Reklama

Obchody święta 3 Maja w diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Lubaczów

Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Lubaczowie, w słoneczny dzień 3 maja br. zebrały się poczty sztandarowe organizacji, instytucji, szkół i ich kierownictwa, jednostka „Strzelec”, orkiestra dęta pod batutą Piotra Tabaczka, mieszkańcy Lubaczowa, by we wspólnym pochodzie przez Rynek dojść przed Pomnik Niepodległości. Przy nim starosta lubaczowski Józef Michalik wygłosił okolicznościowe przemówienie. Zauważył, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja 221 lat temu było i jest ważnym wydarzeniem w dziejach Rzeczypospolitej. Jej twórcy wykazali ogromną troskę o ratowanie kraju, który chylił się wówczas ku upadkowi, oraz wskazali drogę ku nowoczesnej Polsce. I choć konstytucja ta obowiązywała niespełna dwa lata, to do niej nawiązywali twórcy kolejnych konstytucji w późniejszych okresach. - W dniu tym podkreślamy także swoją tożsamość, przywiązanie do patriotyzmu, tradycji i symboli narodowych. 3 Maja to także święto Matki Bożej Królowej Polski - powiedział Starosta. Zabrał także głos przewodniczący Jaworowskiej Rady Rejonowej Iwan Karpa, który stwierdził, że Polacy dla innych narodów byli zawsze przykładem walki o niepodległość i wolność, a postępowa i nowoczesna Konstytucja 3 Maja była przykładem prawodowstwa dla wielu następnych pokoleń. I choć Polska - i w niej Podkarpacie - ma wiele pięknych miast i miasteczek, to dla mieszkańców rejonu jaworowskiego Lubaczów i powiat lubaczowski jest bardzo bliski. - To nasi najbliżsi sąsiedzi, z którymi realizujemy wspólne inwestycje, m.in. budowę przejścia granicznego Budomierz-Hruszew i przebudowę rynku jako centrum historycznego układu urbanistycznego. Czynimy to w ramach unijnego projektu partnerskich miast z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina.
Z okazji tego święta wręczone zostały odznaczenia. Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatanckiej w Lubaczowie Ludwik Cybulak odznaczony został Kombatanckim Krzyżem Pamiątkowym „Zwycięzcom 1945”. Krzyże Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: Robert Kuca, Wacław Zathey i Adam Łazar. Starosta lubaczowski Józef Michalik otrzymał Medal „Pro Memoria”, a pamiątkową Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaczowie Lucyna Kruk. Chór „Canzone” pod przewodnictwem Grzegorza Kowala wykonał pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Przy Pomniku Niepodległości delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Zgromadzeni przeszli do konkatedry, by uczestniczyć we Mszy św. w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra. - Gromadzimy się w naszej lubaczowskiej konkatedralnej świątyni, aby oddać hołd Królowej Polski, aby wyznać Jej naszą miłość i prosić o dalszą opiekę nad naszą Ojczyzną, wszystkimi naszymi rodakami rozsianymi po całym świecie. Prosić będziemy także o pomoc, opiekę i błogosławieństwo dla naszych rodzin i naszej małej ojczyzny - powiedział na początku tej Mszy św. Jako motto swej homilii uczynił słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, „abyśmy całe to dziedzictwo duchowe, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością” i „abyśmy nie podcinali tych korzeni, z których wyrastamy”. Dziekan przypomniał, że Matka Boża została ogłoszona Królową Korony Polskiej podczas historycznych ślubów króla Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 r. Wizerunek Pani Łaskawej czcimy w Lubaczowie. Koronacji tego obrazu 19 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze dokonał papież Jan Paweł II, który wówczas powiedział: „Mam włożyć papieskie korony na skronie Jezusa i Maryi w obrazie z Lubaczowa. (…) Z najwyższym wzruszeniem ozdabiam papieskimi koronami ten wizerunek, który był świadkiem ślubów Jana Kazimierza w katedrze lwowskiej w 1656 r; wizerunek, przed którym Bogurodzica została po raz pierwszy nazwana Królową Korony Polskiej, a Naród nasz zobowiązał się do nowego i gorliwego poświęcenia się na służbę swej Najmiłosierniejszej Królowej”. W 1909 r. na prośbę św. abp. Józefa Bilczewskiego, metropolity lwowskiego, papież Pius X ustanowił święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz ogłosił Ją patronką archidiecezji lwowskiej. Lubaczów należał do tej archidiecezji i to święto od tamtej pory obchodzimy. Dzieje naszego narodu zawsze związane były z miłością do Jezusa Chrystusa, Maryi i Kościoła. Tej zależności nie da się rozdzielić. Nie udało się tego dokonać zaborcom, Niemcom i Sowietom w czasie okupacji i panowania komunizmu. Kościół stał na straży polskości, był ostoją patriotyzmu. Dlatego, przy okazji tego święta, powinniśmy zrobić rachunek sumienia, czy robimy wszystko, by Polska się rozwijała? Czy wystarczająco troszczymy się o Ojczyznę? Czy swoje urzędy, obowiązki spełniamy służebnie? Czy jesteśmy dobrymi synami i córkami naszej Matki i naszej Królowej? I dzisiaj mówi Ona do nas: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. A Syn Maryi mówi do nas dziś: - Bądźcie bardziej rzetelni, pracowici, obowiązkowi, trzeźwi, lepsi dla siebie i otoczenia, bardziej troszczcie się o swoje rodziny, lepiej wychowujcie dzieci.
W godzinach popołudniowych w Lubaczowie odbyła się majówka z miesięcznikiem „Teraz”, wydawanym przez Klub Inteligencji Katolickiej. Organizatorzy majówki przygotowali wiele ciekawych imprez sportowych i kulturalnych, m.in.: prezentacje solistów i zespołów muzycznych, konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, biegi uliczne w różnych kategoriach wiekowych, zbiórkę funduszy dla potrzebujących dzieci, a gwiazdą wieczoru był „Zbigniew Foryś Band”.

Adam Łazar

Zamość

Uroczysta sesja Rady Miasta rozpoczęła tegoroczne główne obchody 221. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zamościu. Przybyłych gości powitał i sesję otworzył Przewodniczący Rady Miasta Jan Matwiejczuk. Referat okolicznościowy pt. „Wychowanie patriotyczne a Konstytucja 3 Maja” wygłosił Artur Plewa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Orląt Lwowskich w Zamościu. Prelegent podkreślił znaczenie wspólnego, rodzinnego obchodzenia świąt państwowych na rozwój postaw patriotycznych młodych pokoleń Polaków. Nie bez znaczenia dla stałego rozwoju patriotyzmu jest także rola wychowawcza szkoły, mediów i instytucji związanych z wychowaniem. O tym, jak ważne są to kwestie, przekonali się zabrani w sali Consulatus i sam referujący, gdy w połowie jego wystąpienia, siedząca pod samą mównicą para przedstawicieli środków masowego przekazu opuściła salę. Komentarze starszych osób przybyłych na uroczystość były jednoznaczne - „brak wychowania i szacunku dla osoby przemawiającej, ale czemu się dziwić, przecież żadnego skandalu nie było!”. Przykro słuchać takich, niestety bardzo prawdziwych komentarzy, które prowokują stale niektóre osoby. W dalszej części obchodów, z wiązanką utworów wokalnych i instrumentalnych kompozytorów polskich wystąpił Kameralny Zespół Wokalny Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.
O godzinie 11.00 uroczystości przeniosły się na Rynek Wielki, gdzie odbyła się parada wojskowa. Odczytana została preambuła Konstytucji 3 Maja i odbyło się ceremonialne wciągnięcie na maszt flagi państwowej. W wystąpieniu okolicznościowym prezydent miasta Marcin Zamoyski przedstawił historyczne uwarunkowania przyjęcia przez Sejm Wielki Ustawy Zasadniczej oraz jej wpływie na dalsze losy Polski. Apel poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów na tablicy upamiętniającej pobyt w Zamościu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz przemarsz pododdziałów i pocztów sztandarowych do zamojskiej katedry zakończyły tę część uroczystości. W katedrze odprawiono Mszę św. w intencji Ojczyzny.
Dzień wcześniej - 2 maja - obchodzony był w naszym mieście po raz kolejny jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony w 2004 r. W sali Consulatus zamojskiego ratusza, z myślą o samorządach szkolnych i studenckich przygotowano wystąpienia dotyczące barw narodowych i flagi narodowej, ich genezy i historii, a także etykiety. O godz. 12.00 na Rynku Wielkim w asyście honorowej przedstawicieli służb mundurowych uroczyście podniesiono flagę państwową na maszt. Przedstawiciele jednego z ugrupowań politycznych z okazji Święta Flagi rozdawali flagi państwowe mieszkańcom Zamościa.
Wiele podczas tych pierwszych dni majowych mówiono w naszym mieście o polskości, patriotyzmie, poczuciu dumy i odrębności narodowej, o godnych lub mniej godnych postawach. Jak prawdziwe i ważne były to rozważania świadczy choćby incydent przytoczony na wstępie. Ale najważniejszym jest fakt, że bycie Polakiem to nadal dla większości mieszkańców nie tylko Zamościa - brzmi dumnie. O szacunku dla symboli narodowych świadczą flagi wywieszone praktycznie na każdym domu. A i z patriotyzmem nie jest u nas źle, skoro na dźwięki hymnu narodowego w kawiarenkach na Rynku Wielkim w Zamościu zamilkła muzyka, a wszyscy konsumenci wstali, przyjmując postawę zasadniczą...
„Witaj maj, trzeci maj
dla Polaków błogi raj”!

Dorota Łukomska

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję