Reklama

Pod Jej sztandarem

Niedziela sandomierska 3/2012

Dziesięciolecie swego istnienia obchodzi Legion Maryi diecezji sandomierskiej. Z tej okazji ks. Rafał Cudziło, diecezjalny opiekun duchowy Legionu, odprawił Mszę św. dziękczynną w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Przy parafii katedralnej w Sandomierzu powstały właśnie dwa prezydia tego stowarzyszenia. W Eucharystii uczestniczyli też przedstawiciele Legionu Maryi z różnych parafii w diecezji.
W homilii, którą wygłosił ks. prał. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej, wyrażona została radość z powodu powiększania się szeregów wojsk Matki Bożej oraz podkreślona waga wspólnot modlitewnych w życiu Kościoła. - Dzisiejszemu światu, a zwłaszcza Europie, która odchodzi od kultu Boga, tworzy sobie idolów i wartości sprzeczne z Bożym planem, potrzeba świadków, proroków dzisiejszego czasu, którzy będą ludźmi modlitwy, gorliwymi o sprawy Boże. Potrzeba wspólnot modlitewnych, które wciąż na nowo będą przypominały, że Bóg jest obecny, że przyszedł w Swym Synu Jezusie Chrystusie i pozostał, że Jego Matka Maryja, nasza Królowa, dała Syna światu. On wciąż działa poprzez swoją łaskę i miłość, pochylając się nad każdym człowiekiem nawet wtedy, kiedy człowiek, świat odwraca się od Niego, zapomina o Nim. Potrzeba wspólnot modlitewnych, a takimi są wspólnoty Legionu Maryi. Cieszę się, że w naszej parafii takie wspólnoty powstały, które pod opieką i wsparciem Matki Najświętszej, pod Jej sztandarem jako Królowej i Hetmanki podejmują bój o poszerzenie wiary i pogłębienie miłości. Będą one dawały świadectwo dzisiejszemu światu, iż Bóg działa w dalszym ciągu, że jest obecny w człowieku i działa poprzez człowieka, poprzez świadectwo, które dajemy swoją wiarą, miłością zanurzoną w Bożej miłości, poprzez świadectwo naszego życia na co dzień - mówił Ksiądz Prałat. Jak dalej stwierdził, Legiony Maryi, swoim zaangażowaniem, zdyscyplinowaniem, zanurzeniem w Jezusa Chrystusa i z Jego łaską, pod przewodem Maryi, jako Hetmanki, mają zdobywać coraz to nowe tereny i zdobywają królestwo dla Chrystusa. Zwracając się do legionistów, ks. prałat Zygmunt Gil wezwał ich do odmawiania Różańca i pogłębiania wiary. - Różaniec jest orężem Maryi, jest dany człowiekowi tylekroć podczas licznych objawień. W każdym z nich powtarza się zachęta do modlitwy, pokuty i wynagradzania za grzechy świata. Matka Boża przypomina człowiekowi, iż jest obecna, troszczy się o nas i chce nas wszystkich i nie tylko nas, ale także innych, doprowadzić do swojego Syna Jezusa Chrystusa. Rozpoczynacie nową drogę jako wspólnota. Niech ta droga będzie dla was drogą pogłębionej wiary, poszerzonej miłości, drogą ożywianą nadprzyrodzoną nadzieją. Niech będzie drogą, na której będziecie mieli satysfakcję, taką zwykłą, ludzką z tego, że choć może jednego człowieka przyprowadzicie do Jezusa Chrystusa, z tego, że choć może jeden człowiek zacznie częściej chodzić do Kościoła i żyć wiarą. To już wystarczy, aby opłaciło się modlić, działać, by opłacił się trud. Jeżeli choć jedna dusza zostanie zbawiona, to zostaje zbawiony świat. Niech Maryja, Opiekunka i Przewodniczka, Matka Boża Różańcowa opiekuje się wami, wspiera was i towarzyszy we wszystkich waszych działaniach na rzecz człowieka, który ma stać się człowiekiem większej wiary, przybliżać się do Jezusa Chrystusa wraz z Maryją i przez Maryję - życzył ks. prał. Zygmunt Gil.
Po Mszy św. ks. Rafał Cudziło przedstawił uczestniczącym we wspólnej modlitwie zarząd Prezydium Legionu Maryi pw. Maryi Matki Bożej Różańcowej, założonego przy parafii katedralnej w Sandomierzu. Stanowią go prezydenci: Andrzej Gorycki, Mieczysław Trębicki, sekretarz: Anna Walewska, skarbnik Zdzisław Zioło. Prezydium liczy 15 osób (10 członków czynnych, 5 wspierających). Powstało też drugie Prezydium Legionu Maryi p.w Matki Bożej Bolesnej przy kaplicy dojazdowej parafii katedralnej w Koćmierzowie. W skład zarządu weszli prezydenci: Zbigniew Chmielewski, Krystyna Dudek, sekretarz Grażyna Rewera, skarbnik Barbara Rokosz. Prezydium liczy 13 osób czynnych, 3 wspierające (łącznie 16 osób).
Zapowiedział też ks. Cudziło komicjom w Tarnobrzegu, którym Legion zakończy bieżący rok działalności oraz Nowennę Pompejańską, którą legioniści rozpoczną rok 2012. Kontynuowane będą pierwsze soboty w różnych intencjach: w styczniu w obronie Krzyża, w lutym w intencji osób konsekrowanych, a także wznowione zostaną pierwsze poniedziałki miesiąca jako dni krucjaty w intencji mediów. Zwieńczeniem wiosennych spotkań Legionu będzie kongres stowarzyszenia (26 maja). Diecezjalny opiekun duchowy Legionu poinformował również, że w 2011 r. powstało 9 prezydiów, za rok jest w planie przynajmniej drugie tyle oraz utworzenie czterech kurii: w Sandomierzu, Mielcu, Chmielniku i Bogorii. Wyraził nadzieję, że dzięki ofiarnemu zaangażowaniu legionistów, uda się poszerzyć wojsko Matki Bożej w diecezji sandomierskiej. - W najbliższym czasie planujemy powołanie kurii Legionu Maryi w Sandomierzu - powiedział ks. Cudziło.
Spotkanie zakończyło się diecezjalnym hymnem legionistów, poprowadzonym przez nowe prezydium. Legioniści dziękowali Bogu, że zechciał się nimi posłużyć, że obdarzył ich tyloma łaskami, a także Matce Bożej za to, że przyjęła ich do swej szkoły. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w agapie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję