Współczesne rolnictwo, ogrodnictwo i sadownictwo to bardzo specyficzne zawody. Dziś to już nie tylko uprawa ziemi, hodowla, ale także umiejętność przewidywania jakości produktów, możliwości sprzedaży, sytuacji na konkurencyjnym rynku. Archidiecezjalne dożynki zgromadziły rolników, którzy swoje zawody pokochali i troszczą się o to, aby błogosławionego chleba ziemi czarnej nikomu nie zabrakło.
Święto zebranych plonów rozpoczęła uroczysta procesja z wieńcami do bazyliki archikatedralnej. Starostami tegorocznych dożynek byli: Małgorzata Fabińska z Łodzi, zajmująca się ogrodnictwem, i Bogdan Sałata ze wsi Regny z gminy Koluszki, który prowadzi gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka i bydła mlecznego.
Przybyłych rolników, ogrodników, sadowników, przedstawicieli władz wojewódzkich z marszałkiem województwa łódzkiego Witoldem Stępniem powitał duszpasterz rolników archidiecezji łódzkiej ks. Jarosław Leśniak. Uroczystej liturgii dziękczynnej za tegoroczne plony, owoce pracy ludzkiej i o Boże błogosławieństwo przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Starostowie przekazali Pasterzowi Kościoła łódzkiego bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów.
- Dożynki uświadamiają nam, że rolnicy nie tylko pracują na roli, ale także sami są rolą Bożą - mówił w homilii Ksiądz Arcybiskup. - Ich serca są najcenniejszą glebą, jaką należy uprawiać, aby rzeczywiście i w życiu, i w śmierci należeli do Pana.
Po poświęceniu wieńców i owoców pracy ludzkiej z tegorocznych zbiorów przekazano je Gospodarzowi dożynek abp. Władysławowi Ziółkowi.
Wieńce dożynkowe były niezwykłymi dziełami sztuki ludowych twórców mających wiele oryginalnych pomysłów przy ich tworzeniu. Mieszkańcy Kałowa z kłosów jęczmienia, pszenicy i owsa wykonali dwa z ujmującym hasłem „W komunii z Bogiem”. Wieniec z Jackowic (powiat łowicki) przedstawiał Mojżesza na Górze Synaj z przykazaniami Bożymi.
Efekty dźwiękowe i świetlne były tłem do ósmego przykazania „nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. - Chcieliśmy, aby dotarło do ludzi, żeby przestrzegać Bożych przykazań szczególnie w dzisiejszych, trudnych czasach - powiedziała jedna z twórczyń projektu Jolanta Perzyna. Rolnik podążający na rowerze z kosą i grabiami to dzieło mieszkańców Kluk.
W procesji z darami uczestniczyli także przedstawiciele Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Ziemi Łódzkiej „Solidarność”, którzy niedawno obchodzili 30. rocznicę swojego powstania.
Przepiękne wieńce można było oglądać po Mszy św. na placu katedralnym, gdzie występowały zespoły ludowe i częstowano chlebem z tegorocznych zbiorów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu