Reklama

Spotkanie dzieci Pierwszokomunijnych

Już po raz trzeci została zorganizowana Pielgrzymka Dzieci Pierwszokomunijnych z diecezji sandomierskiej do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie. Każdego roku wzrasta liczba przybyłych. W tym roku 28 maja przyjechało aż 437dzieci razem z osobami towarzyszącymi. Pielgrzymi reprezentowali 16 parafii. Oprócz dzieci z Janowa i z tutejszego dekanatu, przyjechały także autokary z Ulanowa, Rudnika, Tuszowa, Połańca, Tarnobrzega, Koprzywnicy, Gawłuszowic i Sulisławic. Sprzyjająca pogoda pozwoliła na odprawienie Mszy św. na placu Eucharystycznym. Kilkunastu księży uczestniczyło w koncelebrze pod przewodnictwem ks. Jerzego Dąbka, dyrektora Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego Kurii Sandomierskiej. Dziekan janowski, ks. Jacek Staszak, witając przybyłych rzypomniał cele pielgrzymki - podziękowanie za dar pełnego udziału w Eucharystii i dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II.
W kazaniu ks. Dąbek mówił: - Podobnie jak rodzice troszczą się o dziecko i dają im pokarm, tak Pan Jezus daje nam Siebie, jako pokarm abyśmy mieli siły. On mówi: Chodźcie posilcie się, to jest chleb na drogę życia, przyjmijcie Mnie do swojego serca, a ja wam pomogę być lepszymi. Od dnia I Komunii św. mamy pomoc samego Pana Jezusa, aby Jego różne dary dobrze wykorzystać i przyjąć. On w Komunii św. pokazuje nam wszystkim jak nas umiłował, chce abyśmy wytrwali w Jego miłości, okazywali miłość innym i w ten sposób byli Jego dobrymi świadkami. Jeżeli będziemy zachowywali przykazania będziemy trwali w miłości Bożej.
Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni przeszli ze śpiewem Litanii Loretańskiej na plac Różańcowy, do figury bł. Jana Pawła II. Ks. Staszak opowiadał o historii sanktuarium oraz zapraszał do zwiedzenia muzeum kościelnego. Chętni mogli wydłużyć pobyt w pięknych lasach janowskich, odwiedzając pobliskie Momoty z drewnianym, zabytkowym kościołem, Porytowe Wzgórze, czy kaplicę leśną na Kruczku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Popęszyce. Odpust ku czci św. Michała Archanioła

2021-09-27 13:16

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

FB parafii

26 września w kościele św. Michała Archanioła w Popęszycach (filia parafii św. Marii Magdaleny w Nowym Miasteczku) obchodzono odpust ku czci świętego patrona.

- Także w kościołach filialnych ludzie cieszą się ze święta swojego patrona. My również bardzo uroczyście świętowaliśmy ten dzień. Wzywaliśmy wstawiennictwa św. Michała Archanioła, modląc się podczas Mszy św. pod przewodnictwem ks. Tomasza Gierasimczyka, pracownika kurii diecezjalnej – mówi proboszcz parafii ks. Dariusz Gronowski.

CZYTAJ DALEJ

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy można zapanować nad wstydem? Podobno jeśli mocno wbije się paznokcie w kciuk, to czerwona twarz wraca do normy. Ale od środka wstyd dalej pali, choć może na zewnątrz już tak bardzo tego nie widać. Jeśli ktoś się wstydzi, że zachował się jak świnia, to w sumie dobrze, bo jest szansa, że tak łatwo tego nie powtórzy. Tylko że ludzkość tak jakoś coraz mniej się wstydzi rzeczy złych.

Ludzie wstydzą się: biedy, pochodzenia, wiary, wyglądu, wagi… I nie jest to wcale wynalazek dzisiejszych napompowanych, szpanujących i wyzwolonych czasów. Takie samo zażenowanie czuł pewien Wincenty, żyjący we Francji na przełomie XVI i XVII wieku. Urodził się w zapadłej wsi, dzieciństwo kojarzyło mu się ze świniakami, biedą, pięciorgiem rodzeństwa i matką - służącą. Chciał się z tego wyrwać. Więc wymyślił sobie, że zostanie księdzem. Serio. Nie szukał w tym wszystkim specjalnie Boga. Miał tylko dość biedy. Rodzice dali mu, co mogli, ale szału nie było, więc chłopak dorabiał korepetycjami, jednocześnie z całych sił próbując ukryć swoje pochodzenie. Dlatego, kiedy ojciec przyszedł go odwiedzić w szkole, Wincenty nie chciał z nim rozmawiać. Sumienie wyrzucało mu to potem do późnej starości.

CZYTAJ DALEJ

5 pytań do... Jerzego Gawłowskiego

2021-09-28 11:05

[ TEMATY ]

5 pytań do...

pl.wikipedia.org

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Wielkopolska Brygada Kawalerii w bitwie nad Bzurą

Jak bitwa nad Bzurą zrodziła pasję do historii, jak dbać o swoją małą Ojczyznę i co robić, aby młodzież szanowała przeszłość swojego kraju? - o tym w kolejnym wydaniu z cyklu „5 pytań do…” – Jerzego Gawłowskiego, historyka z zamiłowania, społecznika z wyboru.

Piotr Grzybowski: Kiedy zaczęła się Pańska pasja do historii?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję