Reklama

Kapłan jest posłany po to, by być echem słów Chrystusa

25 maja obfitował w wiele szczególnych wydarzeń. Była to rocznica śmierci pierwszego pasterza diecezji drohiczyńskiej bp. Władysława Jędruszuka. Był to także dzień modlitw o świętość kapłanów diecezji drohiczyńskiej. Jednocześnie tego dnia za dar kapłaństwa dziękowali Bogu księża świętujący srebrne i złote jubileusze kapłańskie

Uroczystościom przewodniczyli abp Luigi Bonazzi, nuncjusz apostolski na Litwie, oraz pasterz naszej diecezji bp Antoni Dydycz. Obchody rozpoczęły się od spotkania wszystkich przybyłych księży na auli biskupiej. Najpierw odmówiono modlitwę przedpołudniową, której przewodniczył rektor ks. Tadeusz Syczewski. Później bp Dydycz powitał wszystkich przybyłych jubilatów, zarówno z naszej diecezji, jak i z sąsiednich. Po omówieniu spraw bieżących powitano abp. Bonazziego. Ksiądz Arcybiskup powiedział, że największym wyzwaniem Kościoła jest przedstawienie światu Boga. Zauważył, że świat nie chce mieć nic wspólnego z Bogiem. Dopiero Chrystus, wynosząc go na krzyż, uzdalnia świat do powiedzenia Bogu „tak”. Swoje krótkie wystąpienie zakończył stwierdzeniem, iż kapłan jest posłany po to, by być echem słów Chrystusa.
Po tym spotkaniu wszyscy udali się w uroczystej procesji do katedry, aby wspólnie celebrować Mszę św. Na wstępie wszystkich przybyłych powitał ks. prał. Stanisław Ulaczyk, wikariusz generalny. Zaś kilka słów po włosku skierował do Księdza Arcybiskupa ks. Aleksandro Barbieri, wikariusz parafii katedralnej. Został także odczytany list gratulacyjny do dostojnych jubilatów od bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.
Homilię, tłumaczoną przez ks. prał. Jerzego Cudnego, wygłosił Ksiądz Arcybiskup. Zauważył, że osoba ludzka zawsze dąży do rzeczy większych, nie poprzestając na tym, co ziemskie. Największym punktem, do którego człowiek dąży, jest Bóg. Dodał, iż kto chce być wielki jak Bóg, musi tak jak nasz Stwórca kochać. Bycie wielkim tu, na ziemi, objawia się przede wszystkim poprzez służenie innym, gdyż kapłan tak jak Jezus powinien być wszystkim dla wszystkich. Zaznaczył, że to właśnie Bóg czyni nas zdolnymi o Nim mówić. Na koniec wezwał wszystkich do modlitwy właśnie o to, by kapłani stawali się wszystkim dla wszystkich.
Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń kapłańskich oraz miał miejsce akt zawierzenia jubilatów, który odczytało trzech przedstawicieli tego grona.
Na zakończenie Eucharystii Pasterz diecezji złożył wszystkim jubilatom życzenia i wręczył błogosławieństwa od papieża Benedykta XVI. Przedstawiciel alumnów naszego seminarium wręczył wszystkim jubilatom kwiaty. Złoty jubileusz obchodzili: ks. prał. Zdzisław Borkowski, ks. kan. Tadeusz Borowy, ks. kan. Tadeusz Kocuk, ks. kan. Krzysztof Maksymiuk, ks. prał. Czesław Mazurek, ks. prał. Tadeusz Osiński, ks. Czesław Bąk, ks. prał. Kazimierz Musiej, ks. kan. Zbigniew Tonkiel, ks. kan. Kazimierz Żelisko i ks. Tadeusz Zaleski. Srebrny jubileusz świętowali: ks. kan. Romuald Kosk, ks. Roman Kowerdziej, ks. kan. Bogdan Kryński, ks. Andrzej Oleszczuk, ks. Bohdan Sawicki, ks. Andrzej Ułasiuk i ks. Bogusław Wasilewski.
Po Mszy św. księża biskupi udali się do podziemi katedry, a następnie wraz ze wszystkimi księżmi na obiad do refektarza seminaryjnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Kogo czekamy w Adwencie?

Niedziela szczecińsko-kamieńska 48/2001

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich /Niedziela

Chrystus, który przyszedł na świat w ciele tylko jeden raz,

gotów jest przyjść do nas powtórnie w każdej minucie,

jeśli nie będziemy Mu stawiać przeszkody.

(św. Karol Boromeusz)Wszyscy na coś ciągle czekamy: na rzeczy małe i wielkie, na to, co się zdarzyć może, na to, co nie zdarzy się nigdy. Uczucie oczekiwania i związana z nim tęsknota są egzystencjalnymi przeżyciami towarzyszącymi nam od kołyski aż po grób.

Każdy z nas ma jakieś ciche tęsknoty, tajemne wyczekiwania czy ukryte marzenia. Dręczą nas również - jako społeczność - pewne wspólne dążenia, pragnienia i przeżycia. Adwent jest właśnie czasem sposobnym, żeby nad tymi sprawami trochę się zastanowić.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Wyproszony u Boga

CZYTAJ DALEJ

Skromniejsza zbiórka żywności

2022-12-06 15:55

archiwum Caritas AK

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

Zbiórkę żywności zorganizował m.in. Parafialny Zespół Caritas parafii św. Katarzyny w Nowym Targu

    W prawie 60 sklepach na terenie archidiecezji krakowskiej w piątek i sobotę 2 i 3 grudnia odbyła się przedświąteczna zbiórka żywności organizowana przez Caritas.

    Przeprowadzali ją wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas i Zespołów Charytatywnych przy pomocy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję