Reklama

Kościół Domem - diecezja rodziną

Pod okiem Patronki Rodzin

Losy ojców franciszkanów we Wrocławiu toczą się już od 1236 r., jednak z historią kościoła pw. św. Karola Boromeuszka splotły się dopiero po II wojnie światowej. Wtedy władze archidiecezji przekazały franciszkanom świątynię zniszczoną podczas działań wojennych. Ojcowie wyremontowali kościół i przywrócili mu dawny blask.

Jedna z najliczniejszych wspólnot

Parafia już na początku 20 stulecia należała do najbardziej licznych we Wrocławiu. Działało w niej także wiele grup parafialnych. Tak jest do dzisiaj. Parafianom posługują nadal ojcowie franciszkanie i wciąż prowadzą oni duszpasterstwo wielu grup, takich jak np. oaza dzieci i młodzieży, grupa biblijna, Kręgi Domowego Kościoła, duszpasterstwo anglojęzyczne czy duszpasterstwo akademickie. Dzięki sporej liczbie duszpasterzy każda z grup ma swojego opiekuna - kapłana. W domu parafialnym miejsce mają także kombatanci AK, rodacy z Kresów oraz grupy wsparcia AA. Duszpasterze przyznają, że choć na terenie parafii spotykają wiele osób chorych i samotnych, to widzą również wspólnotę, jaka zawiązuje się między nimi i wzajemną pomoc.

Sanktuarium Matki Bożej

Reklama

W kaplicy usytuowanej w bocznej nawie świątyni przy ul. Kruczej znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej, czczonej jako Patronka Małżeństw i Rodzin. Sanktuarium w tym miejscu ustanowił kard. Henryk Gulbinowicz w 1993 r. Półtora roku później obraz został ukoronowany papieskimi koronami. Codziennie, po Mszy św. o godzinie 7 rano, w kaplicy wystawiany jest Najświętszy Sakrament, przy którym wierni czuwać mogą do wieczora. Sanktuarium gromadzi także narzeczonych - nauki dla nich odbywają się 4 razy w roku - oraz małżeństwa. Organizowane tu dni skupienia i odnowienia przysięgi małżeńskiej przyciągają do Matki Bożej Łaskawej pary z całej archidiecezji. Obecnie przy obrazie wyeksponowano również wszystkie relikwie, będące w posiadaniu parafii - łącznie 10 relikwiarzy.

Działalność charytatywna

Na terenie parafii znajduje się także Dolnośląskie Centrum Onkologii, w którym posługują ojcowie franciszkanie. To jednak nie jedyny sposób na rozwijanie dzieła charytatywnego. Bardzo prężnie działa w parafii zespół charytatywny „Bonum”, pomagając potrzebującym poprzez wydawanie żywności, odzieży, prowadzenie apteki i pomoc medyczną. Wraz z gminą Wrocław ojcowie franciszkanie prowadzą tu również świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin ubogich i wielodzietnych oraz poradnię rodzinną. W tego typu działalność włącza się ponadto każda z grup parafialnych, przygotowując domowe wypieki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony jest na funkcjonowanie zespołu charytatywnego „Bonum”.
Kościół pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu ponownie pięknieje. Aktualnie trwają przy nim prace związane z odnowieniem elewacji.

* * *

Maria Żmijowska
W grupie krzewicieli kultury chrześcijańskiej prowadzimy szeroką działalność, przede wszystkim wystawienniczą, związaną z przypadającymi rocznicami historycznymi bądź wydarzeniami kościelnymi. Często organizujemy wieczory tematyczne, odbywające się raz w miesiącu. Wykorzystujemy różnej formy, sięgamy po poezję, prozę, muzykę, wykorzystując talenty wielu osób. W roku 2012 planujemy cykl wieczorów poświęconych relikwiom, które znajdują się w naszej parafii, a są wśród nich m.in. relikwie Świętego Krzyża, św. Karola Boromeusza, św. Joanny Beretty Molla oraz dwie relikwie bł. Jana Pawła II. W tej chwili wszystkie relikwiarze są wyeksponowane w kaplicy MB Łaskawej.

* * *

O. Dr marek Augustyn, proboszcz
Parafia pw. św. Karola Boromeusza we Wrocławiu jest bardzo liczną parafią - zameldowanych jest tu ok. 22 tys. osób. Oczywiście nie wszyscy mieszkańcy związani są z parafią. Przy liczeniu wiernych okazuje się, że frekwencja osób uczestniczących we Mszach św. jest na poziomie ok. 25-30%. Pozytywne jest to, że już od kilku lat wzrasta liczba osób przyjmujących Komunię św. Przy parafii pracuje duży zespół duszpasterzy - oprócz proboszcza jeszcze dziewięciu kapłanów i brat zakonny, a w najbliższym czasie dołączy do nas jeszcze dwóch kolejnych kapłanów. Mamy również bardzo dużo grup parafialnych. Od pewnego czasu bardzo dużym zainteresowaniem wśród wiernych cieszą się ewangelizacyjne kursy Alfa, które znacznie zbliżają ludzi do Kościoła. Przy parafii istnieje sanktuarium MB Łaskawej Opiekunki Małżeństwa i Rodziny, więc staramy się rozwijać to miejsce. Mamy nadzieję, że liczna obsada personalna duszpasterzy, obsługa konfesjonału, kaznodziejstwo, pozwolą na większy rozwój parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję