Reklama

Polityk musi być wierny zasadom moralnym

Katolicki polityk, a więc taki, który chce zdobyć świętość, musi być wierny zasadom moralnym, musi być świadom, że w żadnym wypadku nie mogą być uchylone i w tym względzie nie ma wyjątków ani kompromisów. Zasady te dotyczą przede wszystkim poszanowania życia, życia małżeńskiego i rodzinnego oraz wychowania. Od tego zależy w głównej mierze dobro osoby ludzkiej oraz przyszłość naszego państwa - mówił 3 stycznia do samorządowców z Podbeskidzia bp Tadeusz Rakoczy.
Doroczne spotkanie opłatkowe samorządowców zainaugurowała uroczysta Msza św. w kurialnej kaplicy. W modlitwie uczestniczyło blisko 150 przedstawicieli władzy wszystkich szczebli.
W homilii bp Tadeusz Rakoczy podkreślił doniosłość i ważkość misji kierowania lokalnymi środowiskami. - Na was, samorządowcach i politykach spoczywa trudny obowiązek poszukiwania drogi do właściwego porządkowania rzeczy ludzkich, umacniania i rozwijania dobrych struktur życia społecznego. (…) Gdy się mówi o zobowiązaniach moralnych ludzi sprawujących władzę państwową nie można zapominać, że sprawowanie tej władzy - w szerszym znaczeniu uprawianie polityki - jest ich drogą zbawienia. Bp Rakoczy wskazał także na niepokojące tendencje współczesnego życia społecznego: marginalizację wiary, wrogość wobec Boga i Kościoła, cynizm i relatywizm niszczący prawdę, kłamstwo w życiu politycznym, zaciemnianie aktualnego stanu polityki i gospodarki, slogan o świeckości państwa, oddzielanie etyki i religii od życia publicznego, brak akceptacji dla prawa naturalnego jako podstawy systemu etycznego. - Od chrztu Polski wiara odgrywa decydującą rolę w kształtowaniu duchowego i kulturowego dziedzictwa naszego narodu i państwa. Można śmiało powiedzieć, że dzięki bogatej spuściźnie wzajemnie się przenikających duchowych i kulturowych wartości chrześcijańskich ukształtowała się nie tylko tożsamość naszego narodu, lecz także wizja jedności Europy - zaznaczył.
Na spotkanie przybyli posłowie naszego regionu, prezydenci Bielska-Białej i Oświęcimia, burmistrzowie Żywca, Cieszyna, Czechowic-Dziedzic, Andrychowa, Skoczowa, Kęt, Strumienia, Wisły, Szczyrku, Brzeszcz, Ustronia, Wilamowic, starostowie powiatów: żywieckiego, bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, wadowickiego, radni województwa, powiatowi i gminni, wójtowie i sołtysi z terenu całej diecezji.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję