Reklama

Niedziela Wrocławska

“Katecheza nie tylko w szkole…”

Katecheza na dobre zagościła w polskiej szkole. Nie można jednak zatrzymywać się w miejscu, a ciągły rozwój jest zawsze korzystny dla jakości i świeżości pracy dydaktycznej i ewangelizacyjnej. Z inicjatywą dla katechetów wyszedł DODN, który zorganizował specjalne sympozjum online pt.: „KATECHEZA NIE TYLKO PRZY TABLICY, CZYLI O NOWOCZESNEJ KATECHEZIE SŁÓW KILKA”

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie z katechezą prowadzone było przez ks. Piotra Sierzchułę, nauczyciela-konsultanta w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu oraz duszpasterza nauczycieli i wychowawców w Archidiecezji Wrocławskiej.

Rozpoczynając, przytoczył sytuację z odwiedzin swojej nauczycielki ze szkoły podstawowej i wspomniał jej słowa: „Brakuje waszego rocznika, bo ci uczniowie są zupełnie inni niż wy wtedy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dzieci z roku na rok się zmieniają. Między innymi ich sposób spostrzegania i relacji z rówieśnikami. Posługują się biegle komputerem, Internetem, są na bieżąco z nowinkami technicznymi – mówił ks. Sierzchuła.

Kontynuując swoją wypowiedź, zaznaczył, że wraz ze zmianami „do przodu” poszła katecheza:

– Forma przekazu Dobrej Nowiny zmieniła się tak, jak jej odbiorcy. Dziś chcemy zaprezentować najnowsze sposoby przekazywania kerygmatu młodemu pokoleniu, z którego korzystają katecheci z całej Polski – mówił.

Seminarium otworzyła dr Jolanta Horyń – dyrektor DODN we Wrocławiu. Zwracając się do wszystkich uczestników wydarzenia, wyraziła radość, że taka konferencja została zorganizowana.

– Jest nam ogromnie miło, że takie seminarium, o takim temacie, znalazło się w naszej ofercie szkoleniowej, za co bardzo dziękuję ks. Piotrowi Sierzchule – mówiła.

Zauważyła też rolę katechetów w życiu uczniów: – Podjęty temat jest bardzo ważny. Jednym z powodów są wartości, wynikające z kierunku oświatowego państwa. Drugi to pandemia, bo państwo jesteście tymi, którzy wspierają duchowo uczniów – powiedziała.

W formie online obecny był także bp Jacek Kiciński. Przypominając o obchodzonym dziś wspomnieniu liturgicznym św. Jana Pawła II, przytoczył słowa papieża: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Zaznaczył też, że jest to ukierunkowanie na człowieka, a w przypadku katechezy szkolnej jest to uczeń.

– Próbujemy w różny sposób dotrzeć do młodych z orędziem ewangelicznym. Bardzo się cieszę, że to seminarium składa się z tryptyku: widzieć, słuchać i czuć – podkreślił biskup Jacek.

Reklama

Następnie przywołał sytuację biblijną z drogi do Emaus i postawy uczniów i ich spotkania z Jezusem. Porównał ją do głównego celu katechezy: Widzieć ucznia, wsłuchać się w sytuację jego życia i odnaleźć odpowiedź na to, co nurtuje jego serce, a ostatecznie doprowadzić go do spotkania z Chrystusem.

W pierwszej części: „Widzieć” podjęte zostały tematy: „Myślenie wizualne, skuteczne narzędzie w pracy katechety”. Ten wykład poprowadziła p. Małgorzata Kozioł, która na co dzień jest katechetką w SP nr 77 im. Maksymiliana Marii Kolbego Krakowie. Drugi wykład „#PoczujChemieDoJezusa, czyli jak przekazać kerygmat przy pomocy eksperymentów chemicznych” to temat podjęty przez p. Annę Kasperek – z wykształcenia teolog i pedagoga, z pasji katechetkę, która prowadzi stronę i kanał ewangelizacyjny „W BożejObecności”.

Mówiąc o źródłach pomysłu na połączenie religii z chemią, nawiązała do spotkania z Izabellą Radziuk-Śliwińską– nauczycielką chemii. Obie zdecydowały o przedstawieniu kerygmatu przy pomocy eksperymentów chemicznych. Miała to być akcja jednorazowa, dołączył jednak do niej ks. Paweł Maj, który prowadzi kanał Ruah Studio. Tak narodziła się większa ekipa filmowa, do której dołączył jeszcze ks. Piotr Nadolski z komentarzem teologicznym. Owoc tego spotkania można zobaczyć na kanale ewangelizacyjnym prowadzonym przez p. Annę Kasperek.

Trzeci wykład pt: „Nowoczesne formy nauczania w szkole w czasach pandemii” poprowadził p. Kacper Gudzikowski, który od ponad 10 lat pracuje z młodzieżą jako nauczyciel, animator kultury i wychowawca w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu. Zaprezentowana została m.in. katecheza w formie filmu dla młodzieży.

Reklama

W części „Słuchać” temat: „Muzyka modlitwą serca” podjęty został przez s. Longinę Majtkę ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanka). Jest ona obecnie katechetką w Szkole Podstawowej Nr 1 i Zespole Szkół Salezjańskich „Don Bosco” we Wrocławiu.

S. Longina podkreśliła, że piosenki religijne są jedną z form modlitwy i metodą aktywizującą, szczególnie dla małych dzieci. Nie mogą być jednak przerywnikiem czy rozrywką. Śpiew ma prowadzić do rzeczywistego spotkania z Bogiem. – Przez muzykę dzieci odkrywają dary Boże: śpiew, głos, pisanie tekstów lub muzyki, grę na instrumentach – mówiła siostra. Podkreśliła też, że katecheza szkolna powinna otwierać dzieci na parafię. – Jestem wychowanką bł. o. Michała Tomaszka, katechety i duszpasterza. I wiem, że jest tak, że jeżeli dzieci pokochają swojego katechetę, to będą go w jego czynnościach naśladować – mówiła s. Longina.

Z kolei ks. Jakub Bartczak mówił o swoich „Muzycznych pasjach w katechezie”. Przy czym zaznaczył, że jego głównym celem na katechezie jest przekazanie wiary. A sama przygoda z hip-hopem jest dodatkiem do ewangelizacji. – Przychodząc na katechezę, zawsze przychodzę jako katecheta a nie raper – podkreślił.

Ostatnia część spotkania przebiegała pod hasłem „Czuć”. Jako pierwsza wykład poprowadziła s. Benedykta Karolina Baumann ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. Temat, który podjęła to: „Z Bogiem na deskach teatru”. Siostra opowiedziała o swojej pasji tworzenia teatru – trudnych początkach i niezałamywaniu się przy tej formie ewangelizacji. Podkreśliła przy tym znaczenie pasji. – Uczniowie wyczują, czy robimy coś z przymusu, czy z głębokiego przekonania – podkreśliła. Czy łatwo być twórcą teatru w szkole? – zastanawiała się s. Benedykta. – Tak, tak samo jak łatwe jest bycie saperem czy antyterrorystą. Oprócz tworzenia spektaklu interesuję się bowiem jeszcze czyjąś próbą samobójczą, tym, że kogoś dziewczyna rzuciła czy skąd wziąć mundur esesmana.

Reklama

S. Benedykta opowiedziała również o pracy przy tworzeniu musicalu „Miłość zmartwychwstała”. To musical o siostrze Julii, która znajduje się w gronie 108 błogosławionych II wojny światowej.

Warto zaznaczyć, że s. Benedykta jest autorką powieści i scenariuszy teatralnych. Katechezy uczy w kłodzkim liceum, prowadzi grupę teatralną „Dzikie Koty”. Jest autorką bloga „Zakonnica bez przebrania”.

Jako ostatni głos zabrał ks. Łukasz Saczyński – kapłan archidiecezji wrocławskiej, od lat pracujący z młodzieżą. Opowiedział o łączeniu pracy w szkole z duszpasterstwem parafialnym. Tytuł jego prelekcji to „Parafia jako przedłużenie misji katechezy na przykładzie pracy z Liturgiczną Służbą Ołtarza”. – Celem katechezy szkolnej jest doprowadzenie uczniów do parafii, czyli do życia sakramentalnego. Każda parafia powinna mieć konkretną propozycję dla dzieci i młodzieży poza katechezą szkolną. Wśród wielu z nich jest znana wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza – mówił prelegent.

Ks. Saczyński podzielił się swoim doświadczeniem działania z LSO opartym na systemie prewencyjnym św. Jana Bosko. System ten opiera się na 3 fundamentach: rozumie, religii i miłości. Rozum zakłada, by wychowanka starać się zrozumieć. Religia – by młodego człowieka wychować na dobrego chrześcijanina. Ostatnim fundamentem jest miłość a to znaczy, że wychowawcy musi zależeć na wychowanku.

– Wzorując się na systemie wychowawczym ks. Bosko, wymyśliłem sobie 3 takie fundamenty: modlitwa, wspólnota i zabawa. Gdybym pierwsze z nich skreślił, moje działania nie różniłyby się od żadnych działań świeckich.

Ks. Saczyński podkreślił, że byłoby też niedobrze, gdyby ministranci wypełniali tylko swoje funkcje, ważne jest, by budowali braterską wspólnotę także poza dyżurem. Z fundamentem wspólnoty przenika się zaś zabawa – sport, wyjazdy, pielgrzymki czy wyjścia na miasto.

Spotkanie zakończył ks. Piotr Sierzchuła, życząc wszystkim owocnej pracy katechetycznej i zdrowia w tym trudnym czasie.

2020-10-22 16:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

[ TEMATY ]

synod

proboszcz

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Wśród setek duchownych z całego świata w spotkaniu dla proboszczów jest dwóch reprezentantów z archidiecezji łódzkiej: ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi oraz ks. Bogusław Jargan proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rogowie

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję