Reklama

Kościół

Dzień Patrioty

Pierwszych pięć edycji odbywało się rzecz jasna z udziałem publiczności ciesząc się ogromną popularnością i gromadząc każdorazowo tysiące uczestników. Szósta, tegoroczna edycja Dnia Patrioty odbywa się w dobie reżimu sanitarnego, a zatem bez udziału publiczności, ale dzięki transmisji online może dotrzeć do wielu widzów.

[ TEMATY ]

patriotyzm

ojczyzna

Adam Sosnowski

Tygodnik „Niedziela” objął wydarzenie swoim patronatem.

Dzień Patrioty organizowany jest przez znane z krzewienia polskości i wiary wydawnictwo Biały Kruk.

Reklama

Impreza już na stałe wpisała się w pejzaż polskiej kultury i polskiego życia literackiego. Ten cykl spotkań gromadzi najważniejszych twórców polskiego życia kulturalnego, wybitnych pisarzy, artystów tworzącymi w duchu chrześcijańskim.

Podziel się cytatem

W tym roku, z uwagi na nowy „zdalny” format, spotkania pozbawione będą dyskusji z autorami. Red. Anna Popek poprowadzi przed kamerami TVP Historia rozmowy kolejno z prof. Wojciechem Polakiem, prof. Krzysztofem Ożogiem, prof. Andrzejem Nowakiem, wybitnym fotografikiem Adamem Bujakiem i autorką największej, 4-tomowej biografii św. Jana Pawła II Jolantą Sosnowską. Wszystko to w niesamowitej scenerii renesansowego pałacu biskupa Erazma Ciołka położonego u stóp Wawelu.

Dzień Patrioty będzie także okazją do premierowych pokazów nowej – bulwersującej! – książki prof. Andrzeja Nowaka pt. „Między nieładem a niewolą” oraz książki ks. prof. Waldemara Chrostowskiego z fotografiami Adama Bujaka pt. „Święta Rodzina” opublikowanej w formie imponującego albumu (wymarzony prezent na Boże Narodzenie).

Reklama

Choć publiczności nie będzie, to będzie jednak transmisja na żywo VI Dnia Patrioty, we wtorek (10 listopada) od godz. 12 pod tym linkiem:

Zobacz

TVP Historia przygotowuje ponadto godzinny reportaż z najcelniejszymi wypowiedziami autorów, który będzie emitowany 29 listopada o godz. 19.

Poważnym atutem dla publiczności podczas każdego Dnia Patrioty jest możliwość kupowania książek Białego Kruka z dużymi rabatami oraz uzyskania autografów. Tego ostatniego nie uda się niestety zorganizować zdalnie, ale tanią sprzedaż już tak. Wystarczy wejść na stronę,

Zobacz

by nabyć z rabatem 40% najwybitniejsze dzieła, jakie ukazały się w słynnej krakowskiej oficynie. Do tego należy wykorzystać kod DZIENPATRIOTY2020.

Od 2016 roku przyznawana jest również nagroda „Patriota Roku”, której laureatami w przeszłości byli m.in. Antoni Macierewicz czy Jan Pietrzak. Nagroda nosi imię Kazimierza Odnowiciela, którego tysiąclecie urodzin obchodzono w 2016 roku, kiedy Nagrodę wręczano po raz pierwszy. Był to bardzo ważny władca dla losów naszej Ojczyzny, który będą siostrzeńcem cesarza rzymskiego mógł na Zachodzie robić niebywałą karierę, ale z niej zrezygnował, zrezygnował także z wygód i splendorów, wrócił do Polski zrujnowanej, skrwawionej po najazdach Brzetysława i wewnętrznych walkach. Wrócił, scalił i odbudował ojcowiznę, przywrócił państwowość polską.

Na czele kapituły Nagrody stoi od początku jej istnienia prof. Andrzej Nowak. Z uwagi na trudną sytuację epidemiologiczną i związane z tym obostrzenia gala wręczenia nagrody została przełożona na najbliższy czas po pandemii i wówczas poznamy nazwisko Laureata.

VI Dzień Patrioty rozpocznie się 10 listopada, we wtorek, o godz. 12. Program to:

Podziel się cytatem

Prof. Wojciech Polak

Wielkie zwycięstwa hetmana Stanisława Żółkiewskiego (2020 - Rok Hetmana Żółkiewskiego, 400-lecie śmierci)

Podziel się cytatem

Prof. Krzysztof Ożóg

Narodziny potęgi. Dziedzictwo Kazimierza Wielkiego (2020 – 650. rocznica śmierci króla)

Podziel się cytatem

Prof. Andrzej Nowak

Zwycięstwo nad bolszewicką agresją (2020 – Rok Bitwy Warszawskiej, 100-lecie wielkiego zwycięstwa)

Podziel się cytatem

Adam Bujak

Święta Rodzina (Wzór na trudne czasy, w 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, patrona rodzin)

Podziel się cytatem

Jolanta Sosnowska

Idźmy śladami św. Jana Pawła II (2020 – Rok Św. Jana Pawła II)

Podziel się cytatem

2020-11-09 16:51

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriota, czyli kto...?

Patriotyzm”, to słowo, na dźwięk którego w dzisiejszych czasach niektórzy dostają „gęsiej skórki”. Bardziej pasuje do czasów powstań narodowych czy okresu II Wojny Światowej. Jak dziś mówić o patriotyzmie, jak żyć patriotyzmem, kiedy naszą codzienność bardziej zaprząta myśl o chlebie codziennym.
Wrzesień jest miesiącem szczególnym w naszych dziejach. Żyją wśród nas ludzie, dla których miłość do Ojczyzny oznacza poświecenie się dla niej aż po oddanie życia.
Diecezja sandomierska ma swoich bohaterów. Tych, którzy walczyli w obronie Państwa Polskiego. Organizacje działające w granicach diecezji zrzeszają w swoich strukturach zarówno seniorów, jak i młodych ludzi i dzieci. Chcą oni poznawać historię kraju i regionu, kultywować tradycje narodowe, bo wiedzą, że tylko w ten sposób można czuć się w pełni Polakiem.

CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel


Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Msza dziękczynna w archikatedrze za beatyfikację Prymasa

2021-09-28 21:44

[ TEMATY ]

Warszawa

Eucharystia

bł. kard. Stefan Wyszyński

Agata Kowalska

- Dziękujemy dziś Bogu za jego bezgraniczne zawierzenie Soli Deo – per Mariam, samemu Bogu przez Maryję. Niech heroiczna wiara i miłość obojga nowych Błogosławionych przypomni nam nasze powołanie do świętości! - powiedział w homilii abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, który przewodniczył w archikatedrze św. Jana w Warszawie dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po raz pierwszy we wtorek 28 września modlący się od lat w archikatedrze warszawskiej o beatyfikację Prymasa spotkali się wspólnie na dziękczynieniu za nią. Msze święte dziękczynne będą odprawiane odtąd w archikatedrze każdego 28 dnia miesiąca o godz. 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję