Reklama

XIII Festiwal „Ave Maria”

Trzynasty Festiwal „Ave Maria” był wyjątkowy. Po pierwsze trwał tylko 3 dni (1-3 czerwca), po drugie - odbył się koncert dedykowany Wojciechowi Kilarowi, na którym był obecny sam mistrz i po trzecie - pojawiły się nowe miejsca koncertowe.
Festiwal rozpoczął się w Pałacu Mieroszewskich w Będzinie, gdzie odbyło się spotkanie z Bogusławem Kaczyńskim i koncert chóru „Cames” Śląskiej Izby Lekarskiej. Najważniejszym punktem pierwszego dnia był Turniej Tenorów im. Bogdana Paprockiego, który odbył się w wypełnionym po brzegi kościele św. Stanisława w Czeladzi. Nową propozycją były spotkania poświęcone wielkim Polakom odbywające się podczas festiwalowych dni w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Będzinie. Sławomir Pietras - dyrektor artystyczny festiwalu i Bogusław Kaczyński snuli barwne opowieści z życia Jana Kiepury, Adama Didura i Natalii Stokowackiej.
W drugim dniu 2 razy wystąpił chór archikatedralny z Częstochowy „Basilica Cantans” pod batutą Włodzimierza Krawczyńskiego - w kościele Nawiedzenia NMP w Będzinie i czeladzkim św. Stanisława. W programie znalazły się pieśni dawnych i współczesnych kompozytorów polskich, a także pieśni gospel. Trzeciego dnia festiwal znów wędrował między Będzinem a Czeladzią. Najpierw w kościele św. Jadwigi Śląskiej odbył się koncert kameralny poznańskich artystów: kwartetu „Pegasus” i Natalii Puczniewskiej - solistki Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wieczorem w kościele św. Stanisława w Czeladzi miał miejsce wspaniały koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i pianisty Grzegorza Niemczyka dedykowany Wojciechowi Kilarowi w 80. rocznicę urodzin.
Wizyta Wojciecha Kilara w Czeladzi nie była pierwszą. Mistrz był obecny podczas koncertu, który uświetnił 750-lecie parafii św. Stanisława BM w 2010 r. Wówczas filharmonicy katowiccy wykonali dwa jego dzieła, „Magnificat” i „Victorię”. Z okazji ukończenia 80 lat Wojciech Kilar otrzymał specjalny list z gratulacjami od biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka, który odczytał podczas koncertu ks. dr Mariusz Karaś - kanclerz Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Sosnowiecki Ordynariusz napisał m.in.: „Chyba nie ma nikogo, kto nie tylko nie zetknąłby się, ale i nie zachwyciłby się Pana twórczością. Dziękujemy Panu, że poprzez swoją muzykę, jak to ktoś zauważył, wyzwalał Pan świat z brudu egoizmu i obojętności. Ja dodam, że swoją muzyczną twórczością pokazuje Pan, iż to, co naznaczone jest piętnem zła i to co niszczy człowieka rożnych epok, może być pokonane przez piękno, które pochodzi od Stwórcy” - napisał m.in. bp Kaszak. Natomiast proboszcz parafii św. Stanisława w Czeladzi ks. kan. Jarosław Wolski wręczył kompozytorowi srebrny pierścień św. Stanisława BM wykonany specjalnie z okazji 750-lecia istnienia parafii.
Według słów ks. Wolskiego, podczas następnych edycji festiwalu, jego repertuar będzie tak układany, by wydobyć piękno muzyki sakralnej w szczególności o charakterze maryjnym. „Myślę, że przez 13 lat festiwal zyskał sobie już wypróbowaną publiczność, która oczekuje na niego co roku. Jednak naszym największym walorem jest postać dyrektora artystycznego Sławomira Pietrasa, który ma doskonałe rozeznanie na rynku muzycznym i gwarantuje zawsze wysoki poziom wykonawców” - podkreślił ks. Wolski.
„Walczymy o to, by czeladzki cud artystyczny stał się cudem zagłębiowskim, dlatego namawiamy różne środowiska i władze samorządowe miast Zagłębia, by włączyły się w organizację festiwalu” - powiedział Sławomir Pietras.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śmierć Jezusa uczyniła nas wszystkich braćmi

2021-09-21 15:32

[ TEMATY ]

krzyż

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na ręce generała pasjonistów Franciszek skierował list z okazji rozpoczynającego się dziś na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie Międzynarodowego Kongresu Teologicznego. Tematem spotkania jest „mądrość krzyża w świecie pluralistycznym”. Papież wyraził nadzieję, że inicjatywa przyczyni się do ponownego odczytania współczesnych wyzwań w świetle „mądrości krzyża”, aby sprzyjać ewangelizacji wiernej Bożemu stylowi i bliskiej człowiekowi.

Kongres odbywa się w ramach obchodów jubileuszu trzechsetlecia istnienia zgromadzenia pasjonistów i ma za zadanie pogłębienie znaczenia krzyża w kontekście współczesnych areopagów. Franciszek podkreślił, że tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa stanowi centrum wiary chrześcijańskiej i tylko ona może zaspokoić oczekiwania i nadzieje współczesnego świata.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję