Reklama

Święte dzieci

Niedziela rzeszowska 24/2011

Świętość jest możliwa dla każdego, przypomina Jan Paweł II w dokumencie Novo millenio ineunte, a także znana już powszechnie piosenka „Arki Noego”: „taki duży, taki mały może świętym być”…
Historia pokazuje, że wśród świętych są także dzieci.
Najdoskonalszym wzorem wzrastania w świętości jest Boskie Dzieciątko Jezus. Życie Jezusa w Rodzinie Józefa i Maryi ukazuje, że świętość to najzwyczajniejsze wykonywanie codziennych obowiązków i uczciwość wobec bliźnich. Po Bożym Narodzeniu czcimy bezimiennych świętych Młodzianków Męczenników, dzieci pomordowane z polecenia Heroda.
Świętymi dziećmi może pochwalić się wiele narodów. We Francji Anusia de Guigne (1911-22) po śmierci ojca rozwinęła wielką miłość do Jezusa w Eucharystii. Zmarła po ciężkiej chorobie. Proces beatyfikacyjny jest w toku. W Irlandii mała Nelly przyjęła Komunię św. w wieku czterech i pół roku. Uwielbiała Jezusa Cierpiącego.
Hiszpanie radują się beatyfikacją Dzieci Fatimskich - Franciszka, który umarł, mając 9 lat i Hiacynty, która odeszła do nieba w wieku 7 lat.
We Włoszech powszechnie znana jest Antonietta Meo, urodziła się w 1930 r. zmarła w 7. roku życia. Antonietta - nazywana w domu Nennoliną pisała listy do Boga Ojca, Jezusa, Matki Bożej, Trójcy Świętej, do Anioła Stróża i do Ducha Świętego. W ciągu swojego krótkiego życia napisała ich ponad 160. Większość z nich jest dowodem, że dziewczynka przeżywała stany mistyczne.
W całym Kościele znana jest 13-letniej Włoszka męczennica Maria Goretti, nazwana przez papieża Piusa XII „św. Agnieszką XX wieku”. Urodziła się na wsi pod Ankoną w 1890 r. Była, jak określiła jej matka, dziewczynką „szczęśliwą, dobrą, szczerą i uczuciową, bez kaprysów, poważną i zawsze posłuszną”. Maria wcześnie straciła ojca, opiekowała się młodszym rodzeństwem, pomagała w pracach domowych, podczas gdy jej matka ciężo pracowała w gospodarstwie. Pierwszą Komunię św. Maria przyjęła ukończywszy 11 lat i odtąd ze wszystkich sił dążyła, by codziennie być lepszą. Oddała życie w obronie czystości.
Z Włoch pochodzi także św. Agnieszka męczennica, która oddała życie w wieku 13 lat oraz św. Dominik Savio, odszedł do nieba w wieku 15 lat.
Na Podkarpaciu znana jest 16-letnia Karolina Kózkówna z Zabawy, męczennica, nie tylko ostatnim aktem męczeństwa, ale całym swoim życiem potwierdziła, że należy do Jezusa. Jest czczona i wybierana na patronkę różnych dzieł, nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
Warto przywołać postać 5-letniego Antka, który umierał na chorobę nowotworową. Jednego razu czuwający przy nim tato powiedział, synku, gdybym mógł, umarłbym za ciebie. A dziecko z wielką pewnością odpowiedziało: tato, ja umrę za ciebie. W szpitalu na wszystkie zabiegi zabierał ze sobą mały drewniany krzyżyk i często powtarzał: „Jezu, kocham Cię, Jezu ufam Tobie”.
Do najmłodszych kandydatów na ołtarze w Polsce należą dzieci z rodziny Ulmów: z Markowej, Stasia, Basia, Władzio, Franuś, Antoś, Marysia i dziecko nienarodzone. Dzieci te wraz z rodzicami zostały rozstrzelane za ukrywanie Żydów.

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję