Reklama

SMDS trwa!

Inicjatywa Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej (SMDS) jest odpowiedzią na prośbę pasterza naszej diecezji, bp. Grzegorza Kaszaka, którego pragnieniem było organizowanie cyklicznych, dorocznych spotkań młodzieży Kościoła sosnowieckiego.
SMDS to także nawiązanie do pięknej tradycji Forum Młodych, które przeżywaliśmy na początku istnienia naszej diecezji. W założeniach SMDS są kilkudniowymi spotkaniami młodzieży o charakterze ewangelizacyjnym, formacyjnym i kulturalnym. Organizowane są na początku roku szkolnego i akademickiego.
Jak się jednak okazuje młodzi postanowili rozszerzyć swoje działania w ramach SMDS i realizować się w parafiach, w mniejszych gronach. W myśl tych działań powstała Diecezjalna Diakonia Ewangelizacji, której założeniem jest skupienie ludzi, którzy na co dzień w swoich wspólnotach zajmują się dziełem ewangelizacji i z wielką chęcią dzielą się doświadczeniem z innymi ruchami.
Za nimi pierwsze spotkanie, które miało miejsce w końcu 2011 r. w parafii św. Barbary w Sosnowcu. Na spotkanie przybyli przedstawiciele takich wspólnot, jak Tebah, Przymierze Rodzin Mamre, Ruch Światło-Życie, Odnowa w Duchu Świętym, grupa Nadzieja, Metanoia. Po wspólnym uwielbieniu i modlitwie o jedność wszyscy udali się do sali parafialnej na dalszą część spotkania, gdzie został przedstawiony zarys wspólnego działania, a także wyzwania jakie czekają Diakonię Ewangelizacji w najbliższym czasie. Spotkanie zakończyło się prośbą organizatorów o wspólne, czynnie włączanie się we wszelkie inicjatywy, które pozwolą młodemu człowiekowi odkryć Chrystusa. Dlatego też, jeżeli są jakieś wspólnoty, które nie uczestniczą w spotkaniach Diakonii Ewangelizacji, a pragną dołączyć do wspólnego działania - podajemy kontakt e-mailowy: pawelo1@poczta.fm.
Powstają także zupełnie nowe inicjatywy, jak Diecezjalna Diakonia Muzyczna. Każdy, kto pragnie śpiewać, grać i wspólnie działać w ciągu roku, może skontaktować się z Wojtkiem Tabakiem tabcio@op.pl. Osoby, które chcą sprawdzić się w roli dziennikarza (wykonują zdjęcia lub piszą o wydarzeniach związanymi z młodymi w diecezji) mogą nawiązać współpracę pisząc na adres: marek.nackowski@gmail.com.
Do tej pory w ramach SMDS młodzież naszej diecezji uczestniczyła w Marszu dla Jezusa, konkursie piosenki religijnej, koncercie muzyki chrześcijańskiej, warsztatach, Mszach św. i nabożeństwach oraz pikniku rodzinnym. Wraz ze Spotkaniem Młodych organizowany był Festiwal Pieśni Liturgicznej i Piosenki Religijnej.
Celem Spotkań Młodych Diecezji Sosnowieckiej jest także promocja życia i rodziny. Już pierwsze spotkanie przekonało, jak bardzo młodzi ludzie potrzebują takich wspólnotowych inicjatyw. Kolejne jeszcze bardziej zjednoczyło młodych diecezjan ze sobą - do tego stopnia, że postanowili działać nie tylko u progu roku szkolnego i akademickiego, ale przez całe dwanaście miesięcy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Tak dla życia i rodziny

2021-09-19 21:02

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

marsz dla życia i rodziny

Karol Porwich/Niedziela

– Dar życia otrzymujemy od Boga jako akt współpracy między miłością ludzką a miłością Boga, Stwórcy i Odkupiciela. Dziś dziękujemy Bogu za dar życia i stajemy się wyznawcami Boga, który jest życiem – mówił abp Wacław Depo 19 września na zakończenie Marszu dla Życia i Rodziny w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.

„Młodzi za życiem”, „Dziękujemy za rodzinę”, „Dziękujemy, że jesteś Mamą” czy „Dziękujemy, że jesteś Tatą” – to tylko wybrane hasła, które nieśli ubrani na biało uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję