Reklama

W służbie Bożemu Słowu

Za 50 lat posługi kapłańskiej dziękował Panu Bogu pochodzący z archidiecezji łódzkiej abp Janusz Bolonek, nuncjusz apostolski w Bułgarii i Macedonii. Jubileusz był świętowany w uroczystość Narodzenia Pańskiego w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dłutowie. W tej świątyni abp Janusz Bolonek został ochrzczony, a 11 grudnia 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Wawrzyńca Kulika

Mszy św. dziękczynnej przewodniczył Dostojny Jubilat, a koncelebransami byli: metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, ks. prał. Krzysztof Nykiel z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, ks. prał. Ryszard Olszewski, proboszcz i kustosz sanktuarium św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach. Homilię wygłosił abp Władysław Ziółek. Obecny był ks. prał. Bartłomiej Rurarz. Obowiązki gospodarza pełnił miejscowy proboszcz ks. kan. Wiesław Koper.

List Benedykta XVI

Reklama

Na rozpoczęcie Liturgii bp Adam Lepa odczytał list Ojca Świętego Benedykta XVI skierowany do Księdza Arcybiskupa Jubilata. Papież napisał: „Dotarła do nas radosna wiadomość, że Ty, Czcigodny Bracie, w miesiącu grudniu 2011 r. dzięki szczodrej łaskawości Boga, w którego miłościwych rękach my wszyscy jesteśmy, z powodzeniem ukończysz pięćdziesiąt lat od chwili przyjęcia święceń kapłańskich. Świętowanie tego jakże miłego wydarzenia dla nas, Następcy św. Piotra i Ojca całej rodziny ludzkiej, jest naprawdę wspaniałą okazją do napisania tego listu, żeby Ci złożyć nasze najlepsze życzenia, widomie okazać życzliwość i pogratulować długoletnich starań związanych z budowaniem duchowym Kościoła i zbawieniem ludzi. Ty bowiem, będąc młodzieńcem rokującym nadzieję po ukończeniu studiów seminaryjnych, które później uwieńczyłeś doktoratem z teologii dogmatycznej i z prawa kanonicznego, zostałeś kapłanem diecezji łódzkiej, obecnie jest ona Kościołem metropolitalnym, i stałeś się szafarzem łaski, słowa, miłości i Bożego Miłosierdzia. Stąd też świadomie i gorliwie rozpocząłeś przede wszystkim służbę na rzecz Stolicy Apostolskiej w nuncjaturach papieskich w Nikaragui, Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i Egipcie, a następnie w Radzie ds. Publicznych Kościoła. (…) Czcigodny Bracie, w tym tak wielce uroczystym dniu Twojego życia, gdy przystępujesz do ołtarza Bożego, aby sprawować eucharystyczną Ofiarę świadom darów, którymi ubogacił Cię Wszechmogący, w najgłębszej radości i porywie ducha wypowiedz przed Nim te oto słowa - «Dobrze jest sławić Pana i śpiewać Twemu imieniu, o Najwyższy».
Chrystus, Władca Pasterzy za wstawiennictwem Jasnogórskiej Dziewicy i pełnej majestatu Królowej Twojego narodu, Ciebie posługującego dwom narodom, z których pierwszy był narodem umiłowanym przez błogosławionego papieża Jana XXIII, drugi przez św. Pawła Apostoła Narodów, niech swą łaską chroni i umacnia, krzepi nadprzyrodzoną otuchą i stale ubogaca hojnymi darami nieba. Ich zwiastunem i rękojmią oraz świadectwem naszej wzajemnej miłości niech będzie apostolskie błogosławieństwo, którego z serca udzielamy Tobie, Czcigodny Bracie, Twoim krewnym, współpracownikom i wszystkim drogim Tobie osobom. Niech Bóg darzy Cię zdrowiem”.

Życzenia i podziękowania

Eucharystia zgromadziła przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, rodzinę Jubilata, dyrektorów szkół, druhów OSP, kleryków, siostry zakonne oraz parafian.
Oprawę muzyczną uroczystości przygotował chór parafialny wraz z Dłutowską Orkiestrą Dętą. Reprezentanci poszczególnych środowisk złożyli Księdzu Arcybiskupowi Jubilatowi serdeczne życzenia, a wszyscy zebrani wyśpiewali dziękczynne „Ciebie, Boga, wysławiamy”.
Na zakończenie Mszy św. abp Janusz Bolonek serdecznie podziękował za życzenia i udzielił całemu zgromadzeniu pasterskiego błogosławieństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję