Reklama

50 lat ekumenizmu w Warszawie

Rozpoczyna się Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Po raz pierwszy w historii światowego ekumenizmu rozważania biblijne zostały opracowane w Polsce

Gdy 10 stycznia 1962 r. w kościele św. Marcina odbyło się pierwsze nabożeństwo ekumeniczne w Warszawie, emocje sięgały zenitu. Ks. Aleksander Fedorowicz tak się wzruszył, że nie mógł wydusić z siebie słowa. Łzy w oczach mieli również inni modlący się wspólnie chrześcijanie. Tak wielkie było posoborowe pragnienie jedności. Po 50 latach niewiele zostało z tamtych emocji i entuzjazmu. Nie oznacza to jednak, że przestaliśmy się modlić z braćmi z innych Kościołów. Wspólne świadectwo jest szczególnie ważne w czasach, gdy niemal wszystkie wartości i symbole chrześcijańskie są bezpardonowo atakowane.
W 50. rocznicę pierwszego nabożeństwa ekumenicznego w Warszawie wnosimy swój polski akcent. - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan będzie wyjątkowy, ponieważ po raz pierwszy w historii materiały dla całego świata przygotowuje Kościół w Polsce - mówi ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Teraz z tego będą korzystać chrześcijanie na całym świecie. W specjalnej broszurze znalazły się także informacje o wyznaniach chrześcijańskich w Polsce oraz o stosunkach ekumenicznych między Kościołami.
Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan obchodzony jest w dniach 18-25 stycznia. Tegoroczne hasło zaczerpnięte zostało z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian: „Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa”. Polscy teolodzy zwracają uwagę, że pragnienie wolności i dążenie do pokonania wszelkiego rodzaju zniewolenia stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych rysów polskiej historii i doprowadziły do istotnych przemian w życiu narodu. - Będziemy medytowali Chrystusa, Zwycięzcę cierpliwego, cierpiącego, jednoczącego i usługującego, a także Zwycięzcę, który innych wywyższa - mówi ks. Pawłowski. - Kwestie przemiany i zwycięstwa to sprawy, które w Polsce niedawno przeżywaliśmy, i tym doświadczeniem, na poziomie duchowym i w relacji do innych chrześcijan, chcemy się dzielić.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję