Reklama

Dom Boży niczym diecezja

Świątynia, która powstawała równolegle ze strukturami diecezji bielsko-żywieckiej, została konsekrowana 2 czerwca. Aktu tego dokonał bp Tadeusz Rakoczy

Z racji przypadającej uroczystości, w progach świątyni Najświętszej Rodziny w Małych Kozach przywitali Ordynariusza przedstawiciele parafii. - To dzień bardzo radosny, na który czekaliśmy od początku rozpoczęcia budowy kościoła wraz zapleczem. Cieszymy się, że marzenie o tym, by modlić się w naszym pięknym kościele spełniło się - mówił jeden z nich. Do powyższych słów powitanie dołączył się ks. proboszcz Walenty Brynczka, który przypomniał wiernym, że decyzja Jana Pawła II o reorganizacji struktur kościelnych w Polsce, splotła historię budowy kościoła z historią diecezji bielsko-żywieckiej.
- Przed 20 laty, 25 marca 1992 r., na fundamencie kościoła krakowskiego i katowickiego powstała nasza diecezja. Pierwszym biskupem, bł. Jan Paweł II mianował ciebie, Księże Biskupie. Z perspektywy czasu widzimy wszyscy, że trzeba było włożyć dużo wysiłku i trudu, pokonać bardzo wiele przeszkód, aby zbudować diecezjalny kościół - ten mistyczny i ten materialny. W to wielkie budowanie wpisuje się także cząstka diecezji, nasza parafia. W dniu powstania diecezji 25 marca 1992 r., na istniejących fundamentach rozpoczęło się budowanie tej świątyni. Można więc powiedzieć, że ta świątynia rośnie razem z diecezją - zaznaczył w mowie powitalnej ks. proboszcz Walenty Brynczka.
Po wstępnych przemówieniach bp T. Rakoczy poświęcił przestrzeń sakralną, w której modlą się kozianie. W tym czasie próbkę swoich możliwości wokalnych dał miejscowy chór parafialny wsparty głosami chórzystów z parafii Opatrzności Bożej w Białej.
- Dziękuję Wam, Drodzy Parafianie, którzy nie szczędziliście swoich sił i ofiar na ten szlachetny cel. Przez te wszystkie lata budowania byliście solidarni ze swoim proboszczem i między sobą potrafiliście stworzyć autentyczną wspólnotę. Zasługujecie na wysoką ocenę i wdzięczność. Dziękuję za ten trwały wyraz wiary w Chrystusa i miłości do Jego Kościoła. Gdyby nie Wasza hojność, pracowitość i modlitwa nie byłoby tej pięknej świątyni - stwierdził w homilii bp T. Rakoczy.
W dalszej części Eucharystii nastąpił długo oczekiwany przez wiernych, moment namaszczenie świętymi olejami ołtarza i całej przestrzeni sakralnej. Osobiście dokonał tego bp Tadeusz Rakoczy.
W konsekracji małokoziańskiej świątyni wzięło udział szereg zaproszonych gości, zarówno tych świeckich, jak i duchownych. W gronie kapłanów, którzy przybyli na uroczystość znaleźli się m.in.: o. Adam J. Błachut OFM, ks. prof. Tadeusz Borutka, ks. Stanisław Czernik, ks. Józef Jasek, ks. Józef Szczypta. Wśród przedstawicieli miejscowego establishmentu obecni byli wójt gminy Kozy, prezydent Bielska-Białej, starosta bielski, a także projektanci i wykonawcy wystroju świątyni.
Dzień konsekracji poprzedziły misje święte, które poprowadzili dwaj jezuici: ks. Marian Kozina z Czechowic-Dziedzic i ks. Longin Płachta z Gliwic. Do udziału w uroczystości zachęcały specjalne zaproszenia, które do każdej rodziny mieszkającej na terenie parafii, doręczyli przedstawiciele miejscowej Rady Parafialnej. Podsumowaniem okolicznościowego wydarzenia był koncert muzyki Vivaldiego w wykonaniu Orkiestry Telemana, a dzień później występ Zespołu „Kozianie”, orkiestry z Lipnika oraz scholi „Małe Niebo”.
Historia parafii Najświętszej Rodziny w Małych Kozach sięga roku 1978. Wtedy to, a dokładnie w dzień 3 maja, ks. Władysław Sieczka, proboszcz wspólnoty św. Judy Tadeusza w Kozach, odprawił pierwszą Mszę św. przy kapliczce Matki Bożej Łaskawej znajdującej się przy ul. Spacerowej. Wcześniej odprawiane tu były jedynie nabożeństwa majowe. Z biegiem czasu kapliczka stała się miejscem celebrowania niedzielnych Mszy św. przez kapłanów z parafii Kozy i Lipnik.
Siedem lat później, na polecenie ks. kard. Franciszka Macharskiego, ks. Walenty Brynczka rozpoczął regularną posługę kapłańską w Kozach. Celem jego działalności miało być utworzenie ośrodka duszpasterskiego w Małych Kozach. 15 listopada 1985 r. kard. F. Macharski uzyskał zgodę na budowę kościoła z zapleczem parafialno-katechetycznym, a w sierpniu 1987 r. poświęcił tymczasową kaplicę-barak. Teren pod przyszły Dom Boży przekazał Jan Duźniak, miejscowy rolnik. 24 czerwca 1990 r. Metropolita Krakowski pobłogosławił plac pod budowę przyszłego kościoła. Dwa lata później, dokładnie w dniu powołania do życia diecezji bielsko-żywieckiej, rozpoczęły się pierwsze prace murarskie na tym terenie. 27 grudnia 1992 r. bp Tadeusz Rakoczy dekretem erekcyjnym ustanowił ośrodek duszpasterski, zwany parafią tymczasową w Małych Kozach, pod wezwaniem Najświętszej Rodziny. Nowa parafia objęła swym zasięgiem terytorium, w skład którego weszła części parafii w Kozach, Bielsku-Białej Hałcnowie oraz Bielsku-Białej Lipniku. Rok po tym wydarzeniu, pierwszą sumę odpustową w historii parafii, odprawił ks. Józef Szczypta, dziekan ze Złotych Łanów. 31 grudnia 1995 r. bp T. Rakoczy wmurował kamień węgielny pod powstającą świątynię.
- Był to kamień wyjątkowy, sprowadzony z kustodii Terra Santa w Nazarecie (konkretnie z fundamentów domu NMP). I wasz proboszcz otrzymał go w darze od ówczesnego prowincjała o. Błahuta, swojego rodaka z Frydmana. I w tym samym dniu została erygowana parafia pw. Najświętszej Rodziny, a ks. Walenty ustanowiony został jej proboszczem - wspominał podczas konsekracji bp T. Rakoczy.
Prace budowlane przy kościele w Małych Kozach były realizowane szybo i skutecznie. Kładziono fundamenty i wznoszono mury, które przykryto dachem. A potem zostały położone tynki, wprawiono piękne witraże, położono posadzki, sprawiono ołtarz główny i ołtarze boczne, a także organy. I w jubileuszowym 2000 r. zainstalizowano płaskorzeźbę Świętej Rodziny, która powstała w pracowni Czesława Dźwigaja, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i autora dziesiątek pomników bł. Jana Pawła II.
Kiedy 30 kwietnia 2000 r. Papież na Placu św. Piotra w Rzymie kanonizował bł. Faustynę Kowalską, w tym samym czasie w Małych Kozach poświęcono obraz Jezusa Miłosiernego wykonany przez prof. Romana Skowrona z Krakowa oraz przysposobiono do publicznego kultu relikwie zakonnicy, które sprowadzono do parafii z Krakowa-Łagiewnik. Oprócz doczesnych szczątek św. Faustyny wierni z Kóz mogą również oddawać hołd relikwiom św. Józefa Bilczewskiego i św. o. Pio.
14 października 2000 r. nastąpił moment poświęcenia kościoła, a nieco później dzwonów dedykowanych Najświętszej Rodziny i Janowi Pawłowi II. Ostatnim akordem w dziejach świątyni był akt konsekracji, który zamknął 20-letnią historię powstawania tego sakralnego obiektu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dramat mieszkańców wyspy La Palma po wybuchu wulkanu

2021-09-22 17:26

[ TEMATY ]

pomoc

Hiszpania

wulkan

Vatican News

wulkan La Palma

wulkan La Palma

Trudna sytuacja panuje na wyspie La Palma. Erupcja wulkanu zmusiła do ewakuacji ponad 6 tys. osób, a spływająca lawa zniszczyła już blisko dwieście budynków mieszkalnych.

„Boimy się o ludzi, którzy stracili bliskich i dobytek całego życia. Oddajemy się w ręce Boga” – powiedział ks. Domingo Guerra, 79-letni proboszcz w El Paso, gdzie znajduje się wulkan.

CZYTAJ DALEJ

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska: pomoc dla 7,5 tys. Afgańczyków w Pakistanie

2021-09-23 15:34

[ TEMATY ]

Caritas

episkopat.pl

We współpracy z pakistańskim Caritasem będziemy pomagać afgańskim uchodźcom, którzy docierają do tego kraju. Planowana jest trzymiesięczna interwencja humanitarna. W jej ramach natychmiastową pomocą otrzyma 7,5 tys. osób – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Łączna kwota wsparcia, przekazana przez Caritas Polska na projekty służące pomocy uchodźcom poza granicami Polski, zrealizowane od 2017 r. wynosi 20,5 mln zł – poinformowała organizacja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję