Reklama

Parafialny alfabet „Niedzieli” - Lądek-Zdrój

Parafia pw. Narodzenia NMP

Parafia w Lądku-Zdroju powstała już w roku 1358. Obecnie jej proboszczem ks. prał. Marek Połochajło, dziekan dekanatu Lądek-Zdrój. W pracy duszpasterskiej pomagają mu księża wikariusze: Daniel Koprowski, Paweł Antosiak oraz Paweł Głąb.

Niedziela świdnicka 25/2012

Lądek-Zdrój to malowniczo położone miasto w Sudetach Wschodnich. Miasto słynie z wód leczniczych, które zostały wykorzystane już w 1241 r., dlatego Lądek uznawany jest za najstarsze uzdrowisko w Polsce.
Kościół parafialny pw. Narodzenia NMP został wzniesiony w latach 1688-92 przez lądeckich budowniczych L. Weysera i M. Wolfa w miejscu wcześniejszego kościoła gotyckiego. W połowie XVIII wieku wydłużono prezbiterium o 2,5 m, a nawę o 9 m. Od strony północnej dobudowano zakrystię. Po pożarze w 1804 r. dobudowano przy wejściu dwukondygnacyjną kruchtę, od południa drugą kruchtę, a także nadbudowano gotycką wieżę. Imponujący ołtarz z 1791 r. jest dziełem Michała Ignacego Klahra. Na styku prezbiterium i nawy znajduje się grupa „Ukrzyżowanie” z 1741 r., jedno z najwybitniejszych dzieł Michała Klahra, oraz ambona z wieńczącą baldachim figurą Chrystusa dłuta tegoż samego autora. Kościół był konsekrowany dopiero 7 sierpnia 1701 r. przez arcybiskupa praskiego J. J. Breunera, któremu towarzyszył biskup pomocniczy, lądczanin, Vitus Seipel.
Lądecka parafia posiada kościoły pomocnicze. Jednym z nich jest kaplica zdrojowa pw. Najświętszej Maryi Panny „Na pustkowiu”. Wybudował ją hrabia E. A. von Hoffmann. Kaplicę wzniesiono w 1679 r., rok później została poświęcona przez dziekana ks. M. Podchorskiego. Od 1999 r. jest to sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. W 2002 r. kard. Henryk Gulbinowicz podarował świątyni piuskę i krzyż bł. Jana Pawła II. W ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, pochodząca z 1674 r., nad ołtarzami bocznymi zaś, wykonanymi przez A. Schmidta w 1926 r., widnieją obrazy św. Anny i św. Józefa. Obrazy pochodzą z XVIII wieku i przypisywane są Michałowi Willmannowi, największemu śląskiemu malarzowi barokowemu.
Do kościołów pomocniczych w parafii należy kaplica św. Jerzego wybudowana na przełomie XV i XVI wieku przez księcia Jerzego Ziębickiego, władającego Lądkiem. W 1. poł. XVII wieku kaplicę zamieniono w drewniany kościół, a w latach 1656-58 r. otrzymał on obecną murowaną postać. Kościół został poświęcony 21 czerwca 1665 r. przez arcybiskupa praskiego kard. Harracha. Wewnątrz kopuły widnieją freski J. H. Kynasta z 1720 r. przedstawiające sceny z życia i śmierci patrona kaplicy. Odnowiona została w latach 1997-98 dzięki środkom Gminy Lądek-Zdrój, Parafii i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Patron kaplicy jest także patronem miasta. W 2005 r. radni pojęli decyzję, że patronem Lądka-Zdroju i uzdrowiska będzie św. Jerzy. Rokrocznie organizowane są w mieście dni poświęcone jego osobie.
Do parafii należy pięć kościołów filialnych: w Kątach Bystrzyckich, Lutyni, Wojtówce, Wrzosówce i Karpowie. Kościół w Kątach Bystrzyckich - św. Katarzyny Aleksandryjskiej - został wzniesiony ok. 1541 r., przebudowano go w XVIII wieku. Kościół w Lutyni - św. Jana Nepomucena - zbudowano w XVIII wieku. Po roku 1945 uległ zniszczeniu, ale dzięki mieszkańcom Lutyni został odremontowany. Wnętrze kościoła jest barokowe. Świątynia w Wojtówce - św. Antoniego Padewskiego - została wzniesiona w latach 1853-54 przez właściciela dóbr Kleina. „Kościół strażaków” we Wrzosówce pochodzi z 1786 r., przebudowano go w 1820 r. W 2001 r. parafianie i sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej odbudowali zdewastowaną świątynię i oddali pod opiekę św. Karola Boromeusza. Ostatni z kościołów filialnych - w Karpowie - położony jest wśród lasów Gór Złotych i nosi wezwanie Matki Bożej od Zagubionych - nazywany jest także kościołem leśników i myśliwych. W latach 1981-89 w jego ruinach odbywały się konspiracyjne spotkania demokratycznej opozycji Polski i Czechosłowacji. Odremontowany staraniem miejscowych leśników i myśliwych jest ich sanktuarium. Kościół konsekrował 4 listopada 1995 r. kard. Henryk Gulbinowicz. Do parafii lądeckiej należy także kaplica cmentarna pw. św. Rocha znajdująca się na cmentarzu założonym w 1616 r.
We wspólnocie parafialnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny działają: Rada Parafialna, Bractwo Szkaplerzne, schola, Eucharystyczny Ruch Młodych, Służba Liturgiczna, Żywy Różaniec, Akcja Katolicka. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli organizowane są w parafii wakacje dla dzieci, które w tym roku wyjadą nad polskie morze.
Msze św. sprawowane są w dni powszednie w kościele parafialnym o godz. 7 i 18, w sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych o godz. 16.30, a w okresie od maja do października o tej samej godzinie zamiast w sanktuarium odprawiane są w kaplicy pw. św. Jerzego. W dni świąteczne Eucharystie sprawowane są w kościele parafialnym o godz. 8, 10, 12 i 18; w Zdroju - godz. 9, 11, 16.30; w Lutyni o godz. 10, w Wojtówce o godz. 10; w Kątach Bystrzyckich o godz. 12.
Więcej informacji o parafii pw. Narodzenia NMP na stronie internetowej: www.parafialadek.pl.

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Dekanat: Lądek-Zdrój
Adres: ul. Kościelna 24, 57-540 Lądek-Zdrój, tel. 74 814-63-51, 74 814-78-73
Proboszcz: ks. prał. Marek Połochajło, dziekan dekanatu Lądek-Zdrój
Wikariusze: ks. Daniel Koprowski, ks. Paweł Antosiak, ks. Paweł Głąb
Odpust: 8 września, 25 listopada, 21 maja, 13 czerwca
Wieczysta adoracja: 24 marca i 23 września

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczyciel wiary

Za takiego człowieka uchodził św. Ojciec Pio, którego liturgiczne wspomnienie obchodzimy 23 września. To jedna z największych kościelnych osobowości XX wieku.

Franciszek Forgione urodził się 25 maja 1887 r. w Pietrelcinie na południu Włoch. Od dzieciństwa miewał różne wizje, których doświadczał, gdy był zatopiony w modlitwie. Wcześnie odkrył swoje zakonne, a zarazem kapłańskie powołanie. Został kapucynem i przyjął imię Pio. Wywodzi się ono z łaciny – pius znaczy: pobożny, czuły, tkliwy, przywiązany. Można powiedzieć, że streszcza ono całą osobowość tego świętego.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję