Reklama

Słowo pasterza

Wybrać życie z Bogiem, by odnaleźć pełnię życia ludzkiego

Co to znaczy być wolnym, jak zagospodarować wolność? Bóg nas stworzył na swoje podobieństwo. Nie tylko obdarzył nas rozumnością, ale także wolnością, sami zatem obieramy sobie cele i wybieramy środki, które nas do tych celów prowadzą. Jesteśmy także wolni wobec Pana Boga. Pan Bóg uszanował naszą wolność, którą nam podarował. Dlatego, gdy oznajmiał, gdy przekazywał swoje prawa na górze Synaj, to powiedział takie słowa: „Kładę dzisiaj przed wami błogosławieństwo i przekleństwo; błogosławieństwo - jeśli usłuchacie poleceń waszego Boga, które Ja wam dzisiaj daję; przekleństwo - jeśli nie usłuchacie poleceń waszego Pana Boga, jeśli odstąpicie od drogi, którą Ja wam dzisiaj wskazuję” (por. Pwt. 30,19). Ten tekst zakłada, że człowiek jest wolny; może Panu Bogu mówić „tak”, ale także może powiedzieć Panu Bogu „nie”. Jakie to ważne słowa! Pan Bóg powiada: „Jeśli zachowacie prawo, które wam ogłaszam, czyli Dekalog - dziesięć przykazań - będziecie błogosławieni, będziecie żyć w błogosławieństwie; jeśli się odwrócicie - będziecie żyć w przekleństwie”.
Pan Jezus w Ewangelii powiedział, że ktoś, kto słucha Bożych słów i je wypełnia, jest człowiekiem, który buduje na skale; dom swego życia stawia na mocnym fundamencie. Natomiast ten, kto słucha Pana Boga - to znaczy przyjmuje Jego słowo głoszone, ale go nie wypełnia, tylko na słuchaniu poprzestaje - jest podobny do człowieka nieroztropnego, który buduje dom życia na ulotnym piasku. Przychodzą nawałnice i ten dom się rozpada, a upadek jego jest wielki (por. Mt 7,24-28).
Jesteśmy dzisiaj wezwani, byśmy byli przy Panu Bogu i Panu Bogu mówili „tak” w naszej wolności. Warto mówić „tak” Panu Bogu. Wiemy, że są tacy, którzy mówią „nie!”. Którzy zabijają, kradną, nie czczą ojca i matki swojej, którzy cudzołożą, którzy mówią fałszywe świadectwo, czyli mówią Bogu „nie”. Ale są też tacy, którzy mówią Bogu „tak” jako istoty wolne; „tak” dla Pana Boga. „Tak” dla Pana Boga prowadzi do szczęścia, do błogosławieństwa, do życia, a „nie” mówione Bogu prowadzi do przekleństwa, do nieszczęścia, do śmierci. Co wybierzesz, co dotąd wybierałeś, co dalej będziesz wybierać?!
Kiedy św. Jan Vianney, znakomity proboszcz, kończył życie, do przyjaciela powiedział: „Spotkałem różnych ludzi, ale nikogo nie spotkałem, kto żałował, że spotkał Pana Boga, że zachowywał Jego przykazania”.
Ciągle odnawiają się głosy na ziemi, że Bóg jest niepotrzebny, że sobie bez Boga poradzimy. Pamiętam pewien doktorat honoris causa na KUL-u jednego ze znakomitych filozofów, który mówił o dzisiejszym świecie, o prądach myślowych. I takie pytanie postawił na swoim wykładzie: „Czy można urządzić na ziemi życie bez Bożego prawa?”. Jaka była odpowiedź? - Powiedział, że można, ale od razu dodał: „Takie życie obróci się przeciwko człowiekowi, bo ci wszyscy, którzy przekreślają Pana Boga, to także przechodzą do poniżania i deptania człowieka. Historia ciągle tę prawidłowość potwierdza...”.
Rewolucja francuska wystąpiła z hasłami, które były z Ewangelii wzięte, tylko rewolucjoniści do tego się nie przyznawali i myśleli, że im się uda bez Boga zaprowadzić ład na świecie. Nie da się! Musi być to odniesienie do Stwórcy, jeżeli chcemy na ziemi urządzać życie społeczne, narodowe i nasze osobiste.

Oprac. ks. Łukasz Ziemski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję