Reklama

Tu Chrystus rodzi się każdego dnia

Krótki pobyt w parafii pw. Narodzenia Pańskiego w Pajęcznie rozpoczynam od wizyty w budowanym kościele parafialnym. Pierwsze co rzuca się w oczy to pokaźne rozmiary świątyni. Drugie spostrzeżenie jest zaskakujące - ceglane wnętrze kościoła wypełnione jest zapachem drewna. Kiedy zbliżam się do ołtarza, mam już pewność, że ów zapach wydzielają krzyż i podstawy świec przed nim. Nad marmurowym ołtarzem świątyni znajduje się medalion z płaskorzeźbą Dzieciątka Jezus, a po obu jego bokach obrazy patronujących parafii: św. Joanny Beretty Molli, św. Faustyny, św. Józefa, św. Ojca Pio i błogosławionych dzieci z Fatimy - Hiacynty i Franciszka. Po obu stronach ołtarza głównego ulokowane zostały kaplice boczne - z lewej strony kaplica chrzcielna z obrazem św. Michała Archanioła i marmurową chrzcielnicą, z prawej - kaplica Miłosierdzia Bożego z obrazem „Jezu, ufam Tobie”.

Budowa kościoła w połowie drogi

Reklama

Zapytany, kiedy planowane jest zakończenie budowy świątyni, proboszcz parafii ks. Szymon Gołuchowski, odpowiada z uśmiechem, że budowa jest dokładnie w połowie drogi, znacznie trudniejsze bowiem są prace wykończeniowe. Na ten rok planowane jest natomiast zakończenie budowy dzwonnicy.
Pierwsze prace przy budowie kościoła parafialnego obok tymczasowej kaplicy, która została wzniesiona w ciągu trzech miesięcy od października do Bożego Narodzenia 2000 r., rozpoczęły się 7 sierpnia 2003 r. W tym samym roku zostały wykonane fundamenty świątyni. W 2006 r. rozpoczęło się wznoszenie murów. 16 lipca tegoż roku została utworzona rada budowlana, z której składu na ogromne uznanie zasługują: Józef Wesołowski, który bezinteresownie od dwóch lat codziennie jest obecny na budowie, czuwając nad wszystkimi pracami oraz Jan Wiśniewski nadzorujący głównie prace ciesielskie. W maju 2006 r. został zmieniony projekt kościoła, który polegał głównie na obniżeniu budynku i usunięciu balkonów z wnętrza świątyni. Dalsze prace zostały rozpoczęte metodą gospodarczą. W budowę kościoła bardzo mocno zaangażowali się wierni parafii, włączając się w same prace, ale przede wszystkim w ich finansowanie, składając w miarę swych możliwości regularny, materialny dar serca. Co podkreśla Ksiądz Proboszcz, wznoszenie nowej świątyni w Pajęcznie od początku cieszy się również życzliwością Rady Miasta i Gminy Pajęczno z burmistrzami: Dariuszem Tokarskim oraz Henrykiem Mszycą.

Wychodzisz, by kochać ludzi...

Nie byłoby kościoła materialnego, gdyby nie Kościół duchowy, który od pierwszego dnia posługi w parafii, czyli od 8 grudnia 2000 r., nieustannie buduje proboszcz ks. Szymon Gołuchowski. W parafii prężnie działają: Liturgiczna Służba Ołtarza, Diakonia Muzyczna, Żywy Różaniec, Wspólnota Krwi Chrystusa, Bractwo Szkaplerza Świętego, Bractwo św. Józefa, młodzieżowa grupa Ruchu Światło-Życie, która m.in. przygotowuje Misterium Męki Pańskiej i jasełka oraz Caritas. Parafia, a ściślej mówiąc osobiście Ksiądz Proboszcz, opiekuje się grupą Anonimowych Alkoholików. Raz w roku, w ostatnią niedzielę lipca, Grupa AA pielgrzymuje do Lichenia, każdego roku stara się też odbyć pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. - Niewiarygodnie dużo można się od moich podopiecznych nauczyć, choćby prostoty wiary - mówi ks. Gołuchowski. Z podobnym ciepłem wyraża się o osobach pracujących w Caritas. Parafialny oddział wspomaga blisko 350 osób. - Parafialni pracownicy Caritas gotowi są rozwozić dary nawet w środku nocy - podkreśla Ksiądz Proboszcz. „Wychodzisz, by kochać ludzi...” - przypomina opuszczającym świątynię parafialną napis umieszczony nad jej drzwiami. Zwrócił także moją uwagę. Być może w tym stałym przypominaniu o obowiązku miłości bliźniego tkwi tajemnica tak wielkiego oddania w pracy charytatywnej.
Do określonego działania obliguje także wezwanie parafii. Od poniedziałku do piątku o godz. 7.30 wierni odmawiają część Różańca jako wynagrodzenie za grzechy przeciw życiu i w intencji matek w stanie błogosławionym.

Czas na odrodzenie duchowe

Słuchając opowieści Księdza Proboszcza o duchowym życiu parafii i jej wspólnotach, zaczynam rozumieć dlaczego mimo trudów budowy chwali sobie posługę w swojej parafii. - Mam jedno zmartwienie - dzieli się troską ks. Gołuchowski. - Podobnie jak w całej Polsce, zaledwie 30% moich parafian to osoby praktykujące. Dlatego, nie ukrywam, wielkie nadzieje odrodzenia duchowego parafii wiążę z Misjami Ewangelizacyjnymi i peregrynacją Krzyża Świętego - podkreśla.
Misje, które pod hasłem „Dla mnie żyć to Chrystus” odbędą się w parafii w dniach 10-16 czerwca, poprowadzi ks. dr Włodzimierz Cyran ze Wspólnotą Przymierza Rodzin „Mamre”. Kilka tygodni wcześniej do parafian trafiły ich programy i rachunek sumienia. Relikwie Krzyża Świętego przywitane zostaną 12 czerwca ok. godz. 18, pożegnane zaś będą dzień później o 17.30.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję