Reklama

Czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego

Święto Zesłania Ducha Świętego kończy w Kościele okres wielkanocny. Od tego czasu zaczyna się okres zwyczajny. Obrzędy rozpoczynają się już w wigilię dnia Zesłania wieczorną Mszą św., podczas której odbywają się czytania z ksiąg Starego i Nowego Testamentu dotyczące np. pomieszania języków podczas budowy wieży Babel. W niedzielę, podczas Mszy św. odbywają się czytania m.in. z Księgi Dziejów Apostolskich, śpiewane są także psalmy i odmawiana Litania do Ducha Świętego.
Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej w Sosnowcu na kilka dni przed uroczystością rozpoczęły nowennę przygotowującą do święta, która odprawiana była od 3 do 11 czerwca, codziennie o godz. 17.30. W wigilię Zesłania Ducha Świętego, z 11 na 12 czerwca rozpoczęło się z kolei całonocne modlitewne czuwanie w kościele zakonnym. Konferencje, Apel Jasnogórski, adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa różańcowa, sakrament pokuty i pojednania, Eucharystia, agapa, dzielenie się słowem Bożym w grupach, Jutrznia - to tylko niektóre elementy wspólnego modlitewnego oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego, które rozpoczęło się 11 czerwca o godz. 19, a zakończyło następnego dnia o 5.30.
Zesłanie Ducha Świętego zwane też Pięćdziesiątnicą to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim. Związane jest ze zstąpieniem Ducha Świętego 50 dni po zmartwychwstaniu Jezusa. Zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła.
Zstąpienie Ducha Świętego zapowiedziane już w Starym Testamencie, ponownie zostało przepowiedziane przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Według Dziejów Apostolskich Duch Święty zstąpił 50 dni po święcie Paschy, o godz. 9 („trzeciej godzinie dnia” według hebrajskiego sposobu liczenia czasu), kiedy to Apostołowie przebywali na Górze Oliwnej w „górnym pomieszczeniu”. Zaczęli oni mówić wszystkimi językami świata. Przemówienie św. Piotra, które miało miejsce chwilę po tym wydarzeniu, uznawane jest za pierwsze wystąpienie głowy Kościoła.
Nieraz zapominamy o Duchu Świętym, pomijamy Go w naszych modlitwach. A przecież tak wielorakie dary może nam On ofiarować, gdy się do Niego zwrócimy: mądrość, rozum, radę, męstwo, umiejętność, pobożność, bojaźń Bożą. Dary te w szczególnym i pełnym wymiarze są nam udzielane w sakramencie bierzmowania. Do Ducha Świętego uciekamy się nieraz, gdy potrzeba nam światła Ducha Świętego - przed rozmaitymi egzaminami, trudnymi sytuacjami, niełatwymi wyborami. Szczególnie czcimy Go w pieśni „Przybądź Duchu stworzycielu”, zaś w uroczystość Zesłania Ducha Świętego śpiewając przed aklamacją Alleluja sekwencję do Ducha Świętego.
W poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego Kościół obchodzi święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zostało ono wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego przez Episkopat Polski za zgodą papieża Pawła VI, 4 maja 1971 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei!

2021-09-28 09:41

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję