Reklama

Wierny Bogu, służący ludziom

Niedziela rzeszowska 24/2011

Dorota Zańko: - 12 maja odbyły się w Rzeszowie wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Międzynarodowy Dzień Strażaka przypada 4 maja, w liturgiczne wspomnienie św. Floriana. Proszę Księdza, o czym patron strażaków powinien przypominać swoim podopiecznym?

Ks. Dr Jan Krynicki: - O męstwie, odwadze, ofiarności, wierności Bogu i służbie ludziom. Św. Florian pokazuje, co tak naprawdę w życiu jest ważne. Strażacka służba to służba drugiemu człowiekowi, to służba miłości Boga i bliźniego. Jej piękny charakter oddaje hasło wypisywane na sztandarach strażackich: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”.

- Tegoroczne obchody Dnia Strażaka były dla Księdza szczególne, bowiem po raz pierwszy uczestniczył w nich Ksiądz, jako kapelan krajowy tej formacji…

- Tak, to prawda. Na konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się w marcu w Zakopanem, księża biskupi powołali mnie do pełnienia posługi kapelana krajowego strażaków. Czuję się ogromnie zaszczycony. To dla mnie duże wyróżnienie, wielki honor, a jednocześnie i duże wyzwanie, ponieważ to duszpasterstwo wymaga jeszcze głębszego poznania służby, strażaków, problemów, z którymi się borykają.

Reklama

- Z jakimi obowiązkami wiąże się ta funkcja?

- Polega na koordynowaniu posługi poszczególnych kapelanów wojewódzkich, powiatowych i gminnych. W sumie w Polsce jest ok. 200 kapelanów straży pożarnych różnego szczebla. Raz na 5 lat odbywa się ogólnopolska pielgrzymka strażaków na Jasną Górę. Uczestniczy w niej ponad 100 tys. osób. Strażacy modlą się u stóp Jasnogórskiej Pani, przez posłannictwo Maryi ofiarują swoją służbę Bogu, przez Maryję do Jezusa.

- Ksiądz jest jednym z nielicznych w kraju kapelanów strażaków, będącym absolwentem szkoły pożarniczej?

- Rzeczywiście, na dzień dzisiejszy, z zawodowo czynnych kapelanów, jestem jedynym kapelanem będącym z wykształcenia pożarniczym. W 1980 r. ukończyłem Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Krakowie i rozpocząłem pracę jako strażak. W latach 1980-81 pracowałem w Komendzie Rejonowej Straży Pożarnych w Krynicy i w połowie września 1981 r. wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego.

- Dlaczego wybrał Ksiądz zawód strażaka?

- Każdy chłopiec na pytanie: „Kim będziesz, jak dorośniesz?”, odpowiada: „Strażakiem”. To takie marzenie z dzieciństwa. Często marzenia dziecięce ukierunkowują się na służbę drugiemu człowiekowi, na ratowanie, stąd młodzi chłopcy chcą być strażakiem, policjantem bądź księdzem. Każdy z nich chciałby zrobić coś dobrego i pożytecznego. Ponadto mój tato był strażakiem. Poświęcił tej służbie własne zdrowie i życie. Podczas jednej z akcji ratunkowych, poważnie się rozchorował. Miał wtedy 32 lata. Musiał zakończyć służbę i po 11 latach choroby zmarł w wieku 43 lat.

Reklama

- Doświadczenie zdobyte w zawodzie strażaka przydaje się Księdzu w pracy duszpasterskiej jako kapelanowi strażaków?

- Zdecydowanie tak. Przekłada się ono na lepsze zrozumienie człowieka, jego mentalności, problemów samej służby. Przychodzą do mnie strażacy z takimi sprawami, z jakimi pewnie bym się nie spotkał, a jednocześnie czasem sam potrafię dotknąć problemów, które ich nurtują.

- W jakich sytuacjach kapelan strażaków jest swoim podopiecznym potrzebny?

- Szczególnie w sytuacjach zagrożeń, klęsk, katastrof, takich jak np. powódź w 2001 i 2010 r. czy katastrofa budowlana w Chorzowie w 2006 r. W takich sytuacjach kapelan obejmuje swoją opieką i strażaków, i ludzi dotkniętych kataklizmem. Jest on tą osobą, która jest w stanie podnieść człowieka na duchu, wesprzeć psychicznie. Pamiętam, jak przy ostatniej powodzi organizowałem Msze św., spowiedzi dla poszkodowanych, a często i zwykłe rozmowy.

- I na koniec proszę powiedzieć, czego życzy Ksiądz strażakom?

- Przede wszystkim wstawiennictwa i opieki św. Floriana, a tym pełniącym służbę, tyle powrotów do jednostek, ile wyjazdów.

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję