Reklama

Ratujmy kościół św. Mikołaja!

2 miliony złotych! Taka kwota jest potrzebna na ratowanie zabytkowego kościoła św. Mikołaja w Krakowie. Informacje na stronie internetowej parafii www. mikolaj.diecezja.pl mówią, że pierwsze wzmianki o istniejącej w tym miejscu kaplicy pojawiły się już na początku XIII wieku. W kolejnych dokumentach czytamy o kościele, który - jak nasza ojczyzna - przez wieki doświadczał zarówno chwil pokoju, jak również tragedii wynikających z toczących się na polskich ziemiach wojen. Za każdym razem jednak wierni przystępowali do odbudowy i rozbudowy kościoła, którego kilkusetletnie fundamenty również świadczą o wielowiekowej historii świątyni.
Niestety, zabytek jest zagrożony! Zarówno na zewnątrz, jak i w jego wnętrzu łatwo zauważyć liczne pęknięcia, rysy. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu, potrzebne są konkretne działania. W komunikacie dotyczącym prac remontowych w kościele parafialnym św. Mikołaja proboszcz parafii, ks. dr Tadeusz Nosek pisze m.in.: „Wszystkich (…) ludzi dobrej woli, autentycznie i szczerze zatroskanych o przyszłość tego kulturowo-religijnego dziedzictwa, jakim jest kościół pw. Świętego Mikołaja w naszym mieście, pragniemy poinformować, że 28 stycznia 2011 r., działający z upoważnienia Prezydenta Miasta Krakowa Wydział Architektury i Urbanistyki, zatwierdził projekt budowlany dotyczący wykonania zabezpieczeń konstrukcyjnych naszej świątyni oraz udzielił pozwolenia na wykonanie niezbędnych robót budowlanych, które są zawarte w uzgodnionym z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków projekcie wykonawczo-technicznym (…) Wszyscy pragnący wesprzeć materialnie to dzieło mogą przekazywać dobrowolne ofiary (…) Za wszelkie wsparcie tej inicjatywy serdeczne Bóg zapłać”.
Jako redakcja „Niedzieli Małopolskiej” chcielibyśmy włączyć się w apel o pomoc w ratowaniu zagrożonego kościoła. Nadmieniamy, że w budynkach parafii św. Mikołaja mieści się również siedziba naszej redakcji.
Zwracamy się do Czytelników, aby wsparli akcję ratowania zabytkowego kościoła św. Mikołaja przy ul. Kopernika! Ofiary można wpłacać na numer konta parafii: 58-1240-2294-1111-0000-3723-4113.

Redakcja „Niedzieli Małopolskiej”

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

Niedziela świdnicka 39/2016, str. 5

[ TEMATY ]

święty

Adobe.Stock.pl

św. Wacław

św. Wacław

Święty Wacław był Czechem. Jest głównym patronem naszych południowych sąsiadów, czczonym tam jako bohater narodowy i wódz. Był królem męczennikiem, a więc osobą świecką, nie duchowną, i to piastującą niemal najwyższą godność w narodzie i w państwie. Jest przykładem na to, że świętość życia jest nie tylko domeną osób duchownych, ale może być także zrealizowana na najwyższych stanowiskach społecznych. Nie mamy dokładnych danych dotyczących życia św. Wacława. Jego postać ginie w mrokach historii. Historycy wysuwają różne hipotezy co do jego życia. Jest pewne, że Wacław odziedziczył po ojcu tron królewski. Podobno był dobrym, walecznym rycerzem, co nie przeszkadzało mu być także dobrym i wrażliwym na ludzką biedę. Nie jest znana przyczyna jego konfliktu z bratem Bolesławem, który stał się jego zabójcą i następcą na tronie. Nie znamy też bliżej natury i rozwoju konfliktów wewnętrznych oraz ich związków z polityką wobec sąsiadów, które wypełniły jego krótkie rządy i które były prawdopodobnie tłem bratobójstwa. Śmierć Wacława nastąpiła 28 września 929 lub 935 r. w Starym Bolesławcu. Kult Wacława rozwinął się zaraz po jego śmierci. Ciało męczennika przeniesiono do ufundowanego przez niego praskiego kościoła św. Wita. Wczesna cześć znalazła wyraz w bogatym piśmiennictwie poświęconym świętemu. Kult Wacława rozszerzył się z Czech na nasz kraj, zwłaszcza na południowe tereny przygraniczne. Zadziwiające, że Katedra na Wawelu otrzymała jego patronat. Także wspaniały kościół św. Stanisława w Świdnicy ma go jako drugorzędnego patrona.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję