Reklama

Toruńskie tak dla cywilizacji życia

Niedziela toruńska 25/2012

Rodzina receptą na kryzys” - pod tym hasłem 3 czerwca ulicami polskich miast przeszły marsze dla życia i rodziny. W Toruniu miało miejsce drugie takie wydarzenie. Tym razem uczestnicy marszów jednoczyli się z Mediolanem, gdzie odbywało się 7. Światowe Spotkanie Rodzin z Benedyktem XVI. Papież skierował swoje słowo do wszystkich zatroskanych o życie i rodzinę.
Toruński marsz dla życia i rodziny rozpoczął się Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Wincentego Frelichowskiego. - Co mamy głosić we współczesnym świecie, który nastawia się na eliminację najsłabszych? - pytał Ksiądz Biskup w homilii. - Mamy głosić Ewangelię życia, prawdę o tym, że człowiek jest powołany do pełni życia. Mamy głosić świętość i nienaruszalność ludzkiego życia w myśl Dekalogu - apelował kaznodzieja i nawiązał do nauczania bł. Jana Pawła II, który wzywał do budowania nowej kultury życia opartej na właściwej skali wartości. Zaś na pytanie: Jak głosić Ewangelię życia? Ksiądz Biskup odpowiedział, że podobnie jak Chrystus - słowem i przykładem własnego życia. - Dzisiaj w Toruniu, jak w innych polskich miastach, głosimy nasze wspólne „tak” dla cywilizacji życia oraz nasze wspólne „nie” dla cywilizacji śmierci - mówił.

W łączności z Ojcem Świętym

Reklama

Benedykt XVI za pośrednictwem abp. Giovanniego Angelo Becciu, substytuta Sekretariatu Stanu, skierował swoje słowo do uczestników marszów odbywających się 3 czerwca w polskich miastach. „Ojciec Święty przekazuje wszystkim uczestnikom marszów słowo serdecznego pozdrowienia. Zapewnia wszystkich małżonków o pamięci w modlitwie, wypraszając, by w każdej polskiej rodzinie był podtrzymywany żywy płomień wiary, miłości i zgody jako największe i najbardziej cenne dziedzictwo. Życzy, by temat spotkania w Mediolanie: «Rodzina, praca, świętowanie», jak i hasło tegorocznych marszów: «Rodzina receptą na kryzys» były okazją do osobistych, rodzinnych i wspólnotowych przemyśleń. Niech tradycje rodziny związanej z Kościołem i Ojczyzną mocno zakorzenione w polskich sercach pozostaną trwałym fundamentem waszego życia duchowego, moralnego i społecznego” - napisano w liście. Papież zawierzył organizatorów i uczestników marszów Świętej Rodzinie z Nazaretu i z serca wszystkim błogosławi.

Rodzina receptą na kryzys

Marsz dla życia i rodziny przeszedł z Rynku Staromiejskiego, ulicą Szeroką, przez Rynek Nowomiejski, św. Jakuba na Bulwar Filadelfijski. Tysiące torunian, w tym rodziny z małymi dziećmi, maszerowały z radością i śpiewem. - Niektórzy, kiedy dowiadują się, że jesteśmy rodziną wielodzietną, patrzą na nas jak na bohaterów. A ja wcale nie czuję się matką bohaterką - mówiła jedna z mam podczas toruńskiego spotkania.
Do organizacji wydarzenia przyczyniło się wiele ruchów i wspólnot diecezji toruńskiej, m.in. Kościół Domowy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Civitas Christiana, wspólnoty młodzieżowe Ruchu Światło-Życie. Licznie reprezentowana była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, której młodzież stawiła się na marszu z władzami i wykładowcami. Na przedzie niesione było 100-metrowe płótno. W zeszłym roku z inicjatywy młodych została na nim wypisana Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary „Donum Vitae” o szacunku do rodzącego się życia ludzkiego i godności jego przekazywania. Torunianie ponadto nieśli wiele transparentów, chorągiewek i flag z hasłami głoszącymi szacunek do życia i rodziny, m.in. „Jesteśmy za życiem”, „Miłość, Radość, Rodzina”, „Rodzina zanurzona w miłości Bożej receptą na kryzys”, „Dzieci są nasze, a nie państwowe”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

[ TEMATY ]

Ochrona małoletnich

Ochrona małoletnich w Kościele

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję