Reklama

Święcenia prezbiteratu

11 czerwca 2011 r., w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie, z rąk abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, 14 diakonów - absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej - przyjęło święcenia prezbiteratu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. KAZIMIERZ GAJDA
z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gorzkowicach
„Chociażbyś mnie zabił, ja i tak Tobie ufać będę” (św. s. Faustyna Kowalska)
Moim programem na życie kapłańskie jest naśladowanie JEZUSA.

KS. ANDRZEJ DEMBOWSKI
z parafii pw. św. Lamberta w Radomsku
„Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy: największa z nich jest miłość” (1 Kor 13, 13)
Pragnę służyć Chrystusowi ukrytemu w drugim człowieku, zwłaszcza temu najbardziej potrzebującemu i odrzuconemu przez otoczenie. Chcę kierować się zawsze sercem i miłością w swojej posłudze dla Boga i bliźniego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KS. ADAM BANACH
z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Słopnicach (diec. tarnowska)
„Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 17)
Chcę, aby kapłaństwo, w którym uczestniczę, było na wzór Serca Jezusowego w służbie Bogu i ludziom. Abym dawał z siebie wszystko i był rzeczywistym świadkiem Jezusa zmartwychwstałego, wszędzie tam, gdzie będę o Nim dawał świadectwo. Moje kapłaństwo pragnę zawierzyć Maryi Matce wszystkich kapłanów, aby to Ona była moja Przewodniczką na drodze, którą kroczę.

KS. KAMIL KĘSIK
z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Krzepicach
„Zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21)
Od zawsze inspirowała mnie postać ks. Jerzego Popiełuszki. Słowa z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian o zwyciężaniu zła dobrem były sztandarowym zwołaniem Błogosławionego. Dlatego poznając go coraz doskonalej, chcę tak jak on przekonywać, że na zło można odpowiadać tylko dobrem, zwłaszcza gdy świat i jego wielcy ludzie zdają się temu przeczyć. Wykonywanie zwykłych rzeczy w codziennym życiu z uśmiechem i prostą wiarą pokazują naprawdę, czym jest dobro, które z czasem zawsze się odwdzięcza.

KS. ZYGMUNT FILIPCZYK
z parafii pw. Narodzenia NMP w Myszkowie
„Odwagi, Ja jestem, nie bójcie się!” (Mk 6, 50)
W swoim kapłaństwie pragnę nieść Boga ludziom. Chcę z odwagą głosić Słowo Boże we wszystkich środowiskach, do których pośle mnie Chrystus.

Reklama

KS. PAWEŁ BIL
z parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Kadłubie
„Panie wiem, Komu zawierzyłem” (2 Tm 1, 12)
Wdzięczny Panu Bogu za dar powołania przyjąłem te słowa jako swoje zawołanie. Życie kapłańskie, które rozpoczynam, pragnę zawierzać Panu Bogu przez ręce Matki Bożej. To jest najpewniejsza droga do szczęścia, ale przede wszystkim do zbawienia: każde działanie, każdą chwilę swego życia powierzać Bogu za wstawiennictwem Niepokalanej. Z wiarą i pokorą w tym duchu pragnę rozpocząć moją posługę kapłańską.

KS. RAFAŁ KIPIGROCH
z parafii pw. bł. Michała BM w Działoszynie
„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” (Mk 16, 15)
W swoim kapłańskim życiu pragnę na nowo przyprowadzać do Chrystusa tych, którzy o Nim zapomnieli bądź odwrócili się od Niego.

KS. STANISŁAW ŚLEZIAK
z parafii pw. Imienia NMP w Kamesznicy (diecezja bielsko-żywiecka)
„Miłość mi wszystko wyjaśniła, Miłość wszystko rozwiązała - dlatego uwielbiam tę Miłość gdziekolwiek by przebywała” (bł. Jan Paweł II)
Dziękuję Bogu za dar powołania. Pragnę czynić dobro bliźnim, których spotkam na mojej kapłańskiej drodze, prowadzić ich do Boga. A tym, którzy wspierali mnie w drodze do kapłaństwa, składam staropolskie „Bóg zapłać” i zapewniam o modlitwie w ich intencji.

KS. ŁUKASZ POŁACIK
z parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Częstochowie
„Bądź wierny” (Ap 2, 10b)
Prawdziwie wiernym można być tylko temu, kogo się kocha. Chcę, aby te proste słowa z Janowej wizji stały się w moim kapłańskim życiu nie tylko zawołaniem, ale przede wszystkim stałym przypomnieniem, by nigdy nie zdradzić nieskończonej Bożej miłości.

Reklama

KS. ŁUKASZ MAZUREK
z parafii pw. Narodzenia NMP w Waleńczowie
„Maryjo Królowo Polski jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” (sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński)
W swoim kapłańskim życiu pragnę być wierny obowiązkom, które będę wykonywał oraz modlitwie.

KS. SZYMON KLIMCZAK
z parafii pw. św. Rocha w Rząśni
„Bądźcie naśladowcami Boga...” (Ef 5, 1)
Będąc kapłanem, chcę naśladować Boga, Syna Bożego we wzbudzaniu wiary w sercach ludzi i w prowadzeniu ich do domu Ojca. Przede wszystkim jednak chcę naśladować Boga, jak każdy chrześcijanin: naśladować miłość Jezusa Chrystusa, Jego ofiarowanie życia Ojcu i bliźnim. Tę miłość i ofiarę Chrystusa będę uobecniał w Eucharystii. Pragnę więc, aby moje serce współbrzmiało z tą tajemnicą naszej wiary jak najdoskonalej, by i świadectwem życia przyciągnąć do Jezusa Eucharystycznego jak najwięcej ludzi. Proszę Czytelników o modlitwę w mojej intencji.

KS. PIOTR MOLENDA
z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Częstochowie
„Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali” (2 Kor 12, 9)
W swojej kapłańskiej posłudze pragnę poświęcić się pracy z rodzinami i dla rodzin, bowiem jak mówił bł. Jan Paweł II: „Rodzina Bogiem silna, staje się siłą człowieka i całego narodu”.

KS. MAREK SKRZYPCZYK
z parafii pw. św. Barbary w Chorzowie (archidiecezja katowicka)
„Wszystko mogę w tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13)
Dziękując Bogu za dar kapłaństwa, pragnę swoją postawą i słowem zawsze głosić Chrystusową Ewangelię. Proszę jednocześnie Maryję Matkę kapłanów, bym nigdy w swoim kapłańskim życiu nie zapomniał o najbardziej potrzebujących. Pragnę, by we wszystkich moich planach na kapłańskie życie zawsze pierwsze miejsce zajmował Bóg, bo jestem świadomy, że wtedy będę mógł czynić nawet to, co po ludzku będzie się wydawało niemożliwe.

KS. MICHAŁ WOŹNIAK
z parafii pw. Stygmatów św. Franciszka w Ostrowach nad Okszą
„Ja jestem drogą i prawdą, i życiem” (J 14, 6)
Pragnę tak naśladować Chrystusa, by On stawał się moją Drogą, był Prawdą i całym Życiem. Niech to pragnienie naśladowania Pana będzie również wyznacznikiem dla tych, których spotkam na swojej drodze kapłańskiej.

2011-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych, o. Pacholski przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają Ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Ks. Węgrzyniak wskazuje na „wzajemność" jako słowo klucz do zrozumienia Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej. Podkreśla, że wydaje się ono ważniejsze niż „miłość" dla właściwego zrozumienia fragmentu Ewangelii św. Jana z tej niedzieli. „W piekle ludzie również są kochani przez Pana Boga, ale jeżeli cierpią, to dlatego, że tej miłości nie odwzajemniają” - zaznacza biblista.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję