Parafia została powołana do istnienia w styczniu 1969 r. przez bp. Stefana Barełę. Oczywiście, wcześniej był tu dzisiejszy kościół, ale nie było parafii - wyjaśnia ks. kan. Stanisław Pawlik, który jest tu proboszczem od 1999 r. - Moi parafianie to bardzo dobrzy, ofiarni i uczynni ludzie - Ksiądz Proboszcz chwali wiernych uczęszczających regularnie do kościoła. Spośród ponad tysiąca parafian, ok. jedna trzecia jest zawsze obecna na niedzielnych i świątecznych Eucharystiach. Ludność jest bardzo zróżnicowana. Są wśród nich m.in. rolnicy i rzemieślnicy. Nie brakuje też tzw. inteligencji oraz biznesmenów. - W każdym razie, spotykam się z wielką życzliwością, m.in. ze strony strażaków, jak i zarządzających oraz pracowników tutejszej mleczarni. Dobrze układa się też współpraca z tutejszymi władzami - precyzuje Ksiądz Kanonik.
Życie parafialne
Reklama
W dąbrowieckiej parafii prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza, schola, Rada Parafialna, Akcja Katolicka (od 2002 r.), Żywy Różaniec i Zespół Charytatywny (od 2002 r.). - Jestem z niego bardzo zadowolony. Z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy przygotowuje on paczki dla najbiedniejszych parafian. Dzięki temu mogą oni godnie przeżyć święta - mówi „Niedzieli” Ksiądz Kanonik. - Moi parafianie dają datki nie tylko na cele parafialne, ale włączają się np. w akcje naszej Caritas, która przecież pomaga tak wielu potrzebującym. Wspieramy także seminarzystów płodami rolnymi - dopowiada ks. Pawlik.
Ksiądz Proboszcz dba o katechizowanie młodych ludzi. Dlatego też prowadzi m.in. bardzo rzeczowe i konkretne katechezy dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Kończą się one poważnym egzaminem z katechizmu religii katolickiej. Ponadto osoby pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński też muszą zdać podobny egzamin. Trzeba bowiem dobrze znać i rozumieć wyznawane prawdy wiary.
- Poza normalną pracą duszpasterską w parafii organizujemy również pielgrzymki, np. do Lichenia, Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej czy na Górę św. Anny. Cieszą się one sporą popularnością - dopowiada nasz rozmówca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Parafialne inwestycje
W Dąbrowie istnieje Parafialny Komitet Renowacji Kościoła. - Ludzie są ofiarni, jeśli chodzi o remonty i rewitalizację kościoła czy też innych budynków parafialnych - opowiada Ksiądz Kanonik. - Nie sposób wymienić wszystkich prac, które zostały wykonane - mówi tutejszy duszpasterz. - Ważniejsze z nich to: renowacja ołtarza, zabytkowych figur z XVIII i XIX wieku, remont dzwonnicy, więźby dachowej, renowacja zewnętrzna i wewnętrzna świątyni, całkowita wymiana instalacji elektrycznej, zagospodarowanie otoczenia kościoła, remont organów, nowe meble w zakrystii, nowy baldachim, nowe tabernakulum… - wylicza Ksiądz Proboszcz.
- W sierpniu 2010 r. ks. inf. Ireneusz Skubiś poświęcił tablicę upamiętniającą najbardziej znanego mieszkańca Dąbrowy. Był nim słynny Jan Mężyk (zm. w 1437 r.) herbu Wadwicz, który m.in. należał do najbliższych doradców i przyjaciół króla Władysława Jagiełły. Brał też udział w bitwie pod Grunwaldem, mając własną chorągiew. Był w grupie wojów bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo monarchy. Tłumaczył też królowi słowa posłów krzyżackich, którzy przywieźli dwa nagie miecze dla Jagiełły i Witolda, wielkiego księcia litewskiego - relacjonuje ks. Stanisław.
Teraźniejszość i historia
Misje Ewangelizacyjne odbyły się od 2 do 7 października. Przeprowadził je pallotyn - ks. Władysław Nadybał. Uroczystościom zaś peregrynacyjnym przewodniczył bp Jan Wątroba.
Kościół pw. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, został zbudowany w połowie XIV wieku i jest obecnie najstarszą zachowaną świątynią gotycką na ziemi wieluńskiej. Jest to budowla z wyodrębnionym prezbiterium, nieco węższym od nawy, i masywną wieżą-dzwonnicą. Jest tam piętnastowieczny dzwon. Kościół został zbudowany z kamienia. Górna część wieży, nadbudowana w XV stuleciu, jest z cegły. Najcenniejszym elementem wyposażenia świątyni jest barokowy krucyfiks w ostrołukowej tęczy.