Reklama

Święcenia prezbiteratu

Niedziela kielecka 25/2012

26 maja br. w kieleckiej bazylice katedralnej 13 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przez posługę bp. Kazimierza Ryczana otrzymało sakrament święceń prezbiteratu. Nowo wyświęceni prezbiterzy przyrzekli, że swym życiem będą służyć budowaniu Królestwa Bożego.
Uroczystość święceń odbyła się o godz. 10 w kieleckiej katedrze. Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W Eucharystii wzięli także udział bp Marian Florczyk, rektor i profesorowie WSD w Kielcach oraz kapłani z diecezji kieleckiej i diecezji sąsiednich, rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Kandydatów do prezbiteratu przedstawiono publicznie po wysłuchaniu słów Ewangelii. W imieniu wiernych Kościoła kieleckiego rektor WSD, ks. Władysław Sowa, zwrócił się z prośbą do biskupa diecezji o to: „aby tych naszych braci wyświęcił na prezbiterów”.
W homilii, która poprzedzała moment święceń, Ksiądz Biskup mówił do diakonów o potrzebie pielęgnowania swojego powołania i dziękował Bogu za to, że Kościół kielecki ubogaci się o 13 nowych kapłanów. - Wy zachowaliście dla Pana miejsce pośrodku serca, a On przyprowadził was do seminarium, do serca diecezji. Tu pokazał wam ręce i bok. Tu odkrył się przed wami. Duszpasterz diecezji stwierdził, że Jezus „stanął pośrodku serca diakonów i pośrodku ich życia”. Zwracając się do rodzin diakonów, Biskup powiedział: - Posłani są do świata, który mówi innym językiem, i do zadań, które przekraczają ludzkie siły i ludzkie serce. Nie zostawiajcie ich samych.
W diecezji kieleckiej, liczącej 304 parafie i zamieszkałej przez 796 tys. wiernych, pracuje obecnie ponad 500 księży diecezjalnych, ok. 30 zakonnych, a blisko 60 kapłanów jest na emeryturze.
Kończąc homilię, powiedział: - Kochani Diakoni, powtarzam Jezusowe słowa: „Pokój wam”, „Jako Mnie Ojciec posłał, tak i Ja was posyłam”. „Weźmijcie Ducha Świętego”. Tak idźcie. Amen.

Z rąk bp. Kazimierza Ryczana święcenia prezbiteratu otrzymali:

Ks. Bajer Marcin - parafia Lipnik
Ks. Białek Piotr - parafia św. Jana Chrzciciela, Kielce
Ks. Kaczówka Tomasz - parafia Smęgorzów
Ks. Kozieł Andrzej - parafia Prandocin
Ks. Nartowski Kamil - parafia Polichno
Ks. Samiczak Paweł - parafia Miłosierdzia Bożego, Kielce
Ks. Snoch Marcin - parafia Strawczyn
Ks. Stawowczyk Karol - parafia bł. ks. Józefa Pawłowskiego z grona 108 Męczenników, Włoszczowa
Ks. Sułkowski Jarosław - parafia Nowy Targ
Ks. Tarka Dariusz - parafia Radomice
Ks. Wąsat Bartosz - parafia Secemin
Ks. Węgrzyn Dariusz - parafia Bilcza
Ks. Wojarski Andrzej - parafia Żarczyce Duże

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: „Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo”

2021-09-17 15:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

W liście do kapłanów seniorów Franciszek napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję