Kościół w Krosnowicach należy do najbardziej interesujących świątyń na ziemi kłodzkiej. Inkastelowany (o cechach obronnych) otacza malowniczy krużganek. Wystrój kościoła jest barokowy, ale zachowały się w nim też gotycki tryptyk i renesansowa chrzcielnica ozdobiona herbami okolicznej szlachty. Niestety, krużganek był w tak złym stanie, że jego remont to jedno z pierwszych zadań, jakie postawił sobie ks. Adam Łyczkowski po objęciu tutejszego urzędu proboszcza. Prace remontowe kościoła i jego otoczenia są tak zaawansowane, że parafianie wraz z proboszczem uznali ostatnio, że mogą pozwolić sobie na witraże. Będą dwa: „Bł. Jan Paweł II” i „Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, prymas Tysiąclecia”.
- Jako pierwszy wykonany zostanie witraż przedstawiający Papieża - mówi ks. Adam Łyczkowski. - Powstanie w pracowni p. Jaworskiego we Wrocławiu, czyli tej samej, z której wyszły witraże do kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Będzie to witraż typu figuralnego, o wysokości ponad 2 m. Zamontujemy go w bocznej kaplicy poświęconej Matce Bożej, co zrozumiałe, skoro Jan Paweł II był wielkim czcicielem i orędownikiem Maryi.
Będą to pierwsze witraże w dziejach kościoła w Krosnowicach, którego metryka sięga XIV wieku. W 1428 r. spalony został aż do murów przez husytów, ale szybko został odbudowany. W XVI wieku przez jakiś czas był w rękach protestantów, to tutaj głosił swe nauki Johann Sigismund Werner, jedna z najbardziej znaczących postaci ruchu reformacyjnego na Śląsku 1. poł. XVI wieku, zwolennik Kaspara von Schwenkfelda, który stworzył odrębny Kościół. Funkcję objęcia probostwa w Krosnowicach zaproponował Wernerowi Kaspar von Pannwitz, patron tutejszego kościoła. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do książki „Dziedzictwo reformacji w księstwie legnicko-brzeskim”, wydanej przez Muzeum Miedzi w Legnicy.
W rękach reformacji kościół w Krosnowicach był najwyżej 50 lat, ale był to okres znaczący w dziejach tej świątyni także dlatego, że pozostała w nim z tych czasów niezwykła pamiątka - chrzcielnica ozdobiona kilkoma herbami szlachty kłodzkiej.
Sylwetę kościoła w Krosnowicach widać z daleka - jest posadowiony na wzniesieniu. Ponadto góruje nad nim wieża, wzniesiona w latach 1698-1700. Malowniczy krużganek wokół kościoła to inwestycja z 1793 r. Z czego wynika, że kolejne pokolenia nie tylko dbały o zachowanie spuścizny poprzedników, ale też dorzucały coś od siebie. Obecni mieszkańcy Krosnowic wraz z proboszczem okazali się godnymi depozytariuszami tej schedy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu