Reklama

Fresk - zapomniana technika

Porządnie, powoli, krok po kroku, z najlepszych materiałów, na lata - to zdaje się być dewizą prac remontowych ks. kan. Leonarda Sobczyka, proboszcza parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak też było w przypadku fresku ze sceną Zesłania Ducha Świętego namalowaną na głównym stropie nawy głównej kościoła. „Po wykonaniu prac budowlanych w górnej partii kościoła, a więc po położeniu tynków, wykonaniu dylatacji i wymianie okien, wykorzystując zamontowane rusztowanie przystąpiliśmy do realizacji fresku. Prac tych podjął się Maciej Kauczyński, artysta plastyk z Krakowa. Najpierw powstał projekt, a od 26 czerwca do 15 lipca grupa plastyków z zespołu Kauczyńskiego malowała fresk przedstawiający wspomnianą scenę. Póki co dzieło można oglądać jedynie z rusztowania, gdyż trwają dalsze prace remontowe” - tłumaczy Proboszcz. Scena jest tak skonstruowana, że obok głównego przesłania zawiera elementy eklezjalne. I tak obok Bazyliki św. Piotra widnieje nasza bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i kościół Matki Bożej Szkaplerznej.
Fresk to technika malarstwa ściennego polegająca na malowaniu na mokrym tynku specjalnymi farbami. „Fresk jest bardzo trudną techniką, ponieważ przy jej stosowaniu dokonywanie poprawek jest niemożliwe, należy jednak do najtrwalszych rodzajów malarstwa ściennego. Jak pisze architekt Witold Szolgina, technika stosowana była już w XIV wieku we Włoszech. Po świecie rozpowszechniła się w okresie renesansu i baroku, po czym została prawie zupełnie zarzucona. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, że nazwą fresku określa się każde malowidło ścienne, co nie jest właściwe” - tłumaczy ks. Sobczyk.
Scena Zesłania Ducha Świętego to nie jedyne dzieło Kauczyńskiego w Milowicach. Artysta zaprojektował także stacje drogi krzyżowej, witraże oddzielające prezbiterium od bocznej kaplicy, jak i wystrój bocznej kaplicy, w której w tygodniu celebrowane są Msze. Pracownię autorską Kauczyńskiego uzupełnia jego syn Piotr. Obydwaj są absolwentami ASP w Krakowie Wydział Architektury Wnętrz, uprawiają przede wszystkim sztukę sakralną, aranżując wnętrza kościelne. Pracują w technikach: mozaiki, sgraffita, fresku, a także projektują witraże oraz elementy wyposażenia wnętrz - meble, tabernakula, ołtarze, ambony, żyrandole, kinkiety i in. Maciej Kauczyński zaprojektował już ponad 900 witraży w Polsce i za granicą. Ważniejsze realizacje to: katedra w Częstochowie - lewy transept, sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, katedra w Ełku czy kościół Saletynów w Krakowie. Artyści znani są także poza granicami kraju. Ich dzieła zdobią kościoły we Włoszech, Norwegii czy dalekim Kazachstanie. Maciej Kauczyński w uznaniu osiągnięć w dziedzinie sztuki sakralnej został uhonorowany przez Jana Pawła II orderem Św. Sylwestra. Mozaiki, sgraffita i witraże autorstwa Kauczyńskich znajdują się również w wielu prywatnych domach i rezydencjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzice pierwszokomunijnej dziewczynki: duchowe potrzeby dzieci są ważne

2026-05-23 08:17

[ TEMATY ]

dzieci

Pierwsza Komunia św.

dziewczynka

duchowe potrzeby

fot. archiwum rodzinne

Magdalena i Paweł Strzelińscy z córką Delfiną

Magdalena i Paweł Strzelińscy z córką Delfiną

Zrozumieliśmy, że skoro duchowe potrzeby są na tyle istotne, że wymieniają je poważni badacze, obowiązkiem rodzica jest zatroszczenie się także o tę sferę w życiu dziecka. Zwracamy się do polskich rodzin, które zdecydowały się wychować dzieci w duchu bardziej laickim. Być może nasze świadectwo zachęci Państwa do rozważenia chrześcijańskiej ścieżki duchowej dla siebie i Waszych latorośli - wskazali w rozmowie z Polskifr.fr państwo Magdalena i Paweł Strzelińscy, których córka Delfina w tym roku przyjmie Pierwszą Komunię św. w kościele polskim na „Concorde” w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej wraca do Urzędu Miejskiego

2026-05-22 13:18

[ TEMATY ]

Łask

Piotr Drzewiecki

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej w Łaskiej Kolegiacie

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej w Łaskiej Kolegiacie

Stowarzyszenie Fidei Defensor oraz Instytut Ordo Iuris informują o sukcesie merytorycznego dialogu i skutecznej obrony lokalnego dziedzictwa w Łasku. Dzięki zorganizowanemu sprzeciwowi mieszkańców oraz profesjonalnemu wsparciu prawnemu, wizerunek Matki Bożej Łaskiej – oficjalnej Patronki Miasta i Gminy – powraca na swoje godne miejsce w Urzędzie Miejskim.

Sprawa wywołała ogromne poruszenie lokalnej wspólnoty, kiedy to pamiątkowa płaskorzeźba oraz towarzysząca jej bulla watykańska zostały usunięte z gabinetu burmistrza i przeniesione do muzeum. Usunięcie symbolu, będącego owocem formalnej procedury z lat 2022–2023 i zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską z upoważnienia Papieża Franciszka, spotkało się z natychmiastową reakcją. Mieszkańcy Łasku, wspierani przez Instytutu Ordo Iuris oraz Stowarzyszenia Fidei Defensor, sformułowali oficjalną petycję, pod którą zbierano podpisy.
CZYTAJ DALEJ

Libański biskup: zrozpaczeni ludzie nie widzą perspektyw na przyszłość

2026-05-23 13:20

[ TEMATY ]

zrospaczeniu ludzie

libański biskup

pkwp.org

Dramatyczna sytuacja w Libanie po wybuchu w porcie w Bejrucie , 4 sierpnia 2020 r. Zginęło ok. 200 osób, rannych zostało 7,5 tys.

Dramatyczna sytuacja w Libanie po wybuchu w porcie w Bejrucie , 4 sierpnia 2020 r. Zginęło ok. 200 osób, rannych zostało 7,5 tys.

Kolejna wojna, zapaść gospodarcza i brak perspektyw wywołują rozpacz. Narkotyki stają się łatwą drogą ucieczki, zwłaszcza wśród młodych libańskich uchodźców. Wskazuje na to bp Hanna Rahmé, podkreślając, że w obozach dla uchodźców i innych miejscach schronienia, Kościół intensyfikuje działania pomagające dać ludziom sens i przywrócić nadzieję.

Libański hierarcha podkreśla, że w obecnej sytuacji większość młodych Libańczyków nie ma szans na kontynuowanie nauki, nie może nawet myśleć o ślubie i usamodzielnieniu się. „Staramy się dać im nadzieję i zachęcić do pozostania w ojczyźnie, ale nie jest to łatwe zadanie” - mówi biskup diecezji Baalbek-Deir El-Ahmar na wschodzie kraju. Zauważa, że mimo obowiązującego zawieszenia broni Liban wciąż jest ostrzeliwany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję