Reklama

Sympozjum o św. Urszuli

W auli Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego przy ul. Obywatelskiej 60 w Łodzi odbyło się V Międzynarodowe Sympozjum z cyklu „Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja”. Hasło spotkania „Otrzymała od Ducha Świętego wielki charyzmat” było zainspirowane wypowiedzią Jana Pawła II o matce Urszuli Ledóchowskiej w czasie wizyty w Domu Generalnym Urszulanek Szarych w Rzymie - 26 stycznia 1986 r.

Niedziela łódzka 25/2012

Organizatorami sympozjum byli: Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Miejsce spotkania - Łódź - nie zostało wybrane przypadkowo. W tym roku mija 90. lat obecności św. Urszuli Ledóchowskiej oraz sióstr urszulanek SJK w Łodzi i w Kościele łódzkim.

Wzorzec ewangelizacji

Reklama

Sympozjum rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, której przewodniczył i homilię wygłosił abp Władysław Ziółek. Pasterz Kościoła łódzkiego podkreślił aktualność duchowości i charyzmatu św. Urszuli i sióstr urszulanek SJK w obecnej rzeczywistości społecznej i religijnej, przypominając słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas Mszy św. kanonizacyjnej Urszuli Ledóchowskiej w Rzymie 18 maja 2003 r.: „Wszyscy możemy uczyć się od niej”. Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na kryzys powołań kapłańskich i zakonnych, kryzys wychowania młodego pokolenia, kryzys w miłowaniu Boga i Ojczyzny w naszym mieście, a także kryzys kultu Eucharystii. - Kiedy dziś w szalonym tempie zanika eucharystyczna miłość i pobożność, potrzeba tych, którzy będą potrafili poświęcić Eucharystii swoje życie i swoim świadectwem nauczać innych jak czcić Najświętszy Sakrament - mówił abp Władysław Ziółek. - Czyż ludzie naszych czasów nie powinni zobaczyć Jezusa Chrystusa przez nas, przez nasze gorące i wielkie serca? Czy to nie jest największa i najbardziej skuteczna forma ewangelizacji? Nie pozwólmy więc, abyśmy stali się przeciętni w codziennym praktykowaniu Ewangelii! Taki apel skierował do nas wszystkich Pasterz Kościoła Łódzkiego.

Zatroskana o ludzi

Tematy sympozjum były inspirowane wypowiedziami Jana Pawła II. Słowa Ojca Świętego: „Matka Urszula często odwiedzała Łódź” - wypowiedziane w homilii podczas Mszy św. sprawowanej 13 czerwca 1987 r. na Lublinku, były inspiracją do wystąpienia s. Małgorzaty Krupeckiej SJK pt. „90 lat obecności Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego w Łodzi i w Kościele łódzkim”. Zaproszenie urszulanek w 1920 r. do diecezji łódzkiej zaowocowało założeniem siedmiu domów. Dom w Łodzi przy ul. Czerwonej 6 stał się diecezjalnym ośrodkiem katechetycznym, a także centralą Krucjaty Eucharystycznej i redakcją „Orędowniczka Eucharystycznego”. Dziś przy ul. Czerwonej siostry urszulanki prowadzą dom akademicki dla dziewcząt oraz organizują spotkania formacyjne dla dzieci i dorosłych. Dom przy ul. Obywatelskiej 60 to przedszkole, świetlica, boisko dla dzieci i grota solna. Urszulanki pracują też w łódzkich szkołach jako katechetki.
Mottem wystąpienia bp. Adama Lepy „Media jako miejsce ewangelizacji w ujęciu św. Urszuli Ledóchowskiej” były słowa Jana Pawła II: „Wyprzedziła swoje czasy” - wypowiedziane podczas audiencji w 1. rocznicę beatyfikacji Urszuli Ledóchowskiej w Watykanie (29 maja 1984). Ksiądz Biskup przybliżył działalność Świętej na polu wykorzystania mediów do celów ewangelizacyjnych. - W publikacjach media traktowane są najczęściej jako „środki” i „narzędzia” ewangelizacji. Tymczasem matka Urszula widziała w nich coś więcej, wychodziła z założenia, że media wtedy ewangelizują najskuteczniej, gdy stają się miejscem działań ewangelizatorskich - mówił bp Adam Lepa.
Inspiracją do referatu ks. dr. Grzegorza Dziewulskiego (WSD Łódź) pt. „Kościół w dialogu ze światem”, były słowa Jana Pawła II: „Swą troską obejmowała prawosławnych, protestantów, żydów, mahometan i niewierzących” - napisane 20 czerwca 1995 r. z okazji jubileuszu 75-lecia założenia Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK. Prelegent przedstawił nastawienie Świętej do drugiego człowieka na trzech powiązanych ze sobą płaszczyznach: ekumenicznej, współpracy edukacyjno-wychowawczej oraz kontaktów i współpracy z niechrześcijanami.
Podczas sympozjum można było też wysłuchać m.in. wystąpienia ks. prof. dr hab. Wojciecha Misztala (Wydział Nauk Społecznych UP JPII) - „Ewangelia w duchowości św. Urszuli”, ks. dr hab. Wojciecha Zyzaka (Wydział Teologiczny UP JP II) - „Kontemplacja Krzyża jako centrum duchowości św. Urszuli Ledóchowskiej”, ks. dr. Pawła Gabary (Wydział Nauk Społecznych UP JPII) - „Źródła i formy aktualnej, twórczej i skutecznej działalności ewangelizacyjnej św. Urszuli”, dr. Ryszarda Palucha (Zabrze) - „Pragnienie świętości u św. Urszuli Ledóchowskiej”.
Sympozjum zakończył spektakl „Jeszcze Polska nie zginęła, dopóki kochamy” w wykonaniu Teatru „Zwierciadło”. W roli Matki Urszuli wystąpiła s. Danuta Nowak SJK z Pniew.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję