Reklama

Sto lat na służbie

Klimontów

Jubileusz 100-lecia istnienia świętowała 3 czerwca miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna.
Historia klimontowskiej jednostki sięga roku 1912. Pod tą datą kroniki notują powstanie w pełni zorganizowanej formacji, która posiadała wybudowany ze składek członkowskich własny budynek remizy. Wspomnieć wypada, że już dwa lata wcześniej utworzone zostało w miasteczku Ochotnicze Towarzystwo Straży Ogniowej.
Ważną datą w dziejach OSP Klimontów jest rok 1929. Wtedy to miało miejsce uroczyste otwarcie nowej strażnicy, a uczestniczył w nim osobiście Prezydent RP Ignacy Mościcki.
Od 1995 r. klimontowska jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i szczyci się największą w całym województwie świętokrzyskim liczbą wyjazdów do różnego rodzaju zdarzeń.
Obchody jubileuszu jednostki rozpoczęły się uroczystą Mszą św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Pasterz diecezji poświęcił nowy sztandar OSP, na którym obok postaci patrona strażaków św. Floriana, umieszczona została kopia cudami słynącego wizerunku Matki Bożej Różańcowej w ikonie włodzimierskiej, przywiezionego z wyprawy moskiewskiej przez założyciela Klimontowa, Jana Zbigniewa Ossolińskiego i podarowanego klimontowskim dominikanom.
- Pragniemy pod opieką Matki Bożej Różańcowej i św. Floriana bezpiecznie nieść pomoc potrzebującym zgodnie ze strażacką zasadą: „Bogu i Ojczyźnie na chwałę, ludziom na pożytek” - powiedział w czasie ceremonii poświęcenia sztandaru Mirosław Kwapiński, prezes Zarządu Gminnego OSP.
Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na fakt, że formujące się jeszcze w czasach zaborów organizacje strażackie, nastawione były nie tylko na ochronę materialnego dobra mieszkańców, ale również na pielęgnowanie patriotyzmu i dążeń niepodległościowych.
Po Mszy św. na stadionie odbyła się część oficjalna obchodów. Wieczorem dla świętujących druhów strażaków zaśpiewała Alicja Majewska.

Rafał Staszewski

Łagów

Wielkie obchody miały także miejsce w Łagowie, gdzie 27 maja br., w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna obchodziła 100-lecia swego istnienia. Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. na placu parkowym, pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, z którym razem modlili się kapłani: dziekan Jerzy Beksiński i inni księża przybyli z dekanatu świętokrzyskiego. Po Ewangelii został poświęcony sztandar, na którym widnieje hasło: „Ochotnicza Straż Pożarna Łagów 1912.
- W ciągu minionych 100 lat zmieniali się członkowie OSP Łagów, jednak idea towarzysząca założycielom jednostki pozostała i przyświeca strażakom ochotnikom do dziś - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz. Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup dokonał także poświęcenia nowego wozu strażackiego.
Podczas tej uroczytości zasłużonym strażakom wręczono odznaki honorowe za wieloletnią działalność w zakresie ochrony przeciwpożarowej na rzecz lokalnej społeczności i mieszkańców gminy oraz w uznaniu zasług dla rozwoju jednostki.
Na zakończenie jubileuszowych obchodów kolumna marszerowa, składająca się z orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości i pododdziału OSP Łagów, przemaszerowała z placu na rynku przed budynek OSP.

Ks. Witold Koba

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję