Reklama

Kapłaństwo - dar największy

Abp Stanisław Budzik udzielił święceń prezbiteratu 15 diakonom - wychowankom Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, absolwentom Wydziału Teologii KUL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta Msza św. z obrzędem święceń kapłańskich odbyła się w sobotę, 2 czerwca, w archikatedrze lubelskiej. Koncelebrowali ją biskupi pomocniczy oraz kilkudziesięciu kapłanów. Wśród licznie zgromadzonych osób konsekrowanych i świeckich szczególne miejsce zajmowali rodzice nowych kapłanów, a także grupa wiernych z parafii św. Teresy w Budapeszcie. - Gromadzimy się tu, by dziękować Chrystusowi Zmartwychwstałemu za dar i tajemnicę kapłaństwa. Kapłaństwo jest darem Boga dla Kościoła i ludzi, ale i darem człowieka dla Boga; darem młodego człowieka, który z miłością odpowiada na pełne miłości wezwanie Boga - mówił abp Stanisław Budzik. - Na świecie wciąż jest wiele serc, które czekają na Ewangelię, na nową ewangelizację, na kapłański trud i świętość. Dziś wielka radość ogarnia całą archidiecezję, bo oto weszli do katedry diakoni, a wychodzą z niej kapłani, nowi apostołowie Jezusa Chrystusa - cieszył się Pasterz.
Liturgia z obrzędem udzielenia święceń kapłańskich sprawowana była niemalże dokładnie w rocznicę wizyty bł. Jana Pawła II w Lublinie, podczas której Papież - jedyny raz w Polsce - wyświęcił 50 kapłanów. Do tej Eucharystii nawiązywała Liturgia Słowa, a także homilia Metropolity. - Wy jesteście solą ziemi i światłem świata - mówił ks. Arcybiskup do diakonów, jak i zgromadzonych wiernych, włączonych w potrójną misję Chrystusa przez sakrament chrztu św. Bł. Jan Paweł II rozwinął tę myśl 25 lat temu, kiedy pytał, czy nie są solą ziemi chrześcijańskie rodziny, gdzie wzrastają powołania; czy nie są nią wspólnoty i parafie, w których nie chowa się światła pod korzec; czy nie są nią wszyscy ci, którzy swoimi uczynkami potwierdzają życie zgodne z wiarą, którzy w swoich środowiskach rodzinnych, zawodowych i społecznych starają się wprowadzać w życie zasady Ewangelii. - Mimo upływu lat, te słowa są coraz bardziej aktualne - podkreślał Pasterz.
Zwracając się bezpośrednio do przystępujących do sakramentu kapłaństwa, Metropolita mówił: - Waszym zadaniem będzie współpraca ze świeckimi w poczuciu odpowiedzialności za Kościół, za chrześcijański kształt polskiego życia. Abp Budzik podkreślał, że „świeckich trzeba darzyć zaufaniem”. - Mają oni, jak uczy Sobór Watykański II, swoje miejsce i zadanie w wykonywaniu potrójnej misji Chrystusa w Kościele. Jest w nich dobra wola, kompetencja i gotowość służenia pomocą. Od was zależy ukształtowanie prawidłowej świadomości świeckich i kapłanów, by każdy był żywą cząstką Kościoła, wnoszącą swój trud życia dla wspólnego dobra - mówił. Ks. Arcybiskup wezwał neoprezbiterów, by dołożyli starań, „aby każdy człowiek w Kościele odnajdywał swój dom”. - Zadaniem kapłanów jest ukazywanie światu, Kościołowi i współczesnemu człowiekowi piękna i blasku Bożego objawienia. Musicie więc o to zabiegać postawą przy ołtarzu, w kancelarii parafialnej, w konfesjonale, w szkole. W domu Kościoła trzeba się troszczyć o ubogich, zagubionych, nieszczęśliwych. Macie zapraszać do domu Kościoła ludzi żyjących na jego obrzeżach, obojętnych, a także tych krytykujących Kościół. Dla wszystkich macie być solą ziemi i światłem świata - apelował abp Budzik, wyznaczając nowym kapłanom szczególne obszary działań.
W homilii, odwołując się do nauczania Benedykta XVI, ks. Arcybiskup wiele miejsca poświęcił prostracji, czyli gestowi uniżenia się, upadnięcia na twarz. Prostracja przewidziana jest podczas liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek i podczas udzielania święceń kapłańskich. Wyraża wtedy „świadomość absolutnej niezdolności wypełniania własnymi siłami kapłańskiego polecenia Jezusa Chrystusa”. Gdy kandydaci leżą na ziemi, zgromadzona wokół nich wspólnota śpiewa Litanię do Wszystkich Świętych. To jeden z istotnych elementów obrzędu udzielania sakramentu kapłaństwa. Przywołując słowa Ojca Świętego, Metropolita wskazywał, że „modlitwa Kościoła osłania, jest cudowną siłą podnoszącą z własnej niemocy i umożliwiającą wyjście na przygotowaną drogę”. Obrzęd liturgii święceń prezbiteratu rozpoczyna przedstawienie kandydatów biskupowi. W katedrze uczynił to rektor seminarium ks. dr Marek Słomka. Wezwani - słowem „jestem” potwierdzili gotowość przyjęcia święceń. Następnie przyrzekli wypełniać zobowiązania, wynikające z sakramentu kapłaństwa. Gestem włożenia swoich dłoni w dłonie ordynariusza przyrzekli posłuszeństwo biskupowi. Po Litanii do Wszystkich Świętych biskupi i kapłani włożyli na głowy wyświęcanych swoje ręce, przekazując im Ducha Świętego, a później biskup odmówił modlitwę konsekracyjną. Nowowyświęceni, przyodziani na sposób kapłański w stułę i ornat, przyjmowali z rąk biskupa patenę i kielich jako symbol życia kapłańskiego. Ostatnim elementem obrzędu święceń było przekazanie pocałunku pokoju.
Abp Stanisław Budzik prosił nowych kapłanów, by „składane przed Kościołem przyrzeczenia podjęli ze świadomością, że wierność jest funkcją miłości”. - Ze świadomością, że musisz kochać więcej niż inni, więcej dawać z siebie i więcej od siebie wymagać, bo dziś Chrystus powierza ci większą odpowiedzialność - podkreślał. Równocześnie życzył neoprezbiterom, by podejmując powierzone im dzieła byli jak apostołowie. - Jak Piotr buduj na skale, którą jest Chrystus i trwaj niewzruszenie w wierze, jak Paweł chlub się tajemnicą krzyża i napełnij serce zapałem głoszenia Ewangelii wszystkim ludziom, jak Jan Chrzciciel prostuj ścieżki ludziom na spotkanie z Bogiem i jak umiłowany uczeń Jan przyjmij do siebie dar najcenniejszy, Maryję - mówił ks. Arcybiskup.
Nowi kapłani, wdzięczni Bogu i ludziom „za wielkie dzieło, jakie się w nich dokonało”, ze wzruszeniem sprawowali swoją pierwszą Eucharystię. Wszystkich, którzy wspomagali ich na drodze powołania, obiecali zachować w sercu i w modlitewnej pamięci.

Święcenia kapłańskie przyjęli:

ks. Kordian Broniarczyk - z parafii pw. św. Bartłomieja w Niedrzwicy Kościelnej
ks. Sylwester Brzozowski - z parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Chełmie
ks. Michał Gałus - z parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Kraśniku
ks. Andrzej Gęba - z parafii pw. św. Wita w Mełgwi
ks. Attila Honti - z parafii pw. Świętej Rodziny w Lublinie
ks. Jerzy Krawczyk - z parafii pw. Krzyża Świętego w Rzeczycy Księżej
ks. Grzegorz Krupa - z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach
ks. Rafał Lamorski - z parafii pw. św. Wawrzyńca w Rogóźnie
ks. Andrzej Magier - z parafii pw. św. Wawrzyńca w Żółkiewce
ks. Jarosław Siejko - z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Klesztowie
ks. Michał Strudziński - z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostrowie Lubelskim
ks. Mateusz Targoński - z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie
ks. Łukasz Trzciński - z parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Franciszka z Asyżu w Bychawie
ks. Kamil Zaborek - z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstoborowicach
ks. Paweł Zdybel - z parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Lublinie

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Beata Kempa dla portalu niedziela.pl: Przyglądałam się temu szaleństwu Zielonego Ładu z niedowierzaniem

2024-04-25 10:01

[ TEMATY ]

Łukasz Brodzik

Beata Kempa

Archiwum Beaty Kempy

Beata Kempa

Beata Kempa

Ostatnia kadencja Parlamentu Europejskiego obfitowała w szereg absurdalnych dyskusji - powiedziała portalowi niedziela.pl Beata Kempa. Jak podkreśliła europoseł Suwerennej Polski kompletną aberracją było m.in. ponad sto debat, które łajały Polskę tylko dlatego, że w naszym kraju były konserwatywne rządy.

Beata Kempa dodaje, że w Europie jest sporo problemów gospodarczych spowodowanych nie tylko wojną na Ukrainie, ale także Zielonym Ładem. A to pcha elity europejskie, bojące się teraz własnych wyborców, do debat, które mocno elektryzują społeczeństwa ideologicznie.

CZYTAJ DALEJ

Najpierw wołanie, później powołanie

2024-04-25 23:30

ks. Łukasz Romańczuk

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Konferencja do młodzieży bpa Jacka Kicińskiego CMF

Egzamin dojrzałości i ósmoklasisty coraz bliżej. O dary Ducha Świętego i pomyślność na czas pisania matur modlili się uczniowie szkół średnich i ci, kończący “podstawówkę”. Była to także okazja do wysłuchania konferencji o. bpa Jacka Kicińskiego CMF.

Z racji tego, że modlitwa ta odbywała się w czasie Tygodnia Modlitw o powołania kapłańskie i zakonne, konferencja dotyczyła rozeznawania powołania i swojej drogi życiowej. Przede wszystkim bp Jacek wskazał młodym, że w rozeznawaniu ważne jest słuchanie głosu Pana Boga.- Powołanie dzieje się w wołaniu. Najpierw słyszymy wołanie, a potem dokonuje się powołanie. Jezus woła każdego z nas po imieniu - mówił biskup, dodając, że to od człowieka zależy, czy ten Boży głos będzie słyszalny. Ta słyszalność dokonuje się w momencie, kiedy otworzy się uszy swojego serca. - Uczniowie przechodzili szkołę wiary. Mieli momenty zwątpienia. Na początku były wokół Niego tłumy, ale z czasem grupa ta zaczęła topnieć, bo zaczął wymagać. I zapytał Piotra: „Czy i wy chcecie odejść?”. Wszystko zaczyna się od słowa i w tym słowie się wzrasta - przekonywał bp Jacek.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję