Reklama

20 lat diecezji

Bieżący rok obfituje w kilka znaczących rocznic dla naszej diecezji. Najbliższą z nich jest 20. rocznica jej istnienia

Niedziela legnicka 12/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To przed 20 laty błogosławiony już dzisiaj papież Jan Paweł II ustanowił nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce, powołując do istnienia nowe diecezje. 25 marca 1992 r. wśród 14 nowych diecezji znalazła się także diecezja legnicka, ustanowiona bullą papieską „Totus Tuus Poloniae Populus” (Cały Twój lud w Polsce). Pierwszym biskupem diecezjalnym został ustanowiony bp Tadeusz Rybak, a pierwszym biskupem pomocniczym bp Adam Dyczkowski.
Do godności katedry podniesiono kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy.
Uroczystości jubileuszowe będą w naszej diecezji obchodzone razem z zakończeniem I Synodu diecezjalnego, a zaplanowane zostały na sobotę 24 marca br. Pisał o tym obecny biskup legnicki Stefan Cichy w swoim ostatnim liście pasterskim. „Podczas uroczystego zakończenia Pierwszego Synodu Diecezji Legnickiej będziemy również dziękować Bogu za dwadzieścia lat istnienia diecezji legnickiej, która decyzją Jana Pawła II została erygowana 25 marca 1992 r. Pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak od samego początku przystąpił do intensywnego działania, by nowy Kościół lokalny mógł sprawnie funkcjonować, a wspólnota wiernych powierzona jego pasterskiej pieczy mogła wzrastać w wierze i zmierzać do wypełnienia powołania do świętości”.
Te podjęte od początku istnienia diecezji intensywne działania na rzecz tworzenia niezbędnych jej struktur i funkcjonowania zaowocowały m.in. zaproszeniem do Legnicy przez bp. Tadeusza Rybaka Ojca Świętego Jana Pawła II. Ojciec Święty przyjął to zaproszenie i przybył do naszej diecezji 2 czerwca 1997 r., witany przez ponad 300 tys. wiernych zgromadzonych na legnickim lotnisku. Podczas tej wizyty ukoronował też Ikonę Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa koronami papieskimi.
W bieżącym roku, w sobotę, 24 marca gościć będziemy w Legnicy przybyłego na zaproszenie bp. Stefana Cichego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore.
We wspomnianym już liście pasterskim Biskup Legnicki pisze: „W obecności Nuncjusza podpiszę końcowe dokumenty synodalne, a następnie w katedrze będzie sprawowana uroczysta Eucharystia, podczas której podziękujemy Bogu za czas refleksji synodalnej. W myśl hasła Synodu staraliśmy się przypatrywać naszemu powołaniu, a szczególnie na nowo i w nowej rzeczywistości odnaleźć właściwe metody i właściwą przestrzeń do głoszenia Dobrej Nowiny. Wiele spraw wokół nas zmienia się. Niezmienne jednak pozostaje nasze powołanie do świętości. Bóg oczekuje nas w niebie, a my musimy w pędzącej codzienności dosłyszeć ów głos powołania. Mam nadzieję, że wypracowany przez Synod „Program odnowy religijno-moralnej” ułożony w myśl wezwania bł. Jana Pawła II Chrystusa poznać, kochać i naśladować (NMI 29) wyda obfite owoce i pozwoli na zakorzenienie naszego życia w osobie Zbawiciela świata”.
Początek uroczystości będzie miał miejsce w o godz. 10.45 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Tam będzie miała miejsce uroczysta ostatnia sesja plenarna, a po niej nastąpi procesyjne przejście do katedry. W południe rozpocznie się Msza św. dziękczynna, która będzie transmitowana przez nasze diecezjalne Radio Plus Legnica.
Wcześniej, 19 marca, w Auli Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy odbędzie się Sympozjum Józefologiczne. Początek spotkania o godz. 9.00. To sympozjum poprzedza przygotowywaną w diecezji peregrynację obrazu św. Józefa, która rozpocznie się 1 maja br.

Zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach i pamięci modlitewnej o naszej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórca "Global Rosary", Żywego Różańca w wersji globalnej: Pan Bóg dotknął mnie łaską nawrócenia

2026-01-30 22:18

[ TEMATY ]

Global Rosary

Mat. "Global Rosary"

Ostatnio na portalu niedziela.pl pisaliśmy o projekcie "Global Rosary". To strona internetowa oraz aplikacja mobilna, której celem jest budowanie żywej, międzynarodowej wspólnoty modlitwy różańcowej. Jedyna taka aplikacja na świecie. Twórcą projektu jest Polak - Marek Gacek. Dziś pytamy pana Marka nie tylko o szczegóły tej inicjatywy, ale również o świadectwo wiary.

Agata Kowalska: Czym zajmuje się Pan na co dzień?
CZYTAJ DALEJ

Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu

2026-01-27 15:23

Niedziela Ogólnopolska 5/2026, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zanim św. Paweł Apostoł przejdzie do wykładu zasad wiary i moralności chrześcijańskiej, wzywa adresatów Pierwszego Listu do Koryntian do refleksji nad tym, kim naprawdę są i jakie stąd wynikają dla nich obowiązki. Ta sama pedagogia nauczania i prowadzenia wyznawców Jezusa Chrystusa powinna się powtarzać w każdym pokoleniu, również w naszym. Ma to sprzyjać patrzeniu na siebie z pokorą, która usuwa, a przynajmniej ogranicza egoizm i pychę, otwiera zaś na Boga i przyznaje Mu więcej miejsca w naszym życiu. Komuś, kto polega wyłącznie na sobie i jest przekonany o swojej samowystarczalności, nawet jeżeli ma wiele wiedzy i sprawuje ważne funkcje, grozi zasklepienie się w skorupie, która nie pozwala mu wyzwolić tego, co w nim najlepsze, lecz powoduje, że on się marnuje. Pokora jest córką mądrości. Mądrość chrześcijanina polega na pełnym zawierzeniu Jezusowi Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Aby archiwum służyło badaczom

2026-01-31 21:32

Biuro Prasowe AK

- Najważniejsze są źródła, a im więcej ich znamy i im bardziej historię z nich odczytujemy, tym łatwiej jest nam radzić sobie z teraźniejszością – mówi nowy dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ks. dr Rafał Szczurowski. 10 lutego ponownie otwarta zostanie czytelnia naukowa.

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował dyrektorem Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. dr. Rafała Szczurowskiego (ur. 1968).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję