wypowiedzi laureatów, którzy przyznali publicznie, że tekst Księgi Rodzaju przeczytali kilkanaście razy, a niektóre fragmenty znają na pamięć. Jednocześnie dzieci podkreślały, że w przygotowaniu pomocni byli nie tylko nauczyciele, lecz także bliscy: rodzice czy dziadkowie. Zdobywca I miejsca w kategorii uczniów starszych Mateusz Gaudyn z Kobiernic przyznał, że Księgę Rodzaju przeczytał 20 razy, a w opanowaniu trudnych tematów pomogła mu babcia. Uczeń ten zdobył 46 z 47 możliwych punktów.
Bogusław Czyż, prezes Towarzystwa Katechetycznego „Jonasz” ze Skoczowa zwraca uwagę, że wybrany na patrona biblijny Jonasz to symbol - pojawia się często w Biblii; to prorok, ale także w języku hebrajskim oznacza: „gołąb”, który wypuszczony z Arki Noego przynosi dobrą wiadomość, że jest koniec potopu. To także symbol Ducha Świętego w Nowym Testamencie. Ta nazwa pasuje do wszystkich edycji - stwierdził promotor.
Odpowiedzialny za konkurs z ramienia bielsko-żywieckiej diecezji ks. prał. Józef Oleszko zaznacza, że głównemu konkursowi, który miał na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do poznawania Księgi Rodzaju, towarzyszą także konkursy artystyczne - piosenki, plastyczny i bibliodramy.
Najciekawsze formy sceniczne zaprezentowano na deskach BCK-u, a w holu stworzono ekspozycję prac plastycznych.
Organizatorem Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu „Jonasz” jest Wydział Katechetyczny Kurii Bielsko-Żywieckiej oraz Towarzystwo Katechetyczne „Jonasz” w Skoczowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję