Reklama

Ożywione dziedzictwo

Odzyskało blask po blisko 200 latach zastoju, zyskało nowe, współczesne funkcje duszpasterskie, z myślą o pielgrzymach, uczestnikach warsztatów i rekolekcji oraz turystach - kompleksowo odrestaurowane i rozbudowane opactwo ponorbertańskie w Hebdowie k. Krakowa - zostało ponownie w pełni udostępnione. Całość prac po remoncie i modernizacji, prowadzonych przez gospodarzy obiektu - Polską Prowincję Zakonu Pijarów - poświęcił 5 września bp Kazimierz Ryczan

Niedziela kielecka 39/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia na dobry początek

Biskup kielecki (Hebdów to zaledwie 20 km od Krakowa, ale wciąż diecezja kielecka) przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji zakończenia kilkuletnich prac, sprawowanej w kościele Wniebowzięcia NMP w Hebdowie. Eucharystię koncelebrowali m.in. o. Józef Matras SP, prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, o. Mateusz Pindelski, asystent generalny Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów oraz prowincjał z prowincji Aragonia w Hiszpanii i in.
W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do historii opactwa w Hebdowie i roli klasztoru ponorbertańskiego w dziejach regionu. Wyraził radość, iż to dziedzictwo duchowe i kulturowe będzie nadal pomnażane w powstającym dziele. Przypomniał, że we współczesnym świecie toczy się nieustannie walka pomiędzy dobrem i złem, pomiędzy sacrum i profanum - zauważył, jak ważne na mapie Polski są miejsca modlitwy, gdzie Jezus zwycięża w ludzkich sercach - takim miejscem staje się nowo otwarte „Centrum Wiara i Kultura”.
Po Eucharystii nastąpiło oficjalne otwarcie wyremontowanego opactwa wraz z nowo powstałym „Centrum Wiara i Kultura” oraz wernisaż wystawy „Dziedzictwo kulturalne w zbiorach pijarów”. Koordynator projektu - o Józef Tarnawski SP, obecnie ekonom, a przez 8 lat prowincjał Zakonu - przypomniał historię obiektu i założenia jego odbudowy oraz modernizacji. - Choć pijarzy od 1948 r. prowadzili parafię, nie odzyskali praw do własności klasztoru i nie byli prawnymi właścicielami kompleksu. Znacząca część była w zarządzie spółdzielni rolniczej, dopiero po 2000 r. możliwa była regulacja prawna - mówi w rozmowie z „Niedzielą”.
W uroczystym poświęceniu i zwiedzaniu „Centrum Wiara i Kultura” wzięli udział m.in.: bp Kazimierz Ryczan, Marek Sowa - marszałek województwa małopolskiego, Zbigniew Wójcik - starosta proszowicki, dyr. Jan Janczykowski - małopolski wojewódzki konserwator zabytków, ponadto wykonawcy, podwykonawcy, duchowni - pijarzy i księża diecezjalni, goście.
W latach 2009-2011 klasztor poddany został gruntownym pracom remontowo-konserwatorskim, których efektem było odsłonięcie szeregu interesujących polichromii i rozwiązań architektonicznych, wcześniej nieznanych i niedostępnych dla zwiedzających. Do miejsc szczególnie atrakcyjnych zaliczyć należy m.in.: kolebkowe ceglane piwnice (przeznaczone obecnie na cele wystawiennicze) wraz z karcerem, czyli dawnym więzieniem dla nieposłusznych zakonników z zachowanymi oryginalnymi inskrypcjami, po części z XVI wieku. Odrestaurowany skarbiec służy współcześnie jako sala klubowa. Atrakcyjne dla zwiedzających będą zapewne eksponowane mury gotyckie (mowa jest o ich tzw. wątku wedyjskim dotyczącym specjalnego gatunku cegły i sposobu jej układania, co np. występuje w bazylice mariackiej). Został odsłonięty portal bocznego wejścia do kościoła, widoczne są polichromie przedstawiające postaci norbertanów (oglądać je obecnie można pod przeszkloną posadzką na I piętrze klasztoru).

Reklama

Ponorbertańska scheda

Hebdów jest drugim najstarszym - po opactwie tynieckim - założeniem klasztornym w Małopolsce. Klasztor nad Wisłą został ufundowany w 1160 r. przez norbertanów przybyłych tutaj ze Strahowa pod Pragą. Hebdów był siedzibą wielu opatów komendatoryjnych, wśród których byli także sekretarze królewscy (w pobliskich Niepołomicach mieścił się zamek królów polskich).
W ciągu stuleci odcisnął znaczące piętno na życiu religijnym, społecznym i gospodarczym regionu, promieniując daleko poza granice Małopolski. To właśnie norbertanie lokowali gród zwany Nowym Brzeskiem (1279 r.).
W 1819 r. opactwo zostało, decyzją władz carskich, zniesione. Norbertanie musieli opuścić klasztor, który od tego czasu zaczął popadać w coraz większą ruinę, ulegając m.in. serii groźnych pożarów, z których najpoważniejszy w 1859 r. strawił dachy nie tylko opactwa, ale także kościoła. W okresie powojennym, od roku 1948 r., właścicielami założenia kościelno-klasztornego stali się (po części) pijarzy. Zakon prowadził duszpasterstwo parafialne w tamtejszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w klasztorze pijarzy umieścili swój zakonny nowicjat. Pogarszający się stan obiektu wymagał pilnych prac remontowych. Zostały one podjęte najpierw w 2007 r., kiedy to z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wyremontowane dachy klasztorne, a następnie we wrześniu 2009 r., gdy przy zaangażowaniu środków unijnych rozpoczęto kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie w całym obiekcie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Opactwo z pomysłem

Pijarzy przyjęli założenie: klasztor musi tętnić życiem, bynajmniej nie zarezerwowanym wyłącznie dla zakonników. Chodziło o to, aby stał się miejscem otwartym, przyjmującym pielgrzymów i gości, oferującym takie dobra duchowe, które współczesnemu człowiekowi są potrzebne dla jego harmonijnego rozwoju i wzrostu. Stąd zrodziły się nowe funkcje klasztoru. - Są one echem misji Zakonu Pijarów kierującego się hasłem „Pietas et Litterae” - „Pobożność i Nauka”. To przesłanie znalazło swój konkretny wyraz w powołanym przez pijarów Centrum „Wiara i Kultura”. Ośrodek duchowości chrześcijańskiej, edukacji i kultury - wyjaśnia o. Józef Tarnawski SP.
Działalność Centrum zainaugurowała wystawa „Dziedzictwo kulturowe zakonów w zbiorach pijarów”. Kurator o. Eugeniusz Grzywacz, historyk sztuki - dyrektor Centrum - zgromadził bogate zbiory malarstwa polskiego i europejskiego z kolegiów pijarskich w Krakowie, Łowiczu i Jeleniej Górze. Na wystawie znajdują się też rzeźby, szaty liturgiczne, kielichy i starodruki. Miejscem ekspozycji są krużganki opactwa, w tym odtworzony zupełnie krużganek północny. Wystawa potrwa do kwietnia 2012 r.
Centrum „Wiara i Kultura” zaprasza także na rekolekcje dla osób świeckich, księży, zakonnic, katechetów. Już wkrótce rozpoczynają się katechezy dla zakochanych i narzeczonych. Organizowane są warsztaty dla psychologów i pedagogów szkolnych. Kalendarz wydarzeń jest dostępny na portalu www.wiaraikultura.pl i wciąż jest aktualizowany.
Zespół kościelno-klasztorny, który jeszcze dwa lata temu popadał w ruinę, dysponuje obecnie 27 komfortowo urządzonymi pokojami (jedno, dwu i trzy-osobowymi). W Hotelu im. św. Norberta istnieje możliwość zakwaterowania 53 osób. Do dyspozycji gości jest zarówno kościół, jak i wewnętrzna kaplica. W klasztorze są także dwie sale restauracyjne w stylowych pomieszczeniach oraz dwie sale konferencyjne: sala św. Norberta oraz sala Opata - także klimatyzowane, wyposażone w nagłośnienie, Wi-Fi, projektor multimedialny, ekran, telewizor, telefon, flipchart. Dodatkowo do dyspozycji gości jest sala klubowa, czytelnia, wirydarz wewnętrzny oraz aleje spacerowe na zewnątrz klasztoru wraz z dwiema altanami ogrodowymi.
Stare i szacowne dziedzictwo, połączone z nowoczesnością dało efekty. Owoce, zapewne - już wkrótce.

Reklama

* * *

Czy wiesz, że…

Niesłabnącym kultem w Hebdowie cieszy się rzeźba Maryi z Dzieciątkiem zwana Hebdowską lub Nadwiślańską z ok. 1400 r. w ołtarzu głównym - cel odwiecznych pielgrzymek.

W średniowieczu opactwu hebdowskiemu podlegało 7 klasztorów w Polsce.

Pierwszym oficjalnym spotkaniem w nowym Centrum była rozpoczęta w dniu inauguracji Rada Prowincji Zakonu Pijarów

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń

2024-04-26 14:05

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Karol Porwich/Niedziela

Zadaniem pokolenia Jana Pawła II jest kształtowanie postaw kolejnych pokoleń – powiedział w piątek w Radiu eM biskup Sławomir Oder z okazji przypadającej w sobotę 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II.

27 kwietnia mija 10 lat od kanonizacji Jana Pawła II. Uroczystość odbyła się na placu Świętego Piotra. Przewodniczył jej papież Franciszek. Biskup Sławomir Oder był postulatorem procesu kanonizacyjnego papieża Polaka.

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję