Reklama

„Niech wychowa synów na dobrych polaków”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 47/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ksiądz Janusz Mękarski, były proboszcz Zdrojów i Żydowiec, jest nie tylko członkiem Stowarzyszenia „Katyń” w Szczecinie, ale także jego kapelanem z woli arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego. Odwiedzam go w maleńkim, przytulnym mieszkanku na plebanii w Szczecinie, które swoim wnętrzem świadczy, iż tutaj żyje kapłan, wzór miłości do rodziców, a przede wszystkim matki, towarzyszącej mu do końca swoich dni.
- Moja mama Anna, z pochodzenia Czeszka, była bezgranicznie oddana dzieciom i najbliższej rodzinie - wspomina ks. Janusz Mękarski. - Nadszedł tragiczny rok 1939, gdy Sowieci wtargnęli na Kresy. Nasza rodzina: rodzice, babcia - matka mamy oraz mój starszy brat i ja - mieszkała w Równem na Wołyniu. Ojciec Włodzimierz z powołania i z zawodu nauczyciel, pracował jako inspektor szkolny. W czasie wojny został zmobilizowany i mianowany dowódcą II Baonu 44. Pułku Piechoty Strzelców Kresowych w stopniu kapitana. Gdy zaczęły się bombardowania Równego, przenieśliśmy się na kilkunastohektarową działkę rodziców oddaloną 10 km od miasta, gdzie mogliśmy się czuć bezpieczniej. Po wkroczeniu Armii Radzieckiej i pierwszej rewizji oficer sowiecki zażądał od mamy broni, bo otrzymał informację, że takowa jest w tym domu. Mama oddała szpadę, którą otrzymaliśmy w formie pamiątki od kuzyna. Wróciliśmy do Równego do naszego mieszkania, gdzie po kilku dniach Sowieci przeprowadzili rewizję. Pytano o ojca i rzekomą broń przez nas przechowywaną, bo tak ich poinformowano. Mama, znająca bardzo dobrze język rosyjski, oświadczyła: „Mąż jest w niewoli”. Od ojca nie mieliśmy żadnych wieści. Mama, przewidując dalszy ciąg wydarzeń, postanowiła, że musimy natychmiast wyprowadzić się z Równego.

BOGDAN NOWAK: - Dokąd wyprowadziliście się, chroniąc się przed zesłaniem na Sybir?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KS. JANUSZ MĘKARSKI: - W Hulczy Czeskiej, oddalonej o 20 km od Równego, mieliśmy rodzinę. Przy pomocy wujka, krewnego z mamy strony, załadowaliśmy na dwie furmanki wszystko to, co najbardziej było potrzebne i przeprowadziliśmy się do tej wsi, zamieszkując u krewnych. Tutaj w okresie bożonarodzeniowym otrzymaliśmy pierwszy list od ojca z Kozielska, dostarczony przez ciocię z Równego. Mama odpowiadając na list, podała nowy adres. Mieszkaliśmy wśród Czechów w bezpośrednim sąsiedztwie wioski ukraińskiej. Mama robiła wszystko, by ratować naszą rodzinę przed deportacją na Syberię, dlatego zdecydowała się na rozdzielenie nas. Mnie pozostawiono u wujostwa, a mama przeniosła się do naszych dalszych krewnych, u których chwilowo pracowała. Natomiast babcia z moim bratem zamieszkała w sąsiedniej wsi, też u krewnych. Mama codziennie starała się widzieć z nami, przychodząc zawsze z uśmiechem, pomimo zmęczenia niepewnym życiem w okresie poniewierki wojennej. Po kilku miesiącach znów zamieszkaliśmy razem, otrzymując jednoizbowe mieszkanie. Mama podjęła pracę w miejscowym kołchozie, a schorowana babcia opiekowała się nami. Trwaliśmy w ciągłym lęku, że w każdej chwili przyjdą żołdacy, by nas wywieźć w głąb Rosji.

- Jednak ominęła Was zsyłka do bezkresnej tajgi...

- W czerwcu 1941 r. wybuchła wojna niemiecko-sowiecka. Wtedy odetchnęliśmy z ulgą, bo wywózkę wstrzymano, gdyż pociągi były potrzebne dla wojska. Czekaliśmy na Niemców, bo sowiecka agresja była dla nas gehenną. Do 1940 r. co jakiś czas otrzymywaliśmy listy od ojca z Kozielska. Mieliśmy nadzieję, że ojciec wkrótce wróci. Potem korespondencja urwała się. Mama w tej niewiedzy, co się z nim dzieje, płacze. Codziennie klękaliśmy do modlitwy różańcowej, by poprzez wstawiennictwo Maryi prosić Boga o szczęśliwy powrót ojca i nasz bezpieczny byt. Mama pracowała u okolicznych rolników oraz zarabiała szyciem, a babcia robiła swetry na drutach, także zarobkowo. Pomimo ubóstwa nie narzekaliśmy, bo zdawaliśmy sobie sprawę, że ojcu w niewoli jest jeszcze gorzej.

- W jaki sposób dowiedzieliście się, że kapitan Włodzimierz Mękarski został rozstrzelany z rozkazu Stalina?

Reklama

- W roku 1943 otrzymaliśmy od kolegi ojca wycinek z gazety o ekshumacji zamordowanych polskich oficerów w Katyniu, a wśród nazwisk były także dane osobowe mojego ojca. To był najboleśniejszy cios. Mama zachorowała na zapalenie osierdzia. Z tej ciężkiej choroby, wskutek źle stosowanych zastrzyków, wyszła niemalże cudem. Bóg sprawił, że wróciła do zdrowia, bo bez niej byśmy zginęli. Potem nastał straszny okres, bowiem bandy ukraińskie paliły i mordowały całe polskie wsie i osady. Ukrywaliśmy się na strychu u sąsiadów Czechów. Po świętach wielkanocnych 1944 r. wkroczyła armia radziecka, która oznajmiła, że wraz z nimi maszeruje też wojsko polskie i czeskie. Ludność nieufnie odnosiła się do Sowietów, pamiętając ich agresję w roku 1939.

- Po zakończeniu wojny w ramach repatriacji przyjechaliście na Ziemie Zachodnie...

- W maju 1946 r. po 3-tygodniowej podróży w wagonach bydlęcych dotarliśmy do Trzebiatowa. Tutaj mama podjęła pracę w miejscowym magistracie. Czyniła wszystko, by zrealizować patriotyczne życzenie ojca. On, krótko przed wejściem armii sowieckiej do Równego, spotkał moją matkę chrzestną i wymownie powiedział jej przy pożegnaniu: „Powiedz Ance, niech wychowa synów na dobrych Polaków”. Wprawdzie mama była z pochodzenia Czeszką, to jednak czuła się Polką. O wyjeździe do Czech nawet nie myślała, wychowywała nas w miłości do Ojczyzny. Przed wejściem Sowietów do Równego, gdy ojciec żegnał się z nami, była rozmowa o ewentualnym wyjeździe do Rumunii. Ojciec czuł się zawsze patriotą, dlatego tę możliwość całkowicie odrzucił, mówiąc: „Nie włożyłem munduru, by opuścić Ojczyznę, lecz by ją bronić do końca”.

- Co się stało z listami ojca z Kozielska?

- Listy te mama przechowywała jak relikwie. W czasie okupacji nosiła je w torebce na piersiach, pod bluzką. Były dla niej mocą w prowadzeniu naszej rodziny, byśmy wzrastali w trosce o dobro Ojczyzny. Brat Zdzisław po studiach pracował w szkolnictwie, a ja wstąpiłem do Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Większość swej posługi zakonnej spędziłem na Pomorzu Zachodnim, pracując wśród naszych rodaków, w większości przesiedlonych z Kresów Wschodnich.

- Przez ostatnie lata mama, wierna swemu mężowi, bohaterskiemu oficerowi z Katynia, pomagała synowi - księdzu także w niektórych pracach parafialnych...

- Mama pomimo choroby i podeszłego wieku dużo mi pomagała, gdy byłem proboszczem w szczecińskiej parafii. Nie umiała żyć bezczynnie, dlatego wspierała mnie w kancelarii, a także w kuchni, gdy nie było gospodyni. Podziwiałem jej spokój i cierpliwość. Z różańcem w ręku prosiła Niepokalaną o potrzebne łaski duszpasterzom w kierowanej przeze mnie parafii. Ostatnie miesiące jej ziemskiej wędrówki były okresem wielkiego cierpienia. Wówczas często ją zastawałem zapłakaną nad listami od ojca przesłanymi z Kozielska. Gdy ją prosiłem, by tymi dramatycznymi wspomnieniami nie przesilała swego organizmu, odpowiedziała mi wzruszająco: „Ty nawet nie wiesz, jak ja bardzo kochałam twojego ojca”. Tuż przed swoją śmiercią w końcu kwietnia 1987 r. wyraziła taką swoją ostatnią wolę, którą potem spełniłem: „Gdy umrę, moją obrączkę ślubną zawieź na Jasną Górę i jako wotum złóż Matce Bożej, a listy od ojca z Kozielska włóż mi pod głowę do trumny”.

- Zapewne był Ksiądz w Katyniu?

- Byłem dwukrotnie. Pierwszy raz w roku 1990 wraz z grupą osób Szczecińskiego Stowarzyszenia „Katyń”, gdzie odprawiłem Mszę św. w 50. rocznicę zamordowania ojca w miejscu pochowania szczątków naszych najbliższych. Jestem przekonany, że to moja mama swoją ofiarną miłością i heroicznym życiem wyjednała mi u Boga tę łaskę, że stanąłem przy skromnym polowym ołtarzu w miejscu tej niepojętej zbrodni stalinowskiej. Wziąłem garść ziemi, którą zbroczyła przed pół wiekiem krew Bohaterów - Synów Narodu Polskiego, i wsypałem ją potem do grobu mamy na cmentarzu w Trzebiatowie. Ona za swego pracowitego życia wybiegała tak często myślą i modlitwą do miejsca wiecznego spoczynku tego, którego tak bardzo kochała. W ten symboliczny sposób połączyłem te dwa groby w jeden, bo przecież zgodnie z sakramentalnym małżeństwem byli i są jednością, a ich „miłość nigdy się nie kończy”, jak celnie określił związek dwojga św. Paweł.

2011-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

2024-05-27 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

Rozważanie 28

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwał piękna Pana Boga - pogrzeb księdza prałata Mirosława Ratajczaka

2024-05-27 12:54

ks. Łukasz Romańczuk

Licznie zgromadzeni kapłani i wierni uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu księdza prałata Mirosława Ratajczaka. Eucharystii sprawowanej w kościele św Henryka we Wrocławiu przewodniczył arcybiskup Józef Kupny metropolita wrocławski, a homilie wygłosił ksiądz Piotr Wawrzynek, biskup pomocniczy diecezji legnickiej i wychowanek zmarłego kapłana.

Eucharystii uczestniczył także biskup Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który będzie przewodniczył ceremonii pogrzebowej na cmentarzu przy ul. Bardzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Haiti: zamordowano troje świeckich misjonarzy

2024-05-27 16:30

[ TEMATY ]

misje

Haiti

misjonarze

hollyfotolia

Małżeństwo młodych Amerykanów, którzy pomagali w sierocińcu na Haiti oraz dyrektor lokalnej chrześcijańskiej organizacji pozarządowej Missions in Haiti zostali zamordowani przez członków uzbrojonych band, którzy od miesięcy przejęli kontrolę nad tą karaibską wyspą. By postawić tamę przemocy i przywrócić bezpieczeństwo w kraju na Haiti dotrze wkrótce międzynarodowy kontyngent stabilizacyjny dowodzony przez Kenijczyków.

Tragedia rozegrała się 23 maja na oczach bliskich ofiar, którzy w chwili napadu rozmawiali z nimi dzięki wideo-połączeniu i śledzili przebieg wydarzeń aż do momentu, kiedy zbrodniarze przerwali połączenie. Zabite małżeństwo to Natalie i Davy Lloyd, 21 i 23 lata, córka i zięć republikańskiego deputowanego Bena Bakera. Trzecią ofiarą jest 45-letni Jude Montis, który kierował misją na wyspie. Amerykański deputowany poinformował o tragedii w mediach społecznościowych: „Moje serce rozdarte jest na tysiąc kawałków. Nigdy nie doświadczyłem takiego bólu. Są zjednoczeni w niebie. Proszę, módlcie się za naszą rodzinę, desperacko potrzebujemy teraz siły. Brak mi słów”. Do tragedii odniósł się były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump: „Niech Bóg błogosławi Davy’ego i Natalie. Cóż za tragedia! Haiti jest całkowicie poza kontrolą! Znajdźcie ich morderców”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję