Reklama

Małe wielkiego początki

Niedziela podlaska 25/2012

„Mając ufność, wiemy, że jak długo pozostajemy w ciele, jesteśmy pielgrzymami z daleka od Pana”
(2 Kor 5, 6)

Śmiesznie brzmią zdania wyjęte z biografii wielkich ludzi, gdzie mówi się np., że „papież urodził się”, „prezydent chodził do szkoły”. Zbyt wielkie skróty myślowe prowadzą często do zabawnych lapsusów językowych. Rodzi się maleńki człowiek, który, gdy podrośnie, zaczyna swoją naukę, a jako dorosły staje się prezydentem czy papieżem… Nie dziwi nikogo taka kolej rzeczy, ale zarazem odczuwamy chęć przeskoczenia pewnych etapów życia, ponieważ wydają się nam zbyt ciężkie, niepotrzebne. Również sfera duchowa podlega rozwojowi - aż po świętość!
Ezechiel rozgłasza Bożą zasadę „uniżania pysznych i wywyższania pokornych”. Porównanie z drzewem cedrowym nie jest oskarżeniem pod adresem samego drzewa, gdyż ono ze swej natury jest potężne, czyli „wyniosłe”. Jak każde porównanie prowadzi nas ono z jednej strony do odkrycia ludzkich wad - mamy tu pychę i zadufanie w sobie, z drugiej zaś do stwierdzenia, że powstaje z woli Bożej coś/ktoś, co/kto na gruncie pokory ma spełnić zamiar Stwórcy. Chciałoby się zawołać klasycznym tekstem: „Małe jest wielkie!”. Ewangelia umacnia nas w tym przeświadczeniu, podkreślając nieustannie, że wielkość tego, co niepozorne i ukryte, wypływa z niepojętej dla nas woli Obdarowującego. Nasienie wrzucone w ziemię i ziarnko gorczycy rozrastające się do niebywałych rozmiarów to także znak dla człowieka narzekającego na swoją skłonną do grzechu naturę, że właśnie w tej naturze zawarty już jest cały Boży plan zbawienia! Tak rodzi się i dojrzewa Królestwo. Św. Paweł stwierdza bardzo prosto, że człowiek w swej ziemskiej wędrówce słusznie czuje się jak pielgrzym, który dopiero u celu wędrówki odnajdzie pokój i pełnię szczęścia. Trzeba jednak wykorzystać czas wędrowania, czas będący okazją do dobrego (pod każdą postacią), „by się Jemu podobać”. Resztę musimy pozostawić Chrystusowi, ponieważ od Niego otrzymamy „zapłatę za uczynki dokonane w ciele”.
Zbawiciel rzucił w nasze dusze swoje ziarno: Dobrą Nowinę, zaczątek wiary, zaproszenie do miłości, która jest cechą dzieci Bożych… Na jakim etapie jest rozwój tego ziarna? Czy otrzymuje ono w moim wnętrzu odpowiednie warunki do wzrastania? Jak oceniam swoje możliwości budowania królestwa Bożego w świecie, który mnie otacza? Czy nie poddaję się zniechęceniu, uważając, że nie mam odpowiednich sił i możliwości do skutecznego działania? Czy wierzę, że z Bogiem mogę czynić rzeczy wielkie - ponad moje możliwości?!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję