Reklama

O adopcji i rodzicielstwie zastępczym

Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy przy Caritas zorganizował kolejne spotkanie dla rodzin adopcyjnych, zastępczych i prowadzących pogotowia rodzinne oraz kandydatów przygotowujących się do adopcji. Spotkanie odbyło się 28 maja w Gliniku

Po pierwsze chcieliśmy zintegrować to środowisko - wyjaśnia ks. Andrzej Kołodziejczyk. - Ale również usłyszeć, z jakimi problemami borykają się te rodziny i w czym możemy im pomóc. Dyskutowaliśmy o nowym programie pracy z nimi.
Rodziny adopcyjne i zastępcze szukają wsparcia i odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się przed i po przyjęciu dziecka. Chcą spotykać się ze specjalistami w dziedzinie psychologii, wychowania, pedagogiki, z terapeutami, po to by łatwiej rozwiązywać trudne sytuacje. DOAO wychodzi im naprzeciw. - Ważne są dla nas również ich refleksje po odbytych szkoleniach: czy to, co zostało tam powiedziane, sprawdza się w ich sytuacji. Niektórzy już zwrócili nam uwagę na to, co należałoby wzmocnić w procesie kwalifikacyjnym, a co można odpuścić - mówi ks. Kołodziejczyk. - Takim ważnym problemem, który poruszyliśmy, był FAS, czyli zespół alkoholowy płodu. Trzeba o tym mówić, ale w taki sposób, żeby nie wywołać paniki - bo potem ludzie zaczną rozmyślać: Jest ten FAS czy nie ma? Brać dziecko czy nie? Pojawia się niepotrzebny strach.
Kolejnym tematem spotkania były trwające prace nad ustawą o rodzicielstwie zastępczym. - W tej chwili ośrodki adopcyjne są traktowane na nierównych warunkach. Ta ustawa ma wprowadzić nową jakość w procesie adopcyjnym - tłumaczy ks. Kołodziejczyk. - Oddaje ten proces pod opiekę stowarzyszeń, natomiast nakazuje zamknięcie ośrodków gminnych i w ten sposób daje innym ośrodkom równe prawa. Myślę, że to może być ciekawe rozwiązanie i nas ono satysfakcjonuje.
DOAO pod opiekę Caritas trafił rok temu. Od tego czasu rozszerzona została formuła działania. - Nawiązaliśmy kilka partnerstw, m.in. z rodzinami zastępczymi. W międzyczasie powstało Okno Życia, które wspomaga właśnie nasz ośrodek. Udało nam się podtrzymać dobrą współpracę z sądem i szpitalem, wypracowaną przez naszych poprzedników. Coraz więcej ludzi interesuje się ośrodkiem i cały czas rozpowszechniamy informacje o nas - wymienia ks. Kołodziejczyk. - W zeszłym roku prowadzona była tu poradnia dla ludzi z trudnościami, były na to pieniądze z miasta i Urzędu Marszałkowskiego. Teraz niestety nie udało nam się pozyskać tych pieniędzy i widzę tu dużą lukę, bo z poradni skorzystało ponad 400 osób. Dlatego będziemy jednak starać się o te fundusze. Aktualnie Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy szkoli siedem par na kandydatów na rodziców zastępczych według programu „Dziecko czeka...” - program został zatwierdzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 września 2001 r. w sprawie rodzin zastępczych (Dz. U. z 2001 r. nr 120, poz. 1284). Są jeszcze wolne miejsca na edycję jesienno-zimową. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w siedzibie DOAO (ul. Czereśniowa 15, Gorzów Wlkp., w godz. 8-15), telefonicznie (600-988-632 lub [95] 722-91-92) lub doao@interia.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję