Reklama

Niedziela Wrocławska

Bogactwo w obliczu choroby jest nic nie warte

W Trzebnicy rozpoczęły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Z powodu pandemii koronawirusa większość pielgrzymów pozostała w domach, łącząc się duchowo podczas internetowej transmisji.

Fot. Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej/YouTube

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątkowe przedpołudnie poświęcone było duchowej pielgrzymce chorych do grobu patronki Śląska. Po godzinkach do św. Jadwigi oraz nabożeństwu ku jej czci z wykorzystaniem obrazów z jej życia, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Zeman SDS, ekonom wspólnoty Salwatorianów w Trzebnicy.

- Żyjemy w takich czasach, gdzie zewsząd jesteśmy zalewani ofertą przedłużenia młodości, zdrowia, a nawet życia. Mimo tak wielkich wysiłków człowieka, dążących do tego aby być silnym i zdrowym, to jednak przychodzi taki moment, który uzmysławia nam, że wszystko co w życiu człowiek osiągnął i zgromadził, wszystkie dobra materialne są nic nie warte – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kiedy tak się dzieje? Ks. Zeman mówi, że - jest to moment kiedy na człowieka przychodzi choroba i starość. One potrafią sprowadzić każdego do przysłowiowego parteru. Nikt tego nie pragnie, ani nie może zaplanować. Niejednokrotnie demaskują one oczekiwania życia bez trudu, cierpienia i wysiłku. W tym trudnym okresie próby możemy obserwować jak niektórzy odwracając się od Boga, zrzucając na Niego winę za cierpienie. Drudzy natomiast w takich momentach się do Niego zbliżają.

Reklama

Ks. Zeman przypomniał, ze na kartach Ewangelii zobaczyć możemy Pana Jezusa, który spieszy z uzdrowieniem dla chorych i nigdy takiej pomocy nie odmawia. To właśnie opis kobiety cierpiącej na krwotok jest najbardziej przejmujący.

- Czy my nie tłoczymy się koło Jezusa jak ów tłum oczekując od niego natychmiastowej interwencji bez żadnej refleksji, ze to jest Bóg, a ja jestem tylko stworzeniem? Ta ewangeliczna kobieta najpierw oczyściła się duchowo, na pewno zrobiła rachunek sumienia. Dzisiaj też nie brakuje ludzi, którzy pomagają osobom chorym i cierpiącym. Mam tu na myśli szeroko rozumianą służbę zdrowia. Lekarze mimo trudu i zmęczenia, poświęcają swój czas i siły chorym. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni często narażają swoje zdrowie i życie spiesząc innym z pomocą. Są oni czasem niedoceniani i przeklinani. Podobna postawa cechowała się św. Jadwigę. Mimo że była bogata i miała do dyspozycji wiele zamków, w których mogla przebywać, poświeciła całe swoje serce ludziom chorym i ubogi. Robiła to, mimo krytyki ze strony swoich dworzan – przypomniał ks. Piotr Zeman SDS.

- Gromadząc się dzisiaj u jej stóp z wielka ufnością i wiarą przedstawmy Panu Bogu nasze intencje. Idźmy do naszej patronki, tak jak ufne dziecko przychodzi do matki. Ona nie zostawi nas w potrzebie nawet dzisiaj – powiedział na koniec kaznodzieja.

2020-10-16 13:38

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza system kaucyjny - na etykiecie butelek trzeba szukać znaku kaucji

2025-10-01 07:10

[ TEMATY ]

kaucja

PAP/Zubrzycki Marian

Mimo, iż od października rusza system kaucyjny, to nie za każdą plastikową butelkę czy puszkę po napoju otrzymamy zwrot kaucji. Decydować o tym będzie specjalne oznaczenie na etykiecie. Nie we wszystkich sklepach będzie można też oddać takie opakowanie.

Po latach prac legislacyjnych od 1 października zacznie w Polsce obowiązywać system kaucyjny. Na czym będzie on polegać? W skrócie - do napojów w butelkach plastikowych, metalowych puszkach i szklanych butelkach wielorazowego użytku (choć w tym ostatnim przypadku od 2026 roku), będzie doliczana kaucja, którą będzie można odzyskać po ich oddaniu.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: przed Bogiem zdamy sprawę z troski o bliźnich i świat stworzony

2025-10-01 17:47

[ TEMATY ]

Leon XIV

Monika Książek

„Bóg zapyta nas, czy pielęgnowaliśmy i dbaliśmy o świat, który stworzył (por. Rdz 2, 15), dla dobra wszystkich i przyszłych pokoleń, oraz czy troszczyliśmy się o naszych braci i siostry” - stwierdził Ojciec Święty podczas konferencji zorganizowanej w 10. rocznicę publikacji encykliki Laudato si’ w Centrum Mariapoli w Castel Gandolfo.

Zanim przejdę do kilku przygotowanych uwag, chciałbym podziękować dwojgu przedmówcom, [Arnoldowi Schwarzeneggerowi i Marinie Silva - brazylijska minister środowiska i zmian klimatycznych - przyp. KAI], ale chciałbym dodać, że jeśli rzeczywiście jest wśród nas dziś po południu bohater akcji, to są to wszyscy, którzy wspólnie pracują, aby coś zmienić.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: przed Bogiem zdamy sprawę z troski o bliźnich i świat stworzony

2025-10-01 17:47

[ TEMATY ]

Leon XIV

Monika Książek

„Bóg zapyta nas, czy pielęgnowaliśmy i dbaliśmy o świat, który stworzył (por. Rdz 2, 15), dla dobra wszystkich i przyszłych pokoleń, oraz czy troszczyliśmy się o naszych braci i siostry” - stwierdził Ojciec Święty podczas konferencji zorganizowanej w 10. rocznicę publikacji encykliki Laudato si’ w Centrum Mariapoli w Castel Gandolfo.

Zanim przejdę do kilku przygotowanych uwag, chciałbym podziękować dwojgu przedmówcom, [Arnoldowi Schwarzeneggerowi i Marinie Silva - brazylijska minister środowiska i zmian klimatycznych - przyp. KAI], ale chciałbym dodać, że jeśli rzeczywiście jest wśród nas dziś po południu bohater akcji, to są to wszyscy, którzy wspólnie pracują, aby coś zmienić.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję