Reklama

W Nowy Rok z pięknymi koronami

W pierwszy dzień 2012 r. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika odbyła się w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja Biskupa w Wyszatycach uroczystość poświęcenia koron i sukien Matki Bożej i Pana Jezusa. Obraz nawiązuje do wydarzeń z 1966 r., kiedy to Kościół w Polsce obchodził uroczyście 1000-lecie chrztu Polski. Dla uczczenia tego wielkiego wydarzenia został zamówiony i sprowadzony do Wyszatyc (przez ówczesnego proboszcza ks. kan. Stefana Zawadzkiego) koronowany obraz. W tym czasie został także przywieziony drugi obraz, wierna kopia cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który jest obrazem procesyjnym. Znajduje się pod nim osobista dedykacja Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.
Korony i sukienki, a także gruntownie odnowiony obraz to wotum dziękczynne ks. proboszcza Andrzeja Pokrywy dla Matki Bożej, ofiarowane za szczęśliwe przeprowadzenie i zakończenie gruntownego zewnętrznego remontu kościoła. Remont ten obejmował: m.in. przebudowę frontu kościoła i nawiązanie do wyglądu świątyni wybudowanej w 1905 r. i poświęconej przez św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara, a zburzonej przez Austriaków we wrześniu 1914 r. Wcześniej przeprowadzono wiele prac wewnątrz kościoła, m.in. remont i konserwację zabytkowych organów, wykonanie polichromii oraz odnowienie wszystkich ołtarzy. Prze kilka lat parafianie z Wyszatyc wspierali te wielkie dzieła niezwykłą ofiarnością, składając dobrowolne kwoty pieniężne na ten cel. Brali jak najlepszy przykład z ofiarności swoich przodków, którzy w okresie istnienia parafii wznieśli wspólnie z fundatorami pięć świątyń, z czego trzy w okresie od 1900 do 1932 r.
Uroczyste poświęcenie koron i sukienek, którego dokonał abp Józef Michalik w obecności rektora WSD w Przemyślu ks. dr. hab. Dariusza Dziadosza, ks. proboszcza Andrzeja Pokrywy i zaproszonych księży, było zwieńczeniem kilkuletnich prac remontowo-budowlanych prowadzonych w naszym kościele. Przez te prace parafianie chcą godnie przygotować się do uroczystych obchodów jubileuszu 600-lecia istnienia parafii obrządku łacińskiego w Wyszatycach w 2019 r.
Uroczystość w kościele rozpoczęła krótka modlitwa zgromadzonych w kościele parafian pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa i towarzyszących mu kapłanów, przed odsłaniającym się powoli obrazem. Oczom wiernych ukazał się piękny widok złotych koron i sukien ozdabiających Matkę Bożą Częstochowską z Dzieciątkiem Jezus na rękach. W tym dniu, w święto Bożej Rodzicielki Maryi, parafianie z Wyszatyc najgodniej jak tylko mogli uczcili Matkę Boga i Matkę wszystkich ludzi. Po modlitwie wiernych przedstawiciele parafii złożyli dary ofiarne, a wśród nich przede wszystkim dary duchowe: osobiste zobowiązania parafian i ich rodzin złożone Matce Najświętszej, prośby i podziękowania, które będą wspierane modlitwami i nabożeństwami ku Jej czci.
Żywimy ogromną nadzieję i wiarę w to, że z okazji jubileuszu 600-lecia parafii, wierni swoimi modlitwami i zawierzeniem Matce Bożej sprawią, że obraz z Wyszatyc stanie się cudami słynący. Obyśmy doczekali tej wyjątkowej chwili.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Przysięga terytorialsów i piknik historyczno-wojskowy

2021-09-23 15:17

WOT

Już w najbliższą sobotę, 25 września, na placu apelowym na terenie kompleksu wojskowego przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie, odbędzie się przysięga żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Wydarzenie będzie połączone z piknikiem historyczno-wojskowym pod hasłem „Służąc Polsce”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję