Reklama

Walczą o ucznia i wygrywają

Szkoły w mniejszych miastach muszą sobie radzić nie tylko z niżem demograficznym, ale i odpływem młodzieży do większych ośrodków. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Hipolita Cegielskiego w Ziębicach jest przykładem szkoły, która musi sobie radzić z tymi zjawiskami. I radzi sobie dość dobrze

Niedziela wrocławska 24/2011

Oferta skrojona na miarę

- Staramy się zmieniać ofertę kierunków kształcenia w zależności od potrzeb rynku i oczekiwań młodzieży - mówi dr Mariusz Szpilarewicz, dyrektor ZSP Ziębice. - Stąd np. innowacja pedagogiczna pod nazwą „Edukacja prawno-policyjna”, którą udało nam się stworzyć we współpracy z policją i kilkoma uczelniami oraz organizacjami. Dzięki niej młodzież ma zagwarantowane dobre przygotowanie z zakresu prawa, ale i zajęcia z autorytetami z wielu dyscyplin. Szkoła została objęta patronatem przez wrocławski Uniwersytet Przyrodniczy, Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu, za chwilę zostanie podpisana umowa z Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie. Tworząc program innowacji, założono już na początku, że musi ona być atrakcyjna i wyjątkowa. Opracowano tematykę nauczania trzech zupełnie nowych przedmiotów prawnych, które wykładane są tylko w Ziębicach. A wykłady prowadzą takie osoby, jak np. były zastępca komendanta głównego policji.

Być kreatywnym belfrem

Reklama

Jednak nawet dobrze prowadzone lekcje i najlepiej wykształceni nauczyciele to dziś za mało, aby zatrzymać młodzież w takim miasteczku jak Ziębice. - Tutaj musimy się starać jeszcze bardziej i musimy być widoczni w naszym środowisku - dodaje dyrektor Szpilarewicz. Kiedy pięć lat temu został dyrektorem szkoły, wiedział, że musi wyzwolić w nauczycielach aktywność i kreatywność. - Nie można powiedzieć nauczycielowi lub uczniowi, który przyjdzie z jakimś pomysłem, że tego raczej się nie da zrealizować. Nawet jeśli ten pomysł nie jest nam po myśli, to trzeba się zastanowić, jak dobrze ukierunkować chęć działania takiej osoby. Zastanawiamy się, jak największą grupę ludzi do tego zaangażować - mówi. Dlatego szkoła, jak i założone przez nauczycieli Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach realizują wiele projektów, które dają uczniom szansę uczestniczenia w dodatkowych zajęciach. Szkolny Klub Robotyki Robotronik, Młodzieżowe Centrum Innowacji Mechaniczno-Motoryzacyjnych, edukacja filmowa z nauką sztuki reżyserskiej i operatorskiej, młodzieżowa firma cateringowa (uczniowie technikum organizacji usług gastronomicznych już wielokrotnie dali się poznać z jak najlepszej strony) - to kilka z projektów, które realizowane są w Ziębicach. Pieniądze pozyskiwane są z różnych źródeł. Już trzy razy np. z konkursu dotacyjnego „Równać Szanse”, ale hojnymi sponsorami były też Fundacja PZU i Fundacja Banku Zachodniego WBK. Dzięki takim projektom szkoła mogła uzyskać w tym toku tytuł „Szkoły odkrywców talentów” przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Otworzyć szkołę na świat!

Wiadomo, że w szkole liczy się też efekt końcowy w postaci matury czy egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Trzeba więc stworzyć młodzieży jak najwięcej szans na lepsze przygotowanie się do tych sprawdzianów. Dodatkowe zajęcia z matematyki, realizowane również z projektów zewnętrznych, to kolejny atut. Nauka języków obcych musi być połączona z kontaktem z obcokrajowcami i wyjazdami zagranicznymi. Nauczyciele języków obcych z Ziębic są już zaprawieni w bojach: organizują w ciągu jednego roku trzy, cztery wymiany, realizują projekty Comenius i działania w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a praktyki zawodowe odbywają się w Niemczech, Austrii, Bułgarii i Włoszech. Szkoła jest również aktywna w środowisku. Inicjowanie wielu akcji w małym mieście to też polityka budowania pozytywnego wizerunku. Tylko w ostatnim roku ZSP Ziębice realizowało akcję „Mam haka na raka”, zbiórki darów dla Polaków na Wschodzie, sadzenia drzew, zbiórki surowców wtórnych, akcję na rzecz zwiększenia wiedzy społeczności o transplantacjach, akcję „Posprzątaj po swoim psie” oraz Dni Kultury Szwedzkiej. Warto też wspomnieć, że nauczyciele tej szkoły prowadzą ziębicki Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Co dalej?

Jaki jest plan rekrutacji na rok szkolny 201½012? Jak na 9-tysięczne miasteczko, z którego jest tylko 20 minut drogi do miasta powiatowego i godzina pociągiem do Wrocławia, plan jest ambitny: dokonać naboru do sześciu klas pierwszych szkoły dla młodzieży. W tym roku nie powinno być z tym problemu. Ale co dalej? - Ciągle myślimy, jak tworzyć szkołę atrakcyjną, dobrą, która jest wybierana na dzisiejszym trudnym rynku edukacyjnym - mówi dyrektor Szpilarewicz. To dopiero początek trudnych czasów dla szkolnictwa ponadgimnazjalnego w Polsce. Statystyki niżu demograficznego pokazują do roku 2020 ciągły spadek liczby uczniów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję