Reklama

Rozwija się kolędnicze dzieło

Ponad 90 wykonawców z całego regionu i diecezji zaprezentowało się podczas V Diecezjalnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w hołdzie bp. Mieczysławowi Jaworskiemu pt. „Oj Maluśki, Maluśki”. Festiwal pozwala młodemu pokoleniu zapoznać się z bogatą polską tradycją kolędniczą oraz uwrażliwić młodzież i dzieci na piękno kolęd i pastorałek. Służy jeszcze większemu rozbudzeniu śpiewu kolędowego w diecezji kieleckiej

Niedziela kielecka 3/2012

Dyrektorem artystycznym i pomysłodawcą festiwalu jest ks. Piotr Klimczyk. Tegorocznymi organizatorami byli: Zespół Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach, Referat Katechetyczny przy Kurii Diecezjalnej, parafia św. Franciszka z Asyżu. - Liczba wykonawców, dobry poziom artystyczny, przygotowanie świadczą o niegasnącym zainteresowaniu imprezą w naszej diecezji - tłumaczy ks. Klimczyk. Po raz czwarty Kielce się stały również rejonem eliminacyjnym do Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Przez trzy dni w Szkole Katolickiej trwały eliminacje. Jury, które tworzył zespół profesjonalnych artystów muzyków: Marzena Ślusarska - muzyk, wokalista jazzowy, Marta Złotnicka - profesor śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach, Wiesław Andrzejewski - dyrektor artystyczny WDK, Stanisław Jurkowski - muzyk, Adam Kluszczyński - muzyk, Paweł Czekaj - muzyk, ks. Piotr Klimczyk - dyrektor festiwalu, oceniano wykonanie, aranżację, ogólny wyraz artystyczny.
Koncert galowy, wyłonionych przez jury wykonawców, odbył się w kościele św. Franciszka z Asyżu w Kielcach przy dużej widowni. Wraz z bp. Kazimierzem Gurdą misje na festiwal w Będzinie wręczał zwycięzcom wyłonionym w eliminacjach Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.
Na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie wystapią: solistki Anna Markowska z Kielc, Aleksandra Pobiega z Sokoliny, Anna Nguyen Van z Gimnazjum nr 2 w Pińczowie oraz zespoły dziecięce młodzieżowe i dorosłych „Dwudziestka Piątka” ze SP nr 25 w Kielcach, „Ósemeczki I Półnutki” ze SP nr 28 w Kielcach oraz Wojskowy Zespół Wokalny „Konsonans” z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie i zespół śpiewaczy „Książowiacy”.
Jak co roku pojawiają się oryginalni wykonawcy. - „Czarnym koniem” festiwalu był właśnie zespół wokalny wojskowy z Pacanowa. Na co dzień promują piosenkę żołnierską, na scenie zaśpiewali żołnierską kolędę. Wśród solistów jury i publiczność oczarowała Anna Nguyen Van, która kolędę pięknie zaśpiewała po góralsku. Pięknie prezentowały się ludowe zespoły śpiewacze w regionalnych strojach. Co roku pojawiają się w tym gronie nowe zespoły. Widać, że ludowa tradycja kolędowania jest bardzo żywa. Organizatorów cieszą również bardzo dobre występy młodzieżowych zespołów szkolnych.
Wykonawcy i publiczność przyciąga ciepły, rodzinny klimat, jaki panuje co roku podczas eliminacji. Soliści i zespoły spotykają się z serdecznym przyjęciem, dlatego wydarzenie przyciąga nowych wykonawców. - Festiwal kształtuje społeczność kolędniczych zespołów. Cieszymy się, że dzięki niemu dzieło kolędowania może być popularyzowane. Wszystkim uczestnikom festiwalu należą się brawa i uznanie za trud przygotowania się do konkursu i wychwalania Nowonarodzonego w kolędzie i pastorałce - mówi ks. Klimczyk.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję