Reklama

W „Świętej Puszczy” słychać ciszę

„Święta Puszcza” leży w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Sosnowe lasy, białe skałki i „orle gniazdo” - ruiny średniowiecznego zamku w Olsztynie to najbliżsi sąsiedzi domu rekolekcyjnego archidiecezji częstochowskiej

Samochodowy licznik skrupulatnie mierzy dystans - niecałe 20 km od Jasnej Góry. Ośrodek jest zatopiony w gęstej zieleni, tabliczka sygnalizuje, gdzie trzeba skręcić w prawo. Gdy milknie silnik samochodu odkrywamy, że można tu usłyszeć... ciszę.

Burzliwa historia

Reklama

Już przed wojną Olsztyn był popularny. Piękno terenu i zdrowy klimat sprawiły, że częstochowskie szkoły tworzyły tu ośrodki dla uczniów. Z myślą o klerykach studiujących w Krakowie bp Teodor Kubina zakupił 6 lutego 1937 r. od Stowarzyszenia Komitet Rodzicielski przy Państwowym Gimnazjum im. R. Traugutta posesję w sosnowym lesie. Bliskość Częstochowy miała ułatwić organizowanie duszpasterskich praktyk i letni wypoczynek alumnów. W początkach wojny był tu szpital dla polskich jeńców wojennych, potem obiekt zajęli Niemcy, a od 1 maja 1945 r. budynek wydzierżawiono na trzy lata Wydziałowi Powiatowemu na urządzenie w nim samorządowego szpitala powiatowego.
- Jak wynika z zachowanych dokumentów, po zlikwidowaniu szpitala, obiekt został bezprawnie zajęty przez częstochowskie władze powiatowe - wspomina ks. prał. Dariusz Nowak, dyrektor ośrodka w Olsztynie od 1996 r. - Bez zgody Kurii Diecezjalnej zorganizowano tutaj Dom Dziecka. Starania o zwrot nieruchomości trwały wiele lat. Bezskutecznie. W 1960 r. Wydział Finansowy wydał drastyczną decyzję - obciążył Kurię nakazem zapłacenia podatku za 5 lat wstecz, chociaż Kościół nie miał możliwości użytkowania obiektu. Spór oparł się o Sąd Najwyższy, niestety, 16 sierpnia 1965 r. Minister Oświaty wydał nieważną prawnie decyzję „o przejściu z dniem 8 marca 1958 r. z mocy prawa na własność Państwa zabudowanej nieruchomości położonej w Olsztynie”. Dopiero po latach pertraktacji i rewizji tej decyzji, 8 czerwca 1982 r., Ministerstwo Oświaty wydało postanowienie o zwrocie obiektu prawowitemu właścicielowi.

Trzy jubileusze

W tym roku jest szczególna okazja by poznać bliżej Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy „Święta Puszcza”. Właśnie mija 75 lat od czasu zakupienie obiektu przez bp. Teodora Kubinę i 30 lat od czasu odzyskania go przez Kościół. Trzeci jubileusz to 15-lecie powołania tutaj Archidiecezjalnego Centrum Duchowości.
Łatwo się domyślić, że obiekt zwrócony Kościołowi wymagał gruntownego remontu. - Po raz pierwszy byłem tutaj w 1984 r. na oazie młodzieżowej, warunki były bardzo trudne - wspomina ks. Dariusz Nowak.
Remont i modernizację domu rekolekcyjnego rozpoczął jego pierwszy dyrektor, proboszcz parafii pw. Jana Chrzciciela w Olsztynie - ks. prał. Ryszard Grzesik. Dzieło kontynuował ks. prał. Marian Duda, który dokończył budowę kaplicy i auli oraz wzniósł dom dla młodzieży.
„Święta Puszcza” - oaza ciszy i zieleni, sprzyja rekolekcjom i ćwiczeniom duchowym. Kaplica z oknem, za którym widać malowniczy las i niebo, wyjątkowo sprzyja medytacjom. To okno - nazywane popularnie witrażem „Świętej Puszczy” - pamięta każdy, kto tu przebywał. Wiele elementów wystroju kaplicy, starannie wycyzelowanych w drewnie wyszło spod ręki ks. Ludwika Nikodema, artysty rzeźbiarza.
Obiekt, na który składają się dwa domy: Pana Jezusa Dobrego Pasterza oraz Młodzieżowe Centrum Spotkania i Dialogu „Owieczka”, nadal rozwija się i modernizuje. Także teraz trwają remonty pokoi i sanitariatów, dostosowywanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, a w planach jest m.in. nadbudowa jednej kondygnacji, budowa dodatkowej klatki schodowej oraz zainstalowanie windy.

Duchowe SPA

„Święta Puszcza” jest miejscem popularnym. Przyjeżdżają tutaj przedszkolaki na jednodniowe biwaki, grupy uczniowskie, studenci. Ale nie tylko.
- Gościmy zarówno osoby indywidualne, jak i grupy formacyjne, organizujemy rekolekcje, dni skupienia oraz sesje poświęcone rozwojowi duchowemu - mówi ks. Nowak. - Przez Centrum Duchowości rozumiemy duchowe dzieło, w którym ludzie naszego czasu, kapłani i świeccy spotykają się ze sobą, by w ciszy, na modlitwie i przyjacielskiej rozmowie znaleźć dla siebie rodzaj „statio” - przerwy w codziennych zajęciach.
Centrum służy m.in. grupom Katolickiego Stowarzyszania Młodzieży, oazom Ruchu „Światło-Życie”, grupom parafialnym przyjeżdżającym na „Wakacje z Bogiem”, uczestnikom rekolekcji organizowanych w ramach „Spotkań Małżeńskich” i spotkań dla narzeczonych. Tutaj jest również siedziba Archidiecezjalnej Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw, dlatego ośrodek służy wielu osobom zrzeszonym w organizacjach kościelnych.
Olsztyn jest także przystankiem na szlaku pielgrzymek podążających na Jasną Górę. Przez cały rok zatrzymują się tu grupy autokarowe i piesze, zwłaszcza z diecezji wschodnich, ze Śląska i diecezji częstochowskiej. Pamiątką tych serdecznych więzów jest metalowy krzyż ofiarowany przez pielgrzymów z Zawiercia i umieszczony na ostańcu o nazwie „Biakło”, popularnie nazywanym Jasnogórskim Małym Giewontem. Dla osób zatrzymujących się w „Świętej Puszczy” jest dziś celem spacerów, połączonych z małą wspinaczką, a także miejscem rozważania stacji drogi krzyżowej w plenerze olsztyńskim.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję