Reklama

Kościół

Włochy: nowy arcybiskup Neapolu wpisuje się w linię duszpasterską Franciszka

Nowy arcybiskup metropolita Neapolu, mianowany na to stanowisko 12 grudnia – Domenico Battaglia jest „człowiekiem papieża”, wpisującym się doskonale w duszpasterski styl jego pontyfikatu.

[ TEMATY ]

arcybiskup

Franciszek

Neapol

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwrócił na to uwagę w komentarzu redakcyjnym dziennikarz neapolitańskiej gazety „Il Mattino” (Poranek) Angelo Scelzo. Podkreślił, że 57-letni obecnie hierarcha, zanim został powołany na obecny urząd, był przez cztery lata biskupem diecezji Cerreto Sannita-Telese-Sant’Agata de’ Goti na południu Włoch i dał się tam poznać jako pasterz bliski ludziom, zwłaszcza tym najbiedniejszym i potrzebującym oraz bezpośredni w kontaktach.

Gdy 3 września 2016 ks. Battaglia przyjmował sakrę biskupią, otrzymał pierścień przerobiony ze złotego sygnetu swego zmarłego ojca, pastorał wykonany z drewna oliwkowego przez chłopców z ośrodka wychowawczego i również drewniany pektorał (krzyż napierśny), zrobiony ręcznie przez jedną ze wspólnot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ze służby ubogim uczynił jedną z głównych linii swego duszpasterstwa i jeśli wcześniej był „księdzem ulicy”, to po nominacji (24 czerwca 2016) stał się „biskupem ulicy”. I w tym znaczeniu jest to filozofia bardzo bliska papieżowi, który często mówi o Kościele „wychodzenia” do innych, na ulice i place miast i wsi.

Podziel się cytatem

Autor artykułu zauważył, że w ciągu 7 lat swego pontyfikatu Franciszek wyraźnie odnowił szeregi biskupów, a jeszcze bardziej kardynałów, mianując na najwyższe stanowiska w Kościele kapłanów zaangażowanych społecznie, otwartych na problemy współczesnego świata. Arcybiskup-nominat należy do tego właśnie nurtu w episkopacie włoskim, obok takich hierarchów jak abp Corrado Lorefice z Palermo czy kardynałowie Matteo Zuppi z Bolonii i Augusto P. Lojudice ze Sieny. Stworzyli oni własny styl zaangażowania duszpasterskiego „na pierwszej linii”, zdaniem wielu – o zachwianej równowadze, z korzyścią dla ludzi ostatnich, odrzuconych i zmarginalizowanych, którzy coraz bardziej otaczają obecnie także duże metropolie.

W tym kontekście liczni księża (ale też biskupi) widzą w takiej rzeczywistości, jak ta w Neapolu, swego rodzaju „wielki plac”, mogący stać się decydującym bodźcem do nawrócenia duszpasterskiego, które bardzo interesuje Kościół włoski, zwłaszcza na południu kraju.

Reklama

Nowy metropolita Neapolu był i pewnie pozostanie „kapłanem i biskupem ulicy”. W czasie posługi w swej poprzedniej diecezji często opuszczał pałac biskupi i wychodził do ludzi, zarówno wierzących, jak i niewierzących, tworząc niejako żywy Kościół na ulicy. Jako biskup robił nadal to, co czynił wcześniej jako proboszcz bardzo popularnego kościoła „Grecia” w centrum Catanzaro w Kalabrii na samym południu Włoch, który stał się miejscem spotkań ubogich i wydziedziczonych. Kapłan, zwany tam „Don Mimmo”, kierował ponadto Kalabryjskim Ośrodkiem Solidarności, związanym blisko ze wspólnotami terapeutycznymi ks. Mario Picchiego (1930-2010).

Po mianowaniu go biskupem w czerwcu 2016 ks. Battaglia udał się zaraz na początku swej nowej posługi do więzienia dla nieletnich w Airoli, dając jasno do zrozumienia, jak będą wyglądały jego rządy w diecezji. Głosił w niej hasło „Ubogi Kościół dla ubogich”, które nie było bynajmniej frazesem, ale znajdowało pełne pokrycie w jego działaniach, m.in. w niepobieraniu sztywnych opłat za odprawianie Mszy i udzielanie sakramentów.

Według autora komentarza papież Franciszek z pewnością, zastanawiając się nad nowym metropolitą dla Neapolu, wziął pod uwagę tego biskupa z diecezji położonej stosunkowo niedaleko od tego miasta, który sprawował swój urząd bardzo w jego duchu.

Niewątpliwie wraz z tą nominacją w życiu miasta i całej archidiecezji otwiera się całkiem nowy rozdział i nie chodzi tu o przeskok z niewielkiego miasteczka do dużej metropolii. Również przed nim większość arcybiskupów neapolitańskich ostatnich dziesięcioleci, z wyjątkiem obecnego kard. Crescenzio Sepe, który trafił tutaj z Kurii Rzymskiej, obejmowała katedrę św. Asprena, przychodząc z mniejszych jednostek kościelnych. W rzeczywistości chodzi o całkowitą zmianę perspektywy, począwszy od duszpasterskiej, której z pewnością nie da się rozwiązać wyłącznie za pomocą formuły „księży ulicy”, skądinąd bardzo wymownej.

Reklama

Zdaniem A. Scelzo dotychczasowy metropolita kard. Sepe, mimo dobrej formacji kapłańskiej, nie był pasterzem bliskim ludziom, choć robił wszystko, aby wcielać w życie nauczanie Franciszka. Ale nowy czas dzisiejszego Kościoła jest tym bardziej nowym czasem takiej rzeczywistości jak neapolitańska, w której ciągle jeszcze dają o sobie znać błędy wynikające z opóźnień, ale i ze szkodliwych gwałtownych zwrotów w polityce. A dziś problemy te jeszcze bardziej zaostrzyła pandemia.

Przed nowym arcybiskupem stoi podwójny front zadań: z jednej strony konieczność mocnego i bezlitosnego demaskowania całego zła, „wytwarzanego” przez miasto: przemocy zorganizowanej i nie tylko, różnych form nieprawidłowości i postaw niesłużących dobru wspólnemu, z drugiej strony działania bardziej zaangażowane i nastawione na odzyskanie pozytywnych energii przychodzących do miasta w sposób niemal „bezpłatny” z jego historii, której bardzo ważną częścią są oczywiście kościoły. Pandemia ze swymi ogromnymi skutkami zarówno sanitarnymi, jak i społecznymi, gospodarczymi i duszpasterskimi, zmieniła karty na stole. Również Kościół, przynajmniej w zakresie swego zaangażowania społecznego, będzie już inny niż dotychczas. Trzeba pewnie będzie znaleźć nowy sposób kontaktowania się z wiernymi, wstrząsanymi, szczególnie w trudnej rzeczywistości Neapolu, przez czasy zarazem tragiczne i tajemnicze.

„Mając przed sobą perspektywę długiego rządzenia abp Battaglia ma wszystkie karty w grze, aby służyć jak najlepiej swemu Kościołowi i swemu nowemu miastu, dobrze wiedząc jednak, że dla «biskupa ulicy» nie może być zadania bardziej wzniosłego, a jednocześnie bardziej zobowiązującego i wymagającego niż Neapol” – napisał komentator, dodając, że tutaj nawet nadzieja ma wysoką cenę.

Arcybiskup nominat Domenico Battaglia urodził się 20 stycznia 1963 w Satriano (prowincja Catanzaro na południu Włoch). Święcenia kapłańskie przyjął 6 lutego 1988, po czym m.in. był rektorem swego dawnego seminarium archidiecezjalnego w Catanzaro i członkiem diecezjalnej komisji „Sprawiedliwość i Pokój” (1989-92), pracował duszpastersko w kilku parafiach i był odpowiedzialny za międzykościelną współpracę misyjną (1992-99). W 1992 został przewodniczącym Kalabryjskiego Ośrodka Solidarności, związanego ze wspólnotami terapeutycznymi ks. Mario Picchiego. W latach 2006-15 był ogólnokrajowym przewodniczącym Włoskiej Federacji Wspólnot Terapeutycznych.

24 czerwca 2016 Franciszek mianował go biskupem diecezji Cerreto Sannita-Telese-Sant’Agata de’ Goti; sakrę nominat przyjął 3 września tegoż roku. A 12 grudnia br. został powołany na arcybiskupa metropolitę Neapolu.

Podziel się cytatem

2020-12-14 20:18

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: w Piotrze jest widzialne centrum jedności Kościoła

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Jezus pragnął dla swego Kościoła widzialnego centrum jedności w Piotrze i jego następcach, którzy od samego początku byli utożsamiani z Biskupami Rzymu, miasta, w którym Piotr i Paweł złożyli świadectwo krwi - przypomniał Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy Anioł Pański w Watykanie. Papież wezwał: "Niech dzisiaj nasza Matka, wspiera nas i nam towarzyszy swoim wstawiennictwem, abyśmy w pełni osiągnęli tę jedność i komunię, o którą modlili się i za którą oddali swe życie Chrystus i apostołowie".

Franciszek nawiązał do fragmentu dzisiejszej Ewangelii, w którym św. Piotr na pytanie Jezusa: „A wy za kogo Mnie uważacie?” odpowiedział: "Ty jesteś Mesjaszem, Synem Boga żywego”. "Na ustach Szymona Piotra odnajdują się słowa większe od niego samego, słowa, które nie wypływają z jego zdolności naturalnych, ale są natchnione przez Ojca Niebieskiego, który odsłania przed pierwszym z Dwunastu prawdziwą tożsamość Jezusa: On jest Mesjaszem, Synem posłanym przez Boga, aby zbawić ludzkość. Z tej odpowiedzi Jezus rozumie, że dzięki wierze darowanej przez Ojca istnieje solidna podstawa, na której może zbudować swoją wspólnotę, swój Kościół. Dlatego mówi do Szymona: „Ty jesteś Piotr – Opoka i na tej opoce zbuduję mój Kościół" - wyjaśniał papież.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Józef Stala

2025-02-06 14:19

[ TEMATY ]

zmarły

Uniwersytet Papieski

W dniu 6 lutego 2025 roku zmarł śp. ks. prof. dr hab. Józef Stala - pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, były prodziekan ds. nauki, rozwoju i współpracy zagranicznej Wydziału Teologicznego Sekcja w Tarnowie oraz były prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Informacje dotyczące daty i miejsca pogrzebu zostaną podane w późniejszym terminie.

Ks. Józef Stala urodził się 6 grudnia 1966 roku w Mielcu, jako syn Edwarda i Heleny z domu Gajek. Pochodził z parafii Borowa k. Mielca. Egzamin dojrzałości złożył w 1985 roku w Mielcu. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie przyjął święcenia kapłańskie przez posługę biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego w dniu 25 maja 1991 roku w Tarnowie.Jako wikariusz pracował w parafiach: Bolesław (od 15 lipca 1991 roku) i Nowy Sącz - św. Kazimierza (od 30 czerwca 1992 roku).
CZYTAJ DALEJ

Papież na hiszpański kongres powołań: zanieśmy Boga tam, gdzie nas posyła

2025-02-07 18:23

[ TEMATY ]

kongres

Hiszpania

papież Franciszek

powołania

episkopat.pl

Ojciec Święty pozdrowił uczestników Krajowego Kongresu Powołań, który odbywa się w Madrycie. Uczestniczy w nim około 3 tys. osób z całej Hiszpanii. W przesłaniu papież wskazał na znaczenie tego, by z wielkodusznością i ufnością odpowiadać na projekt, jaki Bóg ma dla każdego z nas.

Franciszek nawiązał do tematu kongresu: „Dla kogo jestem?”, który został zaczerpnięty przez organizatorów z jego adhortacji apostolskiej „Christus vivit”. Podkreślił, że nie wystarczy zastanawiać się nad tym „kim jestem”, ale trzeba pójść o krok dalej. „Dochodzimy tak do fundamentalnego pytania «Dla kogo jestem?». Jesteś niewątpliwie dla Boga. Ale On chciał, abyś był także dla innych, i wyposażył cię w wiele cech, skłonności, darów i charyzmatów, które nie są dla ciebie, ale dla innych” - podkreślił Ojciec Święty.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję