Reklama

Najmniejsi - nadzieją lepszego świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mija dwa i pół roku od utworzenia pierwszego Okna Życia w naszej diecezji. Jest to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Obecnie w całym kraju jest 45 takich okien, a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca - w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Temat Okien Życia odżył, kiedy przez pewien czas żyliśmy w przekonaniu, że mała Madzia z Sosnowca została porwana. Wówczas wielu apelowało do porywacza, aby oddał dziecko właśnie tam. Potem, gdy okazało się, że porwanie było sfingowane, ludzie niemalże krzyczeli, nie do końca wierząc w niewinność matki dziewczynki, dlaczego nie oddała jej do Okna Życia? Tyle osób pragnie przecież dziecka. A Okno Życia stanowi alternatywę dla porzucenia noworodka na śmietniku i pozbawienia go opieki.
W Polsce takie miejsca są już we wszystkich dużych miastach. „Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono 36 niemowląt. W Warszawie w oknie znalazło schronienie 8 dzieci, w Katowicach, Rzeszowie, Ełku, Częstochowie, Gliwicach i Szczecinie - pozostawiono po jednym noworodku. Dwóch chłopców oddano w Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim i dwóch w Łodzi. W Krakowie, gdzie okno działa najdłużej - piętnaścioro. Ostatniego noworodka zostawiono w grudniu 2011 r. w Oknie Życia na warszawskiej Pradze. Gdyby nie było tych miejsc najprawdopodobniej noworodki nie otrzymałyby drugiej szansy na życie. Ideałem byłoby, aby Okna Życia pozostawały puste, by każde dziecko poczęte było przyjęte przez kochających rodziców i oczekiwane z utęsknieniem. Niestety, nie zawsze tak jest” - mówi Beata Ilska z Ośrodka Adopcyjnego w Sosnowcu.
„Potrzeba z naszej strony konkretnych działań promujących szacunek dla życia. Musimy wspierać materialnie i duchowo rodziny wielodzietne. Być solidarni z matkami i ojcami samotnie wychowującymi dzieci. Najmniejsi są nadzieją lepszego świata” - podkreślał niejednokrotnie bł. Jan Paweł II.
Sosnowieckie Okno Życia znajduje się przy klasztorze Sióstr Karmelitanek przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej. Zgodnie ze swoimi założeniami otwarte jest o każdej porze na przyjęcie niemowląt. Do tej pory nie pozostawiono w nim dziecka. Nie chodzi oczywiście o to, aby zachęcać do zostawiania tutaj dzieci. Pamiętać należy, że jest to dramat, jeśli trzeba tego rodzaju miejsca organizować. Dobrze jednak, że mamy w stolicy diecezji Okno Życia. Może kiedyś dzięki niemu zachowany zostanie dar życia i szczęśliwa przyszłość dziecka w rodzinie adopcyjnej? Karmelitanki w Sosnowcu nie tylko czuwają oczekując na dzieci, ale także modlą się za nie i ich matki, nieraz zmuszone do tego, aby oddać swoje dziecko do okna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (27 Niedziela Zwykła)

2025-10-04 09:00

[ TEMATY ]

Ewangelia komentarz

Jaskinia Słowa

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Ks. Maciej Jaszczołt
Autor rozważań ks. Maciej Jaszczołt to kapłan archidiecezji warszawskiej, biblista, wikariusz archikatedry św Jana Chrzciciela w Warszawie, doświadczony przewodnik po Ziemi Świętej. Prowadzi spotkania biblijne, rekolekcje, wykłady.
CZYTAJ DALEJ

Rusza nowenna za kapłanów

2025-10-04 23:26

[ TEMATY ]

Adoracja w drodze

nowenna za kapłanów

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Już jutro – 5 października – rozpoczyna się nowenna za kapłanów, zakonników, misjonarzy, siostry zakonne, osoby konsekrowane, braci zakonnych oraz o powołania kapłańskie i zakonne. Aby dołączyć do modlitwy, wystarczy skorzystać z… telefonu komórkowego.

Osoby, które zdecydują się włączyć w nowennę codziennie przez 9 dni otrzymają wiadomość z linkiem do modlitwy i rozważań. Nowenna będzie dostępna również w wersji audio. Wszyscy uczestnicy nowenny zostaną objęci modlitwą eucharystyczną. Przez cały rok, codziennie, odprawiane są przez ojców franciszkanów Msze św. w Niepokalanowie.
CZYTAJ DALEJ

Włochy/ Premier potępiła akt wandalizmu w Rzymie, gdzie pomazano pomnik Jana Pawła II

2025-10-05 16:35

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pomnik

Vatican Media

Premier Włoch Giorgia Meloni potępiła w sobotę akt wandalizmu w Rzymie, gdzie pomazano farbą pomnik Jana Pawła II, stojący przed dworcem kolejowym Termini. Jak podkreśliła, jest to zniewaga dla pamięci o człowieku pokoju.

Na pomniku na placu przed stacją, gdzie odbywają się od końca września pikiety solidarności ze Strefą Gazy i jej ludnością, pojawił się obraźliwy napis oraz rysunek sierpa i młota.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję