Reklama

Boże Ciało w Legnicy

Jak co roku ulicami biskupiego miasta Legnicy przeszła procesja Bożego Ciała, której przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. Poprzedziła ją Msza św. odprawiana w legnickiej katedrze

Niedziela legnicka 25/2012

Biskup Stefan Cichy zwrócił uwagę, że ta uroczystość przypomina, że na Bożą ucztę zaprasza nas sam Zbawiciel. Mówi o tym wielokrotnie Pismo Święte, przypominając o niezwykłym Przymierzu Boga z ludźmi. „Nowe Przymierze zostało zawarte we krwi Chrystusa. To, co się dokonało na ołtarzu krzyża, Pan Jezus przedstawił w sposób sakramentalny w czasie Ostatniej Wieczerzy”. Bp Stefan Cichy przypomniał również, że w bieżącym roku w dniach 10-17 VI odbywa się jubileuszowy 50. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie w Irlandii. Przebiega pod hasłem: Eucharystia - komunia z Chrystusem i między nami. Taki też tytuł nosi tzw. tekst podstawowy, który staje się przedmiotem rozważań podczas obrad. Treścią rozważań tegorocznego dokumentu są poszczególne części Mszy św. Stały się one treścią rozważań wygłoszonych przez Biskupa legnickiego podczas procesji do czterech ołtarzy.
Przypomniał przy nich, że Obrzędy wstępne - podkreślają komunię z Chrystusem w naszych bliźnich. To Pan Zmartwychwstały gromadzi nas razem. Akt pokuty i kolekta mszalna są wyrazem naszej solidarności z innymi. Razem z innymi wyznajemy nasze winy i prosimy o przebaczenie. Razem z innymi modlimy się.
Liturgia Słowa - to komunia z Chrystusem w Słowie Bożym. Omawiany dokument zwraca uwagę na dwa stoły: Słowa Bożego i Chleba życia. Zaznacza wartość homilii mszalnej, podkreśla znaczenie wyznania wiary i modlitwy wiernych. W nich także wyraża się nasza wspólnota z Bogiem i z innymi. Liturgia Eucharystyczna - podkreśla naszą komunię w Chrystusie. Przygotowanie darów, to znak naszej miłości, dziękczynienia i komunii. Modlitwa Eucharystyczna jest aktem komunijnym dziękczynienia w Bogu Ojcu, zaś Uczta ofiarna podkreśla nasz udział w Chrystusowej ofierze. W Komunii św. odpowiadamy „amen” na to, czym jesteśmy. Od chwili chrztu jesteśmy Mistycznym Ciałem Pana. Eucharystia nas jednoczy i tworzy duchową jedność. Obrzędy zakończenia - podkreślają, że mamy być zjednoczeni tak, aby wszyscy stanowili jedno, bo jesteśmy posłani, aby tworzyć jedność. Jesteśmy posłani po to, aby budować wspólnotę ludzi pojednanych.
Procesja przeszła trasą od legnickiej katedry do kościoła Franciszkanów, do Wyższego Seminarium Duchownego i zakończyła się przy katedrze. Wzięli w niej udział wierni legnickich parafii, moderatorzy, profesorowie i alumni Seminarium, siostry zakonne, przedstawiciele Bractwa św. Józefa oraz innych grup i wspólnot działających w parafiach i diecezji. Procesji towarzyszyła też orkiestra dęta.
Na zakończenie Biskup legnicki, dziękując wszystkim za uczestnictwo, za wspólną modlitwę i śpiew, a także wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg procesji, mówił: „Kończymy naszą procesję. Za chwilę przyjmiemy błogosławieństwo. Oby nam to błogosławieństwo pomogło budować w nas jedność. Jedność w rodzinach, wspólnotach, między sąsiadami, jedność w zakładach pracy, diecezji, naszym kraju, jedność wszędzie. Byśmy pokazali to przez wzajemną służbę jeden drugiemu. W niej pokazujemy, że tworzymy jedno, że nie ma między nami barier, że chcemy iść za Chrystusem który wzywał uczniów do jedności, a z Ojcem stanowili jedno”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę w Jarosławiu

2021-09-21 10:32

Henryk Grymuza

Na placu przed Kolegiatą.

Na placu przed Kolegiatą.

Każda rocznica sowieckiej agresji na Polskę wzrusza do głębi serca Polaków, czego przykładem były uroczystości zorganizowane w Jarosławiu. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz, wojska i  innych służb mundurowych, Sybiraków oraz młodzież z kilkunastu szkół. Młodych ludzi uczestniczących w rocznicowych obchodach było znacznie więcej iż w minionych latach.

Uroczysta Eucharystia w Kolegiacie Bożego Ciała zgromadziła liczne rzesze wiernych, byłych zesłańców Sybiru, uczniów, nauczycieli i tych wszystkich, który Polskę w sercu noszą. Publicznemu Katolickiemu Liceum Ogólnokształcącemu im. Anny Jenke przekazano sztandar jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków. Przed ołtarzem akt przekazania podpisali: ks. Grzegorz Delmanowicz, dyrektor i prezes jarosławskiego oddziału Związku Sybiraków Witold Garczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję