Reklama

Dziękujemy Bogu i ludziom

Przed radosnymi świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy parafii Chrzanów przeżywali wspólnie wielkie chwile uroczystego poświęcenia swojej nowej świątyni. Chrzanów I, II, III i IV, Kolonia Chrzanowska - poszczególne wioski tworzące parafię, której patronuje św. Jacek Odrowąż, zamknęły w ten sposób blisko sześcioletni, niełatwy czas budowy swojego kościoła. Tak jak było to przypomniane na naszych łamach zainicjowane przez parafię prace nabrały szczególnego tempa od kwietnia 2006 r., kiedy to uroczyście poświęcono plac budowy i pierwsze prace nabrały rumieńców już w niecały rok, bo w maju następnego roku wmurowywano kamień węgielny z krakowskiego dominikańskiego kościoła Świętej Trójcy, gdzie spoczywa Patron chrzanowskiej świątyni. Właśnie 22 grudnia ub.r., prawie w przeddzień Bożego Narodzenia, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza, z którym koncelebrowali kapłani z dekanatu janowskiego, zwieńczono trud budowy, obrzędem poświęcenia świątyni. Nie była to jeszcze konsekracja, do której Chrzanów przygotuje się na pewno równie godnie i podniośle, jak i do wydarzenia poświęcenia, ale już tym grudniowym dniem złożyli Bogu dar ze swojej ofiary i pracy.
- Przez te wszystkie lata parafianie mocno angażowali się we wznoszenie świątyni. Wiele prac wykonanych było systemem gospodarczym. Dziś chcemy Bogu dziękować za ten trud i dar parafialnej świątyni - mówił ks. kan. Wiesław Łobaza, proboszcz parafii. - Były to jednocześnie lata scalające całą parafię, która do najzamożniejszych nie należy, a jednak udowodniła piękną budowlą i wystrojem, że jej mieszkańców stać na bardzo wiele.
To ogromne poświęcenie, ofiarność i zaangażowanie podkreślił w słowach homilii Biskup Ordynariusz, który przewodniczył uroczystości poświęcenia, wyrażając wdzięczność Parafianom i Księdzu Proboszczowi za wspólny trud i wysiłek we wznoszeniu parafialnej świątyni, a jednocześnie wskazując, że każdy z nas jest wezwany do upiększania własnego wnętrza, w którym pragnie zamieszkać Bóg, podobnie jak zamieszkał pośród nas, gdy narodził się w Betlejem.
Wspólna wieczorna modlitwa zgromadziła wielu parafian, którzy od 2003 r. zabiegali o budowę nowej świątyni i czynnie włączali się w jej wznoszenie od 2006 r. Społeczny Komitet Budowy nowej świątyni, powstały w 2003 r., był w Chrzanowie swoistym dobrym zaczynem a jego członkowie: Tyra Bogdan, Jaworski Adam, Jabłoński Ryszard, Kokoszka Zenon, Widz Marian, Stanicki Marian, Bańka Jan, Pąk Marian, Zdybel Stanisław, Król Eugeniusz, Kowalik Marian, Sulowski Władysław, Sulowski Franciszek, Borkowski Antoni, Gąbka Lucjan, Gąbka Stanisław, Hawryło Stanisław, Bargiel Tadeusz przez kolejne lata, służąc Księdzu Proboszczowi pomocą i radą gromadzili regularnie środki na kolejne etapy prac, zbierając w poszczególnych wioskach zadeklarowane ofiary. Podczas Mszy św. bp Nitkiewicz poświęcił wzniesione mury, ołtarz, chrzcielnicę, tabernakulum, nowe stacje Drogi Krzyżowej i obraz św. Jacka.
Ciekawy i pomagający w modlitewnym skupieniu wystrój wnętrza kościoła zaprojektowała Jolanta Kłosowska z Krakowa. Warto też dodać, że mieszkańcy chrzanowskiej parafii ufundowali dwa dzwony, które wraz ze starym - pamiętającym początki parafii - zawisły na kościelnej wieży. Uroczystość poświęcenia nowej świątyni uświetniła swoim śpiewem schola parafialna.
Chrzanów święta Bożego Narodzenia przeżywał już w nowym kościele, którego piękno i blask są odbiciem piękna i wielkich serc wszystkich jego mieszkańców.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję