Reklama

Europa

Rektor UPJPII o sympozjum w Avili: wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

W hiszpańskiej Avili rozpoczęło się sympozjum naukowe z udziałem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie pt. „Construir Europa desde un humanismo integral”. - Myślę, że to sympozjum wpisuje się jako wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i historycznej prawdy o nim - powiedział podczas jego rozpoczęcia ks. dr hab. Robert Tyrała, rektor krakowskiej uczelni papieskiej.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Hiszpania

diecezja.pl

Ks. dr hab. Robert Tyrała

Ks. dr hab. Robert Tyrała

Kapłan podziękował, że sympozjum odbywa się w istotnym momencie dziejów, w którym zostały wyartykułowane pod adresem św. Jana Pawła II bezpodstawne zarzuty. - Myślę, że to sympozjum wpisuje się jako wyraźny ślad obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II i historycznej prawdy o nim. Dziękuję, że w sytuacji laicyzacji w jakiej jesteśmy w Europie, to sympozjum stawia ważne pytania o duchowość - stwierdził.

Przypomniał, że organizatorzy postawili sobie za cel przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale także twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.

- Ważne jest to, że stawiacie pytanie o oddziaływanie nauczania Jana Pawła II oraz chcecie wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej w Europie - wskazał ks. dr hab. Tyrała, dziękując jednocześnie wszystkim prelegentom i gościom.

Zacytował przy tym słowa papieża Polaka, który 11 października 1988 r. w Parlamencie Europejskim, zaznaczył, że „inspirowana wiarą chrześcijańską kultura tak głęboko naznaczyła dzieje wszystkich ludów naszej Europy, ludów greckich i łacińskich, germańskich i słowiańskich, mimo wszelkich dziejowych tragedii, ponad systemami społecznymi i ideologiami”.

- Może właśnie jeszcze bardziej aktualne są te słowa właśnie teraz, gdy trzeba przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy, o fundamentach wiary i wielkiej nadziei i to właśnie ponad wszelkimi podziałami - ocenił duchowny, dodając, że św. Jan Paweł II powiedział kiedyś również, że „nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha”.

- Wszystkich życzę pięknych przemyśleń podczas tego sympozjum i dziękuję, że Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie jest obecny w tym bardzo ważnym naukowym i duchowym wydarzeniu. Niech św. Jan Paweł towarzyszy nam wszystkim - podsumował rektor UPJPII.

Reklama

Celem sympozjum „Construir Europa desde un humanismo integral” w Avila jest nie tylko przypomnienie duchowych źródeł Europy, na które wskazał Jan Paweł II, ale twórcze pogłębienie istotnych kwestii dla religijnego i kulturalnego dziedzictwa europejskiego.

W ramach prelekcji organizatorzy chcą również przemyśleć papieskie nauczanie w świetle dokonujących się przemian na Starym Kontynencie oraz oszacować jego oddziaływania i wskazać, na czym polega jego aktualność oraz wyznaczyć perspektywy dalszego rozwoju refleksji na temat duchowych źródeł Europy w kontekście obecnej sytuacji religijno-kulturalnej, jak również społeczno-politycznej Starego Kontynentu. Wydarzenie zakończy się w niedzielę.

2020-11-21 13:30

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchody 99. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II w archidiecezji krakowskiej

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Jan Paweł II

Jan Paweł II

Z tej okazji w różnych miejscach będą odbywały się wydarzenia, wpisujące się w obchody tego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Lectio divina na Ostrowie Tumskim

2022-11-30 16:48

Archiwum organizatorów

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Podczas jednego ze spotkań w Sulistrowiczkach

Jedną z metod czytania i rozważania Pisma Świętego jest wywodząca się z tradycji monastycznej lectio divina. To czas wyciszenia, skupienia i doświadczenia bliskości Boga. To również styl życia.

Wiele szkół i grup propaguje tę formę modlitwy, prowadząc do nawiązania bliskiej relacji z Panem Bogiem. Choć nazwa lectio divina brzmi obco, to sama metoda nie jest czymś trudnym, ponieważ ma swoje ściśle określone etapy.

CZYTAJ DALEJ

Kolędnicy Misyjni – mali misjonarze posłani przez papieża

2022-12-01 10:59

Adobe Stock

Od prawie 30 lat w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci, rodziców, opiekunów i animatorów zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce angażują się w akcję KOLĘDNICY MISYJNI. Ewangelizują, formują i uwrażliwiają na potrzeby dzieci świata, a wszystko to w łączności z Ojcem Świętym.

Kolędnicy misyjni to mali i więksi misjonarze, którzy idąc od domu do domu, od rodziny do rodziny, od jednego szpitalnego łóżka od drugiego, niosą radość i pokój Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję