Reklama

Na hospicyjnych polach nadziei

Gry i zabawy, pokazy, występy, zawody, warsztaty, koncerty oraz cenne nagrody dla czestników zmagań konkursowych - to tylko niektóre atrakcje, w jakie obfitował Dzień Dziecka na Hospicyjnych Polach Nadziei połączony z I Piknikiem Jaworznickim „Bezpieczni na drodze”. Trudu organizacji 2-dniowego święta dla dzieci i młodzieży podjęli się: Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Centrum Edukacji Zawodowej CARGO oraz Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta

Przypomnijmy, „Pola Nadziei” to organizowana w Polsce od 15 lat kampania zbierania funduszy na rzecz opieki dla osób terminalnie chorych. Jaworznickie Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta dołączyło do niej siedem lat temu, zaś po raz piąty całoroczna edycja zakończona została uroczystymi obchodami Dnia Dziecka, które odbyły się 1 i 2 czerwca. Do ważnych celów akcji „Pola Nadziei” należą przede wszystkim: szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwianie dzieci i młodzieży na problemy osób u kresu życia. W ciągu tegorocznej edycji przez jaworznickie hospicjum przewinęło się bardzo wiele grup dzieci i młodzieży, a i wolontariusze odwiedzali szkoły i przedszkola na terenie Jaworzna uwrażliwiając młodszych i nieco starszych na potrzeby innych.
„Podczas czerwcowej imprezy plac przed halą Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie obfitował w atrakcje dla dzieci i ich rodziców. Zarówno jedni, jak i drudzy mogli sprawdzić swoje umiejętności m.in. w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, natomiast na estradzie prezentowały się dzieci i młodzież oraz goście Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta. W sumie ok. 200 osób” - wyjaśniają pracownicy jaworznickiego hospicjum. Podczas pikniku wolontariusze jaworznickiego Hospicjum Homo Homini przeprowadzili kwestę, z której dochód przeznaczony został na potrzeby placówki.
„Cóż powiedzieć, atmosfera była iście piknikowa i radosna, wolontariuszki były uśmiechnięte, a ludzie również odwdzięczali się uśmiechem i życzliwością. Chyba największą publiczność zgromadził pokaz niszczenia samochodu. Zapewne niejedno dziecko i jego tata chcieliby zamienić się z operatorem koparki” - mówi uczestnik pikniku, wolontariusz Mateusz Wrona. Poza tym dzieci malowały kredą na chodniku swoje marzenia. I tak na przykład jedna z dziewczynek narysowała serduszko, a w nim swojego brata, który lada dzień miał się urodzić. Nie zabrakło śpiewu, muzyki i tańca, a nawet poezji i artystycznych inicjatyw. A na uczniów szkół, którzy wzięli udział w ogłoszonym z początkiem kwietnia bieżącego roku konkursie, w ramach którego projektowali zakładki i znaki „exlibris”, czekały nagrody. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się pokazy: tresury psa policyjnego, udzielania pierwszej pomocy czy uwalniania człowieka z zakleszczonego samochodu.
I jak to zwykle bywa, wszystko co dobre szybko się kończy. Klimat dobrej zabawy, wspaniałej atmosfery, wzajemnego ciepła i serdeczności zapewne trwał będzie w uczestnikach jaworznickiego święta cały rok. A za rok organizatorzy także obiecują przednią, jeszcze lepszą zabawę.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: człowiek cierpiący uczestniczy w zbawianiu świata

– Człowiek cierpiący ciągle uczestniczy w zbawianiu świata – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który 21 września przewodniczył Mszy św. z okazji dekanalnego dnia chorych w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.

W liturgii uczestniczyli wierni z dekanatów wieluńskich – Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia i św. Wojciecha oraz z dekanatu osjakowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję