Reklama

Opłatek samorządowców

Niedziela legnicka 3/2012

Ponad 100-osobowa grupa uczestników gościła na terenie powiatu zgorzeleckiego, w niedawno odrestaurowanym pałacyku w Łagowie. Obok biskupa legnickiego Stefana Cichego z reprezentantami duchowieństwa diecezjalnego, przybyli na nie burmistrzowie i prezydenci miast, wójtowie, starostowie, przedstawiciele rad oraz władz wojewódzkich. Gości powitał wójt zgorzelecki Kazimierz Janik, składając świąteczne życzenia i pozdrowienia od wojewody dolnośląskiego.
Życzenia popłynęły też ze strony starosty zgorzeleckiego Artura Bielińskiego, który życzył by był to czas spotkań z najbliższymi, czas łamania się opłatkiem, oraz czas przebaczenia tym, wobec których zawiniliśmy i którzy zawinili nam. Także obecny na spotkaniu wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak przekazał pozdrowienia od marszałka dolnośląskiego i w swoim własnym imieniu życzył rodzinnych świąt oraz jeszcze lepszego Nowego Roku w pracy samorządowej.
Po życzeniach ze strony samorządowej, głos zabrał Biskup Legnicki, zapraszając najpierw do wysłuchania opisu narodzin Jezusa zawartych na kartach Ewangelii według św. Łukasza. Następnie pobłogosławił przygotowane opłatki. Wypowiadając zaś słowa życzeń, mówił: „Największym dobrem, jakim obdarzył Bóg ludzi, było zesłanie na ziemię swego Umiłowanego Syna. Z tego największego daru, tego Dobra, cieszymy się podczas świąt Bożego Narodzenia. Dlatego nawzajem obdarzamy się życzliwością, dobrocią i życzymy sobie pokoju i dobra. Najpierw chciałbym więc podziękować za dobro, które państwo czynicie jako samorządowcy dla ludzi, którzy was wybrali, dla ludzi dla których pełnicie służbę społeczną… Tego dobra jest bardzo wiele. I za to wam dziękuję. Dziękuję władzom wojewódzkim, powiatowym, miejskim, gminnym - wszystkim bez wyjątku. Każdy ma zapewne litanię spraw, które do tego dobra można by dołączyć. Za to dziękuję i zachęcam, byście w tym dobru nie ustawali, by tego dobra było jeszcze więcej, bo pomnażanie dobra sprawia w sercu wielką radość. Ważnym dobrem jest też zdrowie, którego życzę wszystkim… Życzę zdrowia nie tylko na te święta, ale i na cały rok, abyśmy wszyscy w dobrym zdrowiu mogli się także spotkać w podobnych okolicznościach w roku przyszłym. Wielkim dobrem jest ludzka życzliwość. I tej życzliwości na co dzień wam również życzę. Życzę także wiele radości i wszelkiej pomyślności i krótko - wszystkiego co najlepsze i zapewniam o swojej modlitwie”.
Ksiądz Biskup poinformował także, że w intencji wszystkich samorządowców odprawi Mszę św. w uroczystość Bożego Narodzenia, co zostało przyjęte gromkimi brawami.
Po słowach oficjalnie wypowiadanych życzeń nastąpił czas łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń indywidualnych. Radość przedświątecznego spotkania została przedłużona przy świątecznie przybranym stole, dając okazję do dalszych wspólnych rozmów. Podczas spotkania obecnym towarzyszył też zespół folklorystyczny z repertuarem kolęd i pieśni ludowych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję